W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne stanowisko pracy dla ucznia - zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

Obraz12

DOBRE OŚWIETLENIE KLUCZEM SUKCESU EDUKACYJNEGO 💡⁠

Kącik dla ucznia to jedna z ważniejszych kwestii! Komfortowe, niezagrażające zdrowiu warunki do nauki (także online) są niezwykle ważne. Najważniejszymi aspektami są prawidłowe oświetlenie oraz miejsce na biurko. Prawidłowe oświetlenie ułatwia wykonywanie pracy, zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne, zapobiega przedwczesnemu pogorszeniu się wzroku. Obok funkcji praktycznych, wynikających z procesu pracy lub nauki, oświetlenie wpływa na samopoczucie i nastrój człowieka. Ma także bezpośredni wpływ na zdrowie. Ważne jest stworzenie takiego środowiska świetlnego, aby znajdujący się w nim człowiek mógł wykonywać pracę w sposób bezpieczny i efektywny. Idealna strefa do nauki to ta przy oknie, z dużą dawką dziennego światła.  Oświetlenie naturalne w pomieszczeniach uznaje się za prawidłowe gdy zachowany jest stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi (minimum 1:8). W okresie jesienno-zimowym musimy wspomagać się sztucznym oświetleniem. Odpowiednio dobrany rodzaj oświetlenia oraz parametry opraw oświetleniowych światła sztucznego (głównie natężenie oraz równomierność) tworzą warunki umożliwiające sprawne widzenie oraz motywujące do pracy. Dobre zastosowanie mają lampki  z regulowanym ramieniem oraz możliwością dostosowania ilości i barwy światła do wykonywanych przy biurku czynności.   

           

URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE ŹRÓDŁEM ŚWIATŁA NIEBIESKIEGO    📱💻🖥

Mówiąc o źródłach sztucznego oświetlenia, mamy na myśli różnego rodzaju żarówki oraz urządzenia elektroniczne. Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam w ciągu całego dnia. Na co dzień korzystamy z komputerów, laptopów, tabletów a także smartfonów, a ich intensywne użytkowanie nie jest obojętne dla naszych oczu. Tym, co szkodzi, jest tak zwane niebieskie światło, emitowane przez ekrany urządzeń. Częstym objawem zbyt intensywnego wpatrywania się w ekrany jest ból głowy, suchość i podrażnienie oczu. Warto także pamiętać, że zbyt duży kontrast pomiędzy ekranem urządzenia a otoczeniem negatywnie wpływa na wzrok.

 

ERGONOMICZNE MEBLE TO PODSTAWA 🪑

 Meble edukacyjne (biurko i krzesło) powinny cechować się regulowaną wysokością z możliwością dostosowania jej do wzrostu dziecka. Meble z regulacją wysokości mogą rosnąć razem z dziećmi i być używane przez wiele lat. Właściwe meble dla dzieci zmniejszają obciążenia zdrowotne. Bardzo ważna jest prawidłowa pozycja siedzenia przy biurkach dla dzieci, ponieważ uczniowie spędzają na nauce, przy biurku nawet kilka godzin.  Wszystko powinno znajdować się również „pod ręką”: przybory szkolne, organizery i podręczniki. Warto więc wygospodarować na nie miejsce wokół biurka. 

 

OTWÓRZ SIĘ NA ŚWIEŻE POWIETRZE ⛅️ 💨

Odpowiednia ilość i jakość powietrza jest niezwykle ważna dla zdrowia dzieci i młodzieży oraz ich dobrego samopoczucia. Dostęp do świeżego powietrza bez względu na porę roku zapewni im regularne, codzienne wietrzenie pomieszczeń. Wietrzenie zwiększa ilość tlenu w pomieszczeniu,  co z kolei wzmacnia układ odpornościowy, ponieważ dobrze dotleniony organizm jest mniej podatny na choroby. 

 

DOBRA PRZERWA TO SZYBSZA NAUKA ⏳⁠

Pamiętajmy o aktywnym korzystaniu z przerw w trakcie nauki. Przerwę najlepiej zacząć od dotlenienia organizmu. Oznacza to szybki spacer, miniaturowy jogging, wyjście do ogrodu, na taras czy balkon.   Jeśli nie ma na to szans, to po prostu należy przewietrzyć porządnie pokój. W czasie przerwy najbardziej pożądane jest robienie czegoś całkiem innego niż podczas nauki. Najlepiej by to również dziecku sprawiało przyjemność. 

 

NAUKA I ZABAWA IDĄ W PARZE 🤓 🤸‍♂️⁠🚴‍♂️⁠

Wraz z rosnącą dostępnością smartfonów dzieci i nastolatki spędzają coraz więcej czasu w sieci. Największym wyzwaniem, przed jakim stoją dziś rodzice jest oderwanie dzieci od ekranów i zachęcanie do podejmowania aktywności fizycznej. W ten sposób unikniemy wielu problemów od izolacji społecznej po kłopoty z koncentracją. Warto zaproponować interesujące rozwiązania, które w konsekwencji spowodują, że dzieci będą bardziej zaangażowane w aktywność fizyczną, która przynosi wiele korzyści m.in.: poprawia poziom poczucia własnej wartości, umiejętności i zachowania społeczne, podnosi koncentrację i wyniki w szkole, pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji, wzmacnia kości i mięśnie, eliminuje ryzyko nadwagi i pomaga dobrze się wyspać. Technologia nie musi być wrogiem, ale należy ustalać żelazne zasady dotyczące czasu spędzanego online. Pamiętajmy, że dzieci powinny być aktywne przynajmniej przez godzinę dziennie.

{"register":{"columns":[]}}