#Latozsanepidem – dziękujemy!
01.09.2023
#latozsanepidem dobiegło końca. Przez dwa miesiące w mediach społecznościowych GIS i wojewódzkich oraz powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych informowaliśmy, jak bezpiecznie i zdrowo spędzić urlop, kolonie czy wczasy. Zwracaliśmy uwagę na standardy i wytyczne, żeby zapewnić komfort wypoczynku.
Przypominaliśmy, aby przed wyjazdem sprawdzić daty ważności leków, materiałów opatrunkowych i spakować leki przyjmowane na stałe.
Informowaliśmy, że fontanny, które w gorące dni przyciągają mieszkańców, nie służą do kąpieli ani do picia. Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym. Nie jest badana. Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli czy bakterie kałowe.
Miesiące wakacyjne to trudny czas dla alergików. Podpowiadaliśmy, jakie rośliny mogą uprzykrzyć urlop i na co trzeba uważać. Pisaliśmy o barszczu Sosnowskiego - trującej roślinie, której dotknięcie kończy się zwykle poparzeniami.
Ostrzegaliśmy przed poparzeniem słonecznym. Zwracaliśmy uwagę, żeby zarówno na urlopie, jak i na weekendowym spacerze należy pamiętać o ochronie skóry, a wszelkie znamiona obserwować.
Komunikowaliśmy o: bąblowicy, jednej z najniebezpieczniejszych chorób, jakimi człowiek może zarazić się od zwierząt; repelentach i ich bezpiecznym stosowaniu; wszawicy- kłopotliwej chorobie, która czasem pojawia się na obozach, koloniach, w miejscach dużych skupisk.
Lato to czas festiwali i imprez plenerowych. Tym, którzy wybierali się na takie wydarzenia, podpowiadaliśmy na co zwróci uwagę, aby dobrze i zdrowo się bawić.
Zachęcaliśmy do korzystania z bogactwa barw i smaków warzyw oraz owoców sezonowych. Przypomnieliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego i zdrowego grillowania. Podkreśliliśmy jak ważne jest nawadnianie organizmu, niezależnie od temperatury.
Wskazywaliśmy, żeby grzyby świeże i suszone kupować wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach. Kupowanie grzybów z niewiadomego źródła stwarza ryzyko zatrucia, a nawet śmierci. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
To tylko niektóre z poruszanych przez nas na social mediach tematów. Nasze posty dotarły do około 1 200 000 tysięcy odbiorców!
Dziękujemy, że byliście z nami. Zapraszamy do śledzenia naszych portali internetowych.
Przez całe wakacje #podokiemsanepidu były punkty gastronomiczne, hotele, kąpieliska, miejsca, w których wypoczywały dzieci i młodzież. Pracownicy inspekcji dbali o nasze wakacyjne bezpieczeństwo.