W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patron szkoły

zdjęcie przedstawia w części głównej sylwetkę Patrona PSM I st. im. Andrzeja Cwojdzińskiego w Tomaszowie Lubelskim, ubranego w marynarkę, z uśmiechniętą twarzą, od góry w tle kolorowa zasłonka z elementami roślinnymi, z prawej strony kawałek części fortepianu z otwartą klawiaturą

Patron

Poniżej przedstawiamy sylwetkę naszego patrona.
Andrzej Cwojdziński - ur. 25.01.1928 r. w Jaworznie, dyrygent, kompozytor i pedagog. Zmarł 23.03.2022 r.

Studiował w Krakowie dyrygenturę oraz kompozycję. Był kierownikiem artystycznym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1967-99 ) oraz Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych (1972-80). Kilkakrotnie był kierownikiem Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie oraz Koszalińskich Koncertów Organowych.
 
Działalność dyrygencką Andrzej Cwojdziński zakończył w 1988 roku i poświęcił się pracy pedagogicznej i kompozycji. Rozkwit twórczości przypada na lata 1983 - 2005. Powstało wtedy m.in. wiele utworów wokalno - instrumentalnych i instrumentalnych o charakterze religijnym i pedagogicznym. Swoją twórczość kompozytor określił jako swoisty most pomiędzy muzyka tradycyjną a współczesną, gdzie świadomie występuje nawiązanie do muzyki klasycznej i romantycznej.

Twórca upodobał szczególnie romantyzm i postromantyzm, dlatego sięganie do tradycji romantycznych było często wykorzystywane.

Ważną dziedziną jego twórczości są utwory pedagogiczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

Pedagogiczna twórczość kompozytora to utwory fortepianowe, a także utwory na inne instrumenty np.: flet, klarnet, róg, obój, skrzypce solo i z towarzyszeniem fortepianu. Szczególne znaczenie dydaktyczne mają utwory chóralne i kameralne, które uczą wspólnego muzykowania, słuchania siebie nawzajem. Kompozytor czerpie z wzorców polskiej muzyki ludowej, która w obecnym nadmiarze muzyki popularnej jest dla ucznia mało dostępna i nieznana.

Andrzej Cwojdziński nawiązuje w swoich utworach do podstawowych tańców ludowych m.in. oberka, kujawiaka. Do cennych utworów należą również pastisze, które są stylizacją muzyki minionych wieków.

Za zasługi w rozwoju kultury otrzymał wiele nagród i odznaczeń regionalnych (w Lublinie, Koszalinie i Słupsku) oraz ogólnopolskich: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za całokształt działalności(1977) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski(1983).

W 1988 został uhonorowany medalem Pro ecclesia et pontifice oraz Nagrodą im. Księdza Bolesława Domańskiego za wybitne osiągnięcia twórcze.

{"register":{"columns":[]}}