W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

grafika- zdjęcie szkoły budynku głównego, beżowe tło na którym są nuty z kluczem wiolinowym , bordowy napis historia szkoły 1960-2022 , po lewej stronie logo bordowe PSM

Początki naszej szkoły sięgają roku 1948, kiedy to Koło Miłośników Muzyki położyło podwaliny pod  instytucjonalne kształcenie muzyczne w Starachowicach. Od 1949 r. dzieło to było kontynuowane przez Ognisko Muzyczne - społeczne, a później państwowe - utworzone i rozbudowywane w latach powojennych przez starachowickich pionierów - krzewicieli oświaty i kultury artystycznej.
To oni w 1948 roku - w odbudowującej się infrastrukturze naszego miasta - znaleźli miejsce dla pierwszych uczniów: dwa pomieszczenia w Resursie Urzędniczej. Pierwszym dyrektorem Ogniska był Tadeusz Winnicki, pełniący również funkcję dyrektora Gimnazjum Przemysłowego (jednej ze szkół należących do Zespołu Szkół Zawodowych przy FSC). Dzięki jego staraniom w jednym z budynków tejże szkoły, począwszy od roku szkolnego 1950/51, dla Ogniska Muzycznego udostępniono trzy pomieszczenia.

Wieloletnia praca Tadeusza Winnickiego i jego starania o rozwój kształcenia muzycznego w Starachowicach doprowadziły do powołania Państwowej Szkoły Muzycznej (październik 1960), a niedługo potem (sierpień 1961) do umieszczenia jej w nowej siedzibie przy ul. Partyzantów 2 (później Mrozowskiego 9, obecnie Oświatowa 9).

We wrześniu 1961 roku  nowym dyrektorem został Kazimierz Predel, który nie tylko dostosował wnętrza nowego lokalu do wymogów kształcenia muzycznego, ale także wyposażył je w niezbędną ilość instrumentów muzycznych. 133 uczniów rozpoczęło naukę w dwóch działach: 7-letnim dziecięcym i 5-letnim młodzieżowym.

W lutym 1965 roku, po tragicznej śmierci Kazimierza Predla, stanowisko dyrektora PSM na krótko objął Kazimierz Szwalm.

We wrześniu 1966 roku nowym dyrektorem szkoły mianowano Henryka Orłowskiego. Jego wszechstronna działalność muzyczna i organizatorska przekształciła szkołę w placówkę o pełnym profilu nauczania muzycznego, kształcącą młodzież na wszystkich instrumentach orkiestrowych.

1 marca 1975 roku Szkoła otrzymała własny sztandar, ufundowany przez Komitet Rodzicielski.

W październiku 1975 roku funkcję dyrektora PSM powierzono Grzegorzowi Wereckiemu. Dzięki jego zabiegom szkoła pozyskała opiekuna - Zakład Tapicersko-Metalowy starachowickiego FSC, który systematycznie wspierał naszą PSM materialnie.

Z dniem 1 lutego 1979 roku nowym dyrektorem szkoły została Stefania Rytel.

12 października 1985 roku naszej szkole nadano imię FELIKSA RYBICKIEGO.

Z dniem 1 września 1988 roku stanowisko dyrektora PSM objęła Barbara Ołowiak. Jej kadencja trwająca 33 lata była jak dotąd najdłuższą kadencją dyrektorską w historii naszej szkoły.

Od września 2021- funkcję dyrektora PSM podjęła i sprawuje Aleksandra Skowrońska .  

Począwszy od lat 90-tych, dzięki wysiłkom i staraniom podejmowanym przez Dyrekcję oraz pedagogów - starachowicka PSM zaistniała w szerszym środowisku artystycznym.

W 1991 roku z inicjatywy nauczyciela Marka Mareckiego i przy pomocy dyr. Barbary Ołowiak w PSM uruchomiono klasę akordeonu guzikowego. Wyróżniający się młodzi akordeoniści byli zdobywcami czołowych miejsc w konkursach i przesłuchaniach ogólnopolskich i międzynarodowych (Czirpan/Bułgaria, Castelfidardo/Włochy, Klingenthal/Niemcy).

Od 1992 roku z inicjatywy dyr. Barbary Ołowiak przez szereg lat organizowano w szkole coroczne konfrontacje duetów i zespołów dla uczniów szkół muzycznych I stopnia
z regionów województwa świętokrzyskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Impreza nosiła nazwę "Młody kameralista" i miała formułę konkursu.

W 1995 r. z inicjatywy naucz. Grażyny Ostrach,  orkiestra PSM nawiązała współpracę z chórem MERIDIES, działającym przy parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy; zaowocowała ona szeregiem wspólnych koncertów w Polsce, Niemczech (Hanower, Mechernich, Blankenheim) oraz w Czechach. Szkoła współpracowała także z Ośrodkiem Kultury Polskiej w Winnicy na Ukrainie. W ramach wymiany w Starachowicach koncertowały zespoły ukraińskie, zaś soliści i orkiestra PSM prezentowali się na koncertach w Winnicy (1996)

Przez blisko pół wieku PSM zajmowała część parteru starego budynku, borykając się z częstymi awariami i koniecznością przeprowadzania kosztownych remontów. Pracowaliśmy w kilkunastu klasach przeznaczonych dla zajęć indywidualnych, w jednej klasie dla zajęć teoretycznych oraz w niedużej sali koncertowej, która prócz funkcji reprezentacyjnej służyła jako sala do zajęć rytmiki i kształcenia słuchu. Przez 47 lat Szkoła funkcjonowała w ciasnocie, niewygodach, bez możliwości udoskonalenia i rozwoju bazy dla swoich potrzeb pedagogicznych artystycznych.

