Historia szkoły
Historia tarnogórskiej Szkoły Muzycznej oparta została o teksty źródłowe, zawarte w Księdze Pamiątkowej Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Tarnowskich Górach z okresu powojennego, w protokołach rad pedagogicznych szkoły oraz w Kronice Szkoły, liczącej dwa opasłe tomy o formacie 50 x 30 cm. Wiele dodatkowych informacji o życiu kulturalnym miasta, próbach tworzenia szkolnictwa muzycznego w okresie międzywojennym i w czasie okupacji przekazali Panowie Jerzy Pośpiech, Mieczysław Kaczmarczyk i Józef Szwed. Wiedzę tę poszerzyły notatki prasowe w czasopismach i dziennikach przedwojennych. O szkole powstały też trzy prace magisterskie, których autorkami są nasze absolwentki: Ciołczyk Bożena, Skwarska Anna i Skoczylas Wioletta.
Pisząc o losach tarnogórskiej Szkoły Muzycznej, należy cofnąć się do lat poprzedzających wybuch II wojny światowej. Pierwsze organizacje kulturalne o polskim charakterze powstały na terenie powiatu tarnogórskiego - tak jak i na całym Górnym Śląsku - w latach 80-tych XIX w. Stawiały one sobie za cel pielęgnowanie polskiego śpiewu, języka narodowego, czytelnictwa polskich czasopism i książek, a także urządzanie różnych przedstawień teatralnych. Z początkiem XX stulecia zaczęły powstawać na ziemi tarnogórskiej liczne towarzystwa śpiewacze - w tym czasie (1912) zawiązał się chór „Słowiczek" w Reptach Śląskich. Towarzystwa muzyczne napotykały na wiele przeszkód ze strony władz niemieckich. Działacze zespołów byli szykanowani, nakładano grzywny za udzielanie lekcji śpiewu.
W czasie I wojny światowej większość chórów i towarzystw muzycznych musiała zaniechać swoich spotkań. Organizacje te rozpoczęły ponownie działalność w okresie powstań śląskich, gdy życie kulturalne zaczęło rozwijać się ze zdwojoną siłą. W 1919 r. powstały dwie organizacje bardzo ważne dla tarnogórskiego ruchu kulturalno - oświatowego - Kasyno Obywatelskie i Towarzystwo Śpiewacze im. Adama Mickiewicza, a w 1920 r. odbył się tu pierwszy powojenny zjazd chórów śląskich. Wraz z odzyskaniem niepodległości w 1922 r. w Tarnowskich Górach powstały towarzystwa oświatowe, ukazały się polskie czasopisma, działały biblioteki, polska księgarnia i drukarnia, a liczne w tym okresie przedstawienia amatorskie były organizowane nie tylko przez Towarzystwo Teatralne im. J. Sobieskiego lecz także przez prężnie działającą Rodzinę Kolejową i polskie szkoły.
W Tarnowskich Górach miał swoją siedzibę Związek Śląskich Kół Śpiewaczych, pod którego skrzydłami odbywały się w mieście gwarków zjazdy chórów. W samym mieście działało kilka chórów m. in. chóry męskie „Lutnia" (1922), "Szczęść Boże" (1924), mieszane Kolejowy (1927), Mickiewicza (1919) a także chór kościelny „Cecylia" (1926) powstały przy parafii św. Piotra i Pawła. W 1932 r. zainicjowało swoją działalność Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, prowadząc akcje koncertowe i urządzając wieczorki literacko - muzyczne. Jeden z takich wieczorków uświetnił swoją obecnością Gustaw Morcinek a także Józef Cetner - profesor Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki posiadało także własną orkiestrę symfoniczną, która poza licznymi koncertami, jak donoszą „Nowiny" z 19 maja 1935 roku, dokonywała nagrań dla Rozgłośni Katowickiej Polskiego Radia. Długą tradycją w mieście gwarków ma także nauczanie muzyki. Już w 1934 r. orkiestra Związku Rezerwistów organizowała bezpłatne lekcje muzyki. Zgłoszenia należało kierować do Karola Brewki, późniejszego organizatora i pierwszego dyrektora Szkoły Muzycznej w latach powojennych.
W tymże 1934 r. dekretem wojewody śląskiego powołana została Pierwsza Śląska Szkoła Muzyczna im. J. Elsnera w Katowicach, która otworzyła swoją filię w Tarnowskich Górach. Mieściła się w budynku przy ul. Zamkowej 3, była prywatna i koedukacyjna, naukę prowadzono dwustopniowo w zakresie teorii i kompozycji, śpiewu solowego, fortepianu i skrzypiec. Nie udało się dotrzeć do informacji o dalszych losach tejże Szkoły, natomiast wiadomo, że w latach 1934 -1939 Karol Brewko był nauczycielem w tej szkole. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność istniejących w powiecie stowarzyszeń kulturalnych a także tak licznych chórów.
Z wywiadów bezpośrednich wiadomo natomiast, że w okresie okupacji w Tarnowskich Górach nie zamarło całkowicie nauczanie muzyki. W latach 1942 -1943 istniała Miejska Szkoła Muzyczna, którą założył Włodzimierz Breguła, uczący na skrzypcach i fortepianie, z braku lokum - lekcje odbywały się w szkole przy ul. S. Wyspiańskiego. Oprócz tego uczono prywatnie, a lekcji udzielali: Hartwig Roman - ul. K. Miarki (akordeon, fortepian), panie: Fołtyn - ul. Piłsudskiego i Widerkowa (fortepian) oraz Karol Brewko w Domu Kultury (skrzypce). Po wojnie życie muzyczne rozkwitło bardzo szybko, bo już w 1946 roku odbył się Zjazd Śpiewaczy Okręgu Tarnogórskiego, na którym stawiło się 13 chórów. Wznowiło także swoją działalność Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki. 28 września 1946 roku na pierwszym powojennym zebraniu członków i sympatyków Towarzystwa jego zarząd wystąpił do kompetentnych władz z wnioskiem o utworzenie w Tarnowskich Górach nowej szkoły muzycznej. Uroczyste jej otwarcie nastąpiło już 2 lutego 1947 roku.
Całą historię powojennej, tarnogórskiej Szkoły Muzycznej można podzielić na 6 okresów, biorąc pod uwagę kolejne kadencje dyrektorskie:
- Karol Brewko 1947 - 1953
- mgr Tadeusz Okuliar 1953 - 1957
- Mateusz Lisicki 1957 - 1969
- mgr Irena Jasiurkowska 1969 - 1989
- mgr Maria Jankowska 1989 - 2016
- mgr Grzegorz Waloszczyk od 2016 do nadal
Szkoła opublikowała 2 wydania broszurowe: na 30-lecie szkoły autorstwa Marii Jura oraz na 45-lecie szkoły autorstwa Marii Jankowskiej.
Z okazji 50-lecia szkoły powstała Księga Jubileuszowa opracowana przez Panią Dyrektor mgr Marię Jankowską. Większość materiałów znajdujących się w tym serwisie na temat szkoły pochodzi właśnie z tej księgi. Na okładce księgi zostało umieszczone zdjęcie portretu I. J. Paderewskiego, namalowanego przez artystę-plastyka Iwonę Konarzewską, na zamówienie Rady Rodziców z okazji nadania Szkole imienia Patrona - Ignacego Jana Paderewskiego w roku Jubileuszu 40-lecia Szkoły. Portret znajduje się w auli Szkoły.
Z okazji kolejnego jubileuszu została wydana publikacja pt. 70 lat Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowskich Górach przedstawiającą historię oraz opis osób, które budowały od podstaw naszą szkołę. W książce znajdziemy losy naszych naszych absolwentów i uczniów, którzy związali swoje życie zawodowe z muzyką. Ta publikacja skupia się także na działalności szkoły w latach 1997 – 2017.
Kolejne wydawnictwo to broszura Nasza Nutka (pisemko szkole), która ukazała się z okazji 75-lecia szkoły, w której zostały zawarte informacje o działalności naszej szkoły w latach 2017 – 2021.