W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia szkoły

W latach 1960-61 zaczęło działać w Strzelcach Krajeńskich Społeczne Ognisko Artystyczne. Zostało ono stworzone z inicjatywy Leopolda Wedlera, a powołane przez Wydział Kultury w Strzelcach Krajeńskich. Leopold Wedler był wówczas kierownikiem Wydziału Kultury i nauczycielem przedmiotów ścisłych w Szkole Podstawowej nr 1. Pierwsze egzaminy odbyły się w Baszcie. Pozytywnie zdały 103 osoby, zaś pierwszą siedzibą ogniska był budynek dzisiejszego Sądu Powiatowego. Kierownikiem Społecznego Ogniska Artystycznego (SOA) była pani Irena Langner z Gorzowa Wlkp.

Od roku 1959 była zatrudniona w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gorzowie Wielkopolskim (specjalność: pianistyka, teoretyk). W latach 1960/61 kiedy to w Strzelcach Krajeńskich zaczęło kształtować się ognisko muzyczne - została ona dyrektorem. W roku szkolnym 1979/80 i 1980/81 zatrudniona była w PSM w Strzelcach Kraj. jako nauczycielka gry na fortepianie.

Wraz z otwarciem ogniska muzycznego w Strzelcach Krajeńskich pojawiły się problemy ze znalezieniem nauczycieli z tego miasta, toteż większość z nich dojeżdżała z Gorzowa Wlkp. Nauczycielami byli wówczas : Maria Sujak, Janina Kaniewska, Eugeniusz Piątkowski, Teresa Spodko, Kazimiera Herman, pani Sycz (imienia nie ustalono) oraz Leontyna Borowska. Uczono głównie gry na mandolinie i na fortepianie, skrzypcach, gitarze, trąbce i akordeonie. Po roku pojawiły się problemy lokalowe i ognisko muzyczne zostało przeniesione do pomieszczeń obecnej Prokuratury Powiatowej przy ul. Gorzowskiej.

  W roku 1968 zmiana dyrektora przyniosła przeniesienie ogniska. Dyrektorem został Strzelczanin Kazimierz Kamiński, a zajęcia, już ostatecznie, przeniesiono do budynku baszty. Rok 1975 był rokiem przełomowym dla młodych strzeleckich muzyków i ich nauczycieli. Z inicjatywy ówczesnego dyrektora Artystycznego Ogniska Muzycznego Kazimierza Kamińskiego powstała w Strzelcach Krajeńskich Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Dnia 26 sierpnia 1975 roku dyrekcja PSM zawiadomiła, poprzez ogłoszenie w lokalnej gazecie, społeczność strzelecką, że egzaminy wstępne do szkoły obędą się dnia 29.08.1975 roku w szkolnej Sali koncertowej. Na pierwszy rok szkolny przyjęto 53 uczniów.

Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego, który nastąpił 1 września 1975 roku, o godzinie 16:00 wysłano zaproszenia do władz wojewódzkich i miejskich. Szkoła muzyczna miała zaszczyt gościć: Wojewodę, Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki. Władze miejscowe, dyrektorów szkół, nauczycieli wychowania muzycznego. Szkoła została powołana do działania i uroczyście otwarta przez Dyrektora Wydziały Kultury i Sztuki mgr Edwarda Korbana, który na wstępie powiedział, że strzelecko-krajeńska szkoła jest pierwszym dzieckiem kultury nowego województwa.

Dyrektor szkoły, mgr Tadeusz Rachlewicz, w auli szkoły muzycznej przywitał zebranych, życzył uczniom sukcesów w nauce, a nauczycielom zadowolenia z pracy w nowopowstałej szkole. Odczytał także i omówił zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 10 lutego 1975 roku w sprawie organizacji kształcenia i wychowania w roku szkolnym 1975/76. Na posiedzeniu rady Pedagogicznej w dniu 1 września 1975 roku dyrektor szkoły Tadeusz Rachlewicz odczytał zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania dotyczące działalności i programu nauczania w nowej szkole.

Praca w szkole jak ustalono miała trwać od 1 września do 19 czerwca 1976 roku, zaś remont szkoły miał trwać do końca września. W toku ustalono, że główne założenia pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej szkoły będą podlegały na umożliwieniu wszechstronnego rozwoju muzycznego dzieci i młodzieży, utrzymywaniu stałej współpracy z rodzicami i wychowankami klas, zachowaniu bezpieczeństwa i higieny na terenie szkoły oraz w drodze do szkoły i ze szkoły.

Zdecydowano również, że już w bieżącym roku szkolnym szkoła uczestniczyła będzie w Konkursie uczniów Grających na Instrumentach Dętych w Zielonej Górze oraz współorganizować będzie konkurs gry na gitarze klasycznej.

Pierwsi uczniowie

Po egzaminach na pierwszy rok nauki 1975/76 przyjęto 53 uczniów. Ci, którzy wcześniej kształcili się w ognisku muzycznym i zdali bardzo dobrze egzamin wstępny zostali przyjęci do drugiej klasy działu młodzieżowego.

Dzieci w dziale dziecięcym miały okazję uczyć się gry na skrzypcach i fortepianie. Większą popularnością cieszył się jednak fortepian. Aż 17 z 19 osób zdecydowało się na naukę na tym właśnie instrumencie. Pozostałe dwie wybrały skrzypce.

Dział młodzieżowy podzielono na dwie grupy. W grupie pierwszej znalazło się ośmiu akordeonistów, siedmiu pianistów i dwóch skrzypków. Grupa druga, będąca jednocześnie druga klasą, składała się osób chcących się uczyć gry na instrumentach dętych w tym : dwóch na saksofonie, czterech na klarnecie, czterech na flecie i sześciu na trąbce. Pierwsza klasa młodzieżowa liczyła osiemnaście osób, druga szesnaście osób - razem trzydzieści cztery, grupa dziecięca dziewiętnaście osób, razem pięćdziesiąt trzy osoby.

{"register":{"columns":[]}}