W 1996 r.  Kierownik Urzędu Rejonowego w Starachowicach - Marian Mróz - zaproponował PSM zmianę lokalizacji. Szkoła otrzymała szansę na pozyskanie nowej siedziby w budynku znajdującym się przy Szkole Podstawowej nr 11. Wg pierwotnych zamierzeń miała się tam mieścić biblioteka pedagogiczna, ale przerwano budowę.
Budynek potrzebował adaptacji dla potrzeb szkoły muzycznej. Prace z tym związane rozpoczęto w 1997  i zakończono w 2007 r.  Finansowano je ze środków CEA oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu operacyjnego "Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego".

W lutym 2008r. - w czasie ferii zimowych - odbyła się przeprowadzka do nowej siedziby.
W nowej szkole dysponujemy większym metrażem (dodatkowe 100 m2),  salą koncertową niezależną od zajęć dydaktycznych (nie licząc cotygodniowych prób orkiestry PSM),  trzema większymi salami teoretycznymi oraz dziesięcioma klasami do lekcji indywidualnych. PSM zyskała nowe i funkcjonalne wyposażenie we wszystkich pomieszczeniach dydaktycznych, administracyjnych, sanitarnych i gospodarczych.

W sierpniu 2008r. szkoła wzbogaciła swoje instrumentarium o nowy fortepian koncertowy marki PETROF oraz cyfrowe pianino elektroniczne ROLAND. Zakup sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego "Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego".

W latach 2012-2020 odbyło się 9 edycji Starachowickiego Konkursu Gitarowego, organizowanego przez naszą szkołę z inicjatywy nauczyciela Dariusza Wróbla. W konkursie brali udział  uczniowie reprezentujący szkoły muzyczne I stopnia z regionów województwa świętokrzyskiego, Małopolski, Mazowsza, Śląska i Podkarpacia.

Muzyczna działalność PSM wpisuje się także w życie Starachowic, poprzez współpracę z lokalnym środowiskiem kulturalnym i artystycznym. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele czynnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Starachowickie Centrum Kultury (jak choćby niedawno - w Koncercie dla Ukrainy, który odbył się  w marcu 2022 roku); Spółdzielczy Dom Kultury (doroczne koncerty z okazji Dnia Kobiet);  jesteśmy zapraszani do udziału w imprezach i spotkaniach odbywających się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Szkołę łączy także ścisła współpraca z miejscowym Państwowym Ogniskiem Plastycznym.

Prócz tego, nasza szkoła żyje własnym wewnętrznym życiem, dbając o rozwój artystyczny swych podopiecznych.
Każdego roku w PSM odbywają się konkursy z dziedziny wiedzy o muzyce, inspirowane przez naucz. Aleksandrę Skowrońską: od 2008 r. Konkurs literatury muzycznej, a od 2015 - także Konkurs kształcenia słuchu.
Co najmniej dwa razy do roku organizowane są wycieczki szkolne - wypady do Filharmonii Świętokrzyskiej, wizyty i zajęcia w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, czy wycieczki tematyczne - jak na przykład  wycieczka śladami Fryderyka Chopina (czerwiec 2022).
Koniecznie należy też wspomnieć o warsztatach muzycznych dla uczniów PSM, organizowanych na terenie szkoły z inicjatywy nauczycieli poszczególnych klas instrumentalnych, i prowadzonych przez znanych i doświadczonych polskich pedagogów.
W kalendarium wydarzeń muzycznych PSM od lat goszczą na stałe następujące pozycje: Koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej, połączony ze ślubowaniem pierwszych klas (październik); Koncert muzyki polskiej z okazji Święta Niepodległości (listopad); Konkurs mikołajkowy bez elektroniki, oraz Koncert wigilijny w wykonaniu uczniów i nauczycieli (grudzień); Mój pierwszy występ, czyli koncert w wykonaniu uczniów klas pierwszych (marzec); Konkurs duetów i zespołów kameralnych (kwiecień); Popis roczny, czyli solowe i zespołowe prezentacje osiągnięć wychowanków szkoły (maj).
Wszystkie koncerty są otwarte, zarówno dla rodzin uczniów jak i dla gości z zewnątrz.
Jedną ze stałych pozycji są też audycje szkolne - koncerty organizowane w ramach dni otwartych dla dzieci szkolnych i przedszkolnych, będące zachętą i zaproszeniem do tej trudnej przygody, jaką jest nauka gry na instrumencie (i nie tylko!)

W ciągu 62 lat działalności dydaktycznej i artystycznej Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia uczestniczyła w przeobrażaniu i integracji społeczeństwa Starachowic, krzewiąc w środowisku kulturę muzyczną, wychowując pokolenia w duchu umiłowania muzyki i pielęgnując swoje szkolne tradycje. Jej wychowankowie nie tylko brali udział w różnorodnych imprezach artystycznych odbywających sie na terenie i w okolicach Starachowic, ale także godnie reprezentowali swą szkołę i miasto uczestnicząc w przeglądach, przesłuchaniach, konkursach - w różnych specjalnościach przedmiotowych - o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Od dnia powołania szkoły jej mury opuściło 960 absolwentów. Wielu z nich związało swoje życie z muzyką - ci starsi pracują jako instrumentaliści w orkiestrach -  filharmoniach, operach, zespołach kameralnych; są pedagogami w szkolnictwie artystycznym, instruktorami w ośrodkach kultury. Najmłodsi kontynuują naukę w szkołach muzycznych wyższego stopnia.

 

{"register":{"columns":[]}}