W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SZCZEPIENIA OCHRONNE. FAKTY NIE MITY. Cholera

18.06.2021

O historii szczepień przeczytaj słów kilka... Wiedzę zyskasz solidną, a przeminie tylko chwilka...

CHOLERA_Szczepimy_PSSE_AUG_szata

Cholera jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie przecinkowce cholery i należy
do chorób „brudnych rąk”. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie skażonej wody lub produktów spożywczych zanieczyszczonych kałem osób chorych lub bezobjawowych nosicieli. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 godzin do 5 dni. Objawy jakie towarzyszą choremu to charakterystyczna biegunka o wodnisto-ryżowym wyglądzie, wymioty, szybko postępujące odwodnienie, które w konsekwencji powoduje suchość w ustach, zapadające się policzki i oczy.
U 80% chorujących przebieg choroby może być łagodny. U 20% chorych występująca ostra biegunka w szybkim czasie powoduje odwodnienie, która może skutkować ostrą niewydolnością nerek, poważnymi zaburzeniami elektrolitowymi i zgonu. Śmiertelność z powodu tej choroby wynosi 1-2%. Szacuje się, że rocznie na cholerę choruje około 3 milionów osób, z czego umiera około 90 tysięcy ludzi. Śmiertelność wśród osób nieleczonych może sięgać 50-70%.

Obecnie cholera nie występuje w Polsce, mimo że w przeszłości występowały ogromne epidemie, szczególnie podczas wojny. Dotychczas ostatni przypadek został wykryty w 2019 roku u marynarza pochodzącego z Indii, którego statek przypłynął do Świnoujścia. Na świecie ostatnia epidemia cholery miała miejsce w 2010 roku na Haiti, ze względu na trzęsienie ziemi i skutki tej katastrofy, które przyczyniły się do rozprzestrzenienia zakażenia. Do roku 2017 w tym regionie odnotowano 813 tysięcy zachorowań, w tym 9676 zgonów. Najczęstszą przyczyną powstawania epidemii cholery były złe warunki higieniczne oraz zła jakość wody pitnej.

Szczepienie przeciw cholerze zapewnia około 85-90% ochronę przed zachorowaniem. Zaleca się szczepić osoby wyjeżdżające do rejonów zagrożonych wystąpieniem epidemii cholery (Afryka, Ameryka Południowa i Środkowa). Szczepionka przeciw cholerze należy do grupy szczepionek zalecanych - niefinansowanych z budżetu Ministra Zdrowia. Ochrona po szczepieniu pojawia się po 1 tygodniu po zakończenia szczepienia podstawowego, dlatego wszystkie dawki szczepionki należy przyjąć przynajmniej 1 tydzień przed planowanym wyjazdem. Szczepionka przeciwko cholerze jest podawana w formie doustnej. Obecnie należy do grupy szczepień zalecanych i odpłatnych. Szczepienie rekomendowane jest dzieciom powyżej 2 roku życia i dorosłym, wybierającym się do krajów gdzie występuje ta choroba (Afryka, Ameryka Południowa), a także pracownikom medycznym. Osoby, które przyjęły szczepionkę powinny bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Zaleca się  spożywać tylko wodę i pokarmy z bezpiecznego źródła.

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W AUGUSTOWIE

{"register":{"columns":[]}}