Sekcja Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności i Żywienia
Sekcja Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności i Żywień
koordynator Agnieszka Romanowska
pokój. nr 2,
Zadania Sekcji Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności i żywienia :
- Nadzór nad przestrzeganiem przez podmioty działające na rynku spożywczym przepisów prawa żywnościowego, w tym wymagania higienicznych określonych w rozporządzeniu (WE) Nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady, poprzez przeprowadzanie urzędowych kontroli w zakresie bezpieczeństwa żywności w odniesieniu do:
- żywności pochodzenia niezwierzęcego produkowanej i wprowadzanej do obrotu,
- produktów pochodzenia zwierzęcego znajdujących się w handlu detalicznym,
- prawidłowości stosowania procedur opartych na zasadach systemu HACCP w nadzorowanych zakładach.
- Nadzór nad suplementami diety, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wzbogacanymi poprzez kontrolę przestrzegania warunków ich wprowadzania do obrotu.
- Nadzór nad stosowaniem substancji dodatkowych, aromatów i rozpuszczalników poprzez kontrolę ich stosowania w trakcie produkcji żywności oraz pobór próbek w ramach urzędowej kontroli.
- Kontrola najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, poprzez pobór próbek w ramach urzędowej kontroli żywności do badań laboratoryjnych.
- Kontrola żywności genetycznie zmodyfikowanej oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do wykorzystania jako żywność w zakresie uregulowanym w rozporządzeniach (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady.
- Przeprowadzanie kontroli granicznej w miejscu docelowego przeznaczenia oraz wydawanie świadectw stwierdzających spełnienie przez towary objęte kontrolą wymagań zdrowotnych (żywność, materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością).
- wniosek o dokonanie granicznej kontroli środka spożywczego/materiału lub wyrobu przeznaczonego do kontaktu z żywnością,
- wniosek o dokonanie granicznej kontroli substancji pomagającej w przetwarzaniu
- Powiadamianie o niebezpiecznej żywności oraz materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w ramach sieci systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) oraz monitorowanie działań zmierzających do wycofania niebezpiecznych produktów.
- Pobór próbek monitoringowych żywności i żywienia, istotnych dla formułowania, przez jednostki badawczo rozwojowe, opinii naukowych niezbędnych do oceny ryzyka.
- Prowadzenie dochodzeń w przypadkach wystąpienia ognisk zbiorowych zatruć pokarmowych.
- Przeprowadzanie urzędowych kontroli materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym:
- nadzór nad przestrzeganiem, przez podmioty działające na rynku w zakresie produkcji lub obrotu materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, zasad dobrej praktyki produkcyjnej oraz dobrej praktyki higienicznej,
- nadzór nad przestrzeganiem przepisów rozporządzenia (WE) 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością,
- pobór próbek do badań w kierunku migracji globalnej, migracji specyficznej formaldehydu, migracji ołowiu i kadmu oraz oceny organoleptycznej materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością z tworzyw sztucznych, wyrobów ceramicznych, innych.
- Nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy z dnia 30 marca 2001r. o kosmetykach (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., 475).
- Powiadamianie oraz monitorowanie działań mających na celu wycofanie z rynku kosmetyków nie spełniających wymagań w ramach funkcjonowania Europejskiego Systemu Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych – RAPEX.
Ponadto komórka organizacyjna realizuje zadania zakresu:
- Rejestracji i zatwierdzania zakładów.
Zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 149) rejestracji oraz zatwierdzeniu podlegają zakłady, które:
- produkują lub wprowadzają do obrotu żywność pochodzenia niezwierzęcego,
- wprowadzają do obrotu produkty pochodzenia zwierzęcego, nieobjęte urzędową kontrolą organów Inspekcji Weterynaryjnej,
- produkują lub wprowadzają do obrotu żywność zawierającą jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 853/2004, z zastrzeżeniem art. 73 ust. 6,
- działają na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym zakładów prowadzonych przez podmioty zajmujące się recyklingiem
w trybie i na zasadach określonych w rozporządzeniu nr 852/2004 i rozporządzeniu nr 882/2004
- Wpisu do rejestru zakładów.
Wpisowi do rejestru zakładów na podstawie art. 63 ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia podlegają podmiot działający na rynku spożywczym w obszarze:
- działalności w zakresie dostaw bezpośrednich;
- urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności;
- obiektów lub urządzeń ruchomych lub tymczasowych, uprzednio dopuszczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji lub obrotu żywnością w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej;
- gospodarstwo agroturystyczne;
- podmiotów prowadzących działalność w zakresie produkcji win gronowych uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych w ilości mniejszej iż 1 000hl w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina;
- aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych określonych przepisami prawa farmaceutycznego;
- sklepów zielarskich;
- przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną innych niż środki spożywcze produktów oraz wprowadzających do obrotu środki spożywcze opakowane, trwałe mikrobiologicznie;
- producentów gazów technicznych na potrzeby podmiotów działających na rynku spożywczym;
- zakładów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży żywności "na odległość" (sprzedaży wysyłkowej), w tym sprzedaży przez Internet;
- zakładów działających na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym zakładów prowadzonych przez podmioty zajmujące się recyklingiem;
- podmiotów działających na rynku spożywczym prowadzących produkcję pierwotną.i dostawy bezpośrednie
- rolniczy handel detaliczny
Uwaga:
Zatwierdzenie i wpis jest dokonywane na podstawie wniosku podmiotu działającego na rynku spożywczym prowadzącego zakład.
Zakłady mogą rozpocząć działalność po zatwierdzeniu lub po uzyskaniu wpisu do rejestru zakładów
- Wykreślenia z rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej dokonuje się na wniosek podmiotu lub z urzędu.
Wnioski do pobrania w zakładce "Druki do pobrania"
- Prowadzenie rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz uaktualnianie na bieżąco danych zawartych w rejestrze.
- Wydawanie zaświadczeń o wpisie do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Prowadzenie porad w zakresie bezpieczeństwa spożywania grzybów rosnących w warunkach naturalnych.
Rozpatrywanie skarg, interwencji i wniosków interesantów