W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień bez opakowań foliowych

23.01.2023

Zanim tzw. „foliówka” pojawiła się w powszechnym użytku, do pakowania zakupów służyły siatki, torby płócienne, kosze, plecaki, torby papierowe, a nawet gazety. W 1965 roku torebkę foliową jako pierwszy opatentował szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten, rewolucjonizując sposób pakowania. Dziś zastanawiamy się, czym ten wynalazek zastąpić?

Dzień_bez_opakowań_foliowych_2

Inicjatywa Dnia bez opakowań foliowych narodziła się 15 lat temu w Polsce! Zapoczątkował ją łódzki radny - Krzysztof Piątkowski, ze względów proekologicznych.

Foliowe opakowania, zwłaszcza torebki, stanowią najczęściej występujący rodzaj odpadów. Lądując w rzekach i kanałach, blokują odpływ, przez co mogą przyczyniać się nawet do powstania powodzi – co miało miejsce np. w Bangladeszu w 1988 i 1999 roku. Stają się także zagrożeniem dla wielu zwierząt - wyrzucone do środowiska naturalnego  mogą zranić, otruć czy udusić!

Co więc możemy zrobić?

Najskuteczniejszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest zmiana naszych codziennych nawyków. Starajmy się korzystać z opakowań wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom.

  • Na zakupy zabierzmy własne opakowanie wieloktrotnego użytku np. torbę tekstylną, siatkę lub koszyk.
  • Nie pakujmy każdej rzeczy w osobną „foliówkę”, wybierajmy produkty jak najmniej opakowanych. Dodatkowo możemy twórczo wykorzystać opakowania, które użytkowaliśmy. Możliwości jest wiele.
  • Pamiętajmy też, że opakowania plastikowe to nie tyko „foliówki”, ale też pojemniki na żywność, kubki do napojów itp. Starajmy się korzystać z nich jak najmniej i stosujmy opakowania z innych materiałów m.in. papier, szkło, bambus, len, drewno.
  • Kiedy jednak skorzystamy z tego rodzaju opakowań, nie zapominajmy o recyklingu i zadbajmy, aby trafiły one do kosza na plastik, a nie do zwykłego pojemnika z odpadami zmieszanymi - poddane recyklingowi, zostaną przetworzone i ponownie użyte jako inne przedmioty, ubrania.

Możliwości jest wiele.

{"register":{"columns":[]}}