W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia i teraźniejszość

KIEROWNICY FILII W PELPLINIE

Ratajczak Franciszek 1972 - 1980
Franz Maria 1980 - 1985
Gełdon Barbara 1986 - 1987
Brandt Aniela 1987 - 1989
Gełdon Barbara 1989 - 1992
Brandt Aniela 1992 - 1996
Dettlaff-Czocher Krystyna od 1996

 

Placówka muzyczna w Pelplinie zlokalizowana w Domu Kultury przy Pl. Grunwaldzkim 2 istnieje od września 1952 r. Początkowo funkcjonowała na prawach państwowego Ogniska Muzycznego przeniesionego z Rudna (1947-1952). W wyniku porozumienia władz administracyjnych gminy Pelplin oraz Wydziału Kultury i Sztuki w Gdańsku dnia 1 lutego 1972 r. powstała Państwowa Szkołą Muzyczna I stopnia jako filia Placówki w Tczewie. Funkcję kierowników pełnili kolejno: Franciszek Ratajczak (1972-1980), Maria Franz (1980-1986), Barbara Gełdon (1986-1987 oraz 1988-1992), Aniela Brandt (1987-1988 oraz 1992-1996) i Krystyna Dettlaff-Czocher (1996- do chwili obecnej). Brak miejscowych nauczycieli jest pewnym utrudnieniem organizacyjnym i głównym powodem stosunkowo częstej rotacji kadry pedagogicznej; nauczyciele dojeżdżają głównie z Tczewa, Starogardu Gdańskiego, a także z Trójmiasta. W tym kontekście na wyjątkowe uznanie zasługuje długoletnia i oddana praca Henryk Rzepińskiego – nauczyciela gry na akordeonie (1952-1962 oraz 1969-1984). Swoją długą i sumienną pracą zaznaczyła się również w historii szkoły Jadwiga Rutkowska – pracownik administracyjny (1972-1995). Stałą troską szkoły była zawsze jej skromna pod każdym względem baza lokalowa, obciążona dodatkowo złym stanem technicznym budynku. Do 1985 r. szkołą korzystała z wszystkich pomieszczeń na II piętrze. Z chwilą wyprowadzenia się Biblioteki Miejskiej, odzyskany lokal na I piętrze przyznano Szkole Muzycznej (decyzja Urzędu Miasta), co w istotny sposób usprawniło organizację pracy zwłaszcza dydaktycznej. Specyfiką placówki muzycznej w Pelplinie jest szczególna otwartość w przyjmowaniu uzdolnionej młodzieży również w dużym procencie spoza Pelplina. Długoletnie doświadczenie i obserwacje szkoły w tym zakresie potwierdzają celowość dotychczasowych założeń. Praca dydaktyczno-wychowawcza szkoły rozumiana bardzo szeroko w połączeniu z wysokim profesjonalizmem kadry pedagogicznej stwarza możliwość udziału najlepszym uczniom w prestiżowych imprezach i wydarzeniach muzycznych o zasięgu międzyszkolnym typu: przesłuchania okręgowe, festiwale i konkursy. Artystyczną edukację dopełniają organizowane przy znacznej pomocy finansowej i opiekuńczej Komitetu Rodzicielskiego wyjazdy na koncerty i przedstawienia do profesjonalnych instytucji muzycznych. 
Szkoła Muzyczna w Pelplinie rozwija również działalność kulturotwórczą na rzecz środowiska realizując audycje muzyczne i koncerty z udziałem uczniów i nauczycieli dla różnych grup społecznych. Wdzięcznymi słuchaczami okazują się zawsze uczniowie szkół podstawowych, dzieci przedszkolne i pensjonariusze Domu Opieki Społecznej. Do tradycji należą już koncerty ogólnomiejskie w kinie „Wierzyca”, które odbywają się dwukrotnie w ciągu roku szkolnego (popisy półroczne i roczne uczniów wszystkich specjalności). 
W latach 70-tych działa prężnie powołana przy Urzędzie Miasta Dęta Orkiestra Młodzieżowa rekrutująca swoich członków spośród uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej. Rezultatem pracy zespołu były koncerty uświetniające różne uroczystości państwowe. Opiekunem i dyrygentem orkiestry był ówczesny kierownik filii p. Franciszek Ratajczak.
Dorobkiem 25-letniej pracy szkoły jest niewątpliwie wykształcenie sześćdziesięciu absolwentów, z których najzdolniejsi kontynuują naukę w Szkołach Muzycznych II stopnia inni realizują swoje muzyczne zainteresowania na pedagogicznych kierunkach studiów z wychowaniem muzycznym czy też w miejscowym Studium Organistowskim. Inicjatywą szkoły było nawiązanie kontaktu z diecezjalnym radiem „Głos”, w rezultacie czego zaczęły powstawać sesje nagraniowe przybliżające działalność szkoły nie tylko mieszkańcom Pelplina.
Od września 1996 r. Pelplińską Filią Szkoły Muzycznej w Tczewie kieruje p. Krystyna Dettlaff-Czocher. Uczniowie wraz z nauczycielami grają liczne koncerty w Miejskim Ośrodku Kultury, a zespół instrumentalno-wokalny prowadzony przez kierownik filii staje się wizytówką artystyczną miasta. 
„Koncert Przyjaźni” to kolejna wizytówka pelplińska. Jego inicjatorką jest p. Alina Dombrowska – w roku Jubileuszu 50-lecia Filii (2022r.) odbył się X KONCERT PRZYJAŹNI, który zrzesza uczniów z trzech sąsiadujących szkół muzycznych: PSM I st. w Tczewie, PSM I st. w Starogardzie Gdańskim i Pelplińskiej Filii PSM I st. w Tczewie.



Źródło: rys historyczny autorstwa Kazimiera Ickiewicza pochodzi z książeczki „Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Janiny Garści w Tczewie 1947-1997”
Druk i oprawa „Poligrafia”, Strzeszyński Jan.
 

{"register":{"columns":[]}}