SZCZEPIENIA OCHRONNE. FAKTY NIE MITY. Meningokoki
09.05.2021
O historii szczepień przeczytaj słów kilka... Wiedzę zyskasz solidną, a przeminie tylko chwilka...
Zakażenia meningokokowe są wywoływane przez bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwane również meningokokami. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową podczas kontaktu z osobą chorą lub nosicielem nie posiadającym objawów np. podczas kichania lub kaszlu. Na zarażenie się meningokokami podatne są wszystkie osoby niezależnie od wieku. Najczęściej chorują dzieci do 1 roku życia. Częste przypadki zachorowań występują również u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i osób w wieku 16- 21 lat. Meningokoki atakują jamę nosowo-gardłową osoby, nie powodując przy tym żadnych objawów. Najbardziej niebezpieczna jest inwazyjna choroba meningokokowa, która może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę (posocznicę). Choroba rozwija się szybko, powoduje powikłania i charakteryzuje się wysoką śmiertelnością. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 10 dni, średnio około 3-4 dni. Objawy przypominają przeziębienie. Osoba chora jest osłabiona, gorączkuje, pojawiają się bóle stawów i mięśni. U dzieci poniżej 2 roku życia mogą występować inne objawy niż u dorosłych. Są to: zimne dłonie i stopy, brak apetytu, wymioty, odchylenie głowy do tyłu, pulsujące ciemiączko u niemowląt, wysypka na skórze. Rozwijająca się sepsa meningokokowa może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i zgonu.
W 2020 roku zdiagnozowanych było 99 przypadków zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową. W porównaniu z rokiem 2019, liczba nowych zachorowań spadła prawie dwukrotnie. Ponad 90% wszystkich zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową wywołują meningokoki należące do 5 serogrup: A, B, C, W135 oraz Y. Częstość występowania tej choroby wywołanej poszczególnymi serogrupami jest zróżnicowana i zależy od położenia geograficznego.
W ubiegłych latach w Europie za większość zakażeń odpowiadały meningokoki serogrupy B. Obecnie obserwuje się mniej zgłoszeń choroby wywołanych meningokokami serogrupy C i B, ale więcej zgłoszeń zachorowań wywołanych meningokokami serogrupy W135 oraz Y. Wpływ na to miały szczepienia przeciwko meningokokom na serotypy B. Obecnie w Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepionek przeciw meningokokom: Szczepionki skoniugowane przeciw meningokokom serogrupy C oraz A, C, W135 i Y oraz szczepionki białkowe przeciw meningokokom serogrupy B. Skoniugowane szczepionki przeciw meningokokom serogrupy C są przeznaczone do uodparniania dzieci po ukończeniu 2 miesiąca życia, którym należy podać dwie dawki szczepionki w 1 roku życia i dawkę przypominającą w drugim roku życia oraz młodzieży i dorosłym, którym należy podać pojedynczą dawkę. Szczepionki białkowe mogą być podawane od 2 miesiąca życia i osobom starszym. Chronią przed inwazyjną chorobą meningokokową wywołaną przez meningokoki serogrupy B.
Inwazyjna choroba meningokokowa należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka ze względu na ciężki przebieg i częste powikłania. Zdiagnozowanie zakażeń meningokokowych jest trudne, ponieważ początkowe objawy przypominają przeziