W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik miesiącem ważenia tornistrów - 2024

11.10.2024

dzieci w szkole z tornistrami

Może być zdjęciem przedstawiającym zabawka dla dzieci, przymiar i tekst Obraz zawierający tekst, w pomieszczeniu, Bagaż i torby, ścianaOpis wygenerowany automatycznie

Analiza ciężaru tornistrów wśród uczniów klas I - VIII w 2024 roku

Wstęp

Obecnie dzieci często obciążane są nadmiernym ciężarem tornistrów. Obciążenia powyżej 15% masy ciała wpływają niekorzystnie na postawę ciała, równowagę, chód oraz pracę układu krążeniowo-oddechowego dzieci.

Materiał i metody

Badania przeprowadzono w październiku 2024 roku w dwóch szkołach podstawowych powiatu augustowskiego. Przebadano 523 uczniów klas I-VIII szkół podstawowych.

Wyniki

Przeprowadzone badania wykazały, że plecaki uczniów są za ciężkie. Stwierdzono, iż w 18% przypadków tornister przekraczał 15% wagi ucznia. Najcięższe plecaki  występowały u drugo- i trzecioklasistów. Rekordowy plecak ważył 9,04 kg i należał do uczennicy klasy VII.

Ocena procentowa ciężaru tornistrów w stosunku do masy ciała wykazała, że 40,5% uczniów nosiło tornistry nie przekraczające 10%

masy ich ciała (wykres nr 1).

Ocena ciężaru plecaków szkolnych przeprowadzona w bieżącym roku nie była pierwszą akcją pozwalającą ocenić stopień obciążenia uczniów tornistrami i plecakami. Podobne badania były przeprowadzone w latach 2022-2023 (wykres nr 2).

Wnioski

Podjęcie zintegrowanych kroków mających na celu wyrobienie umiejętności prawidłowego pakowania tornistra, nawyku systematycznego kontrolowania jego zawartości i ciężaru oraz pozostawianie części podręczników w szkole może uchronić młode pokolenie w przyszłości przed rozwojem wad postawy.

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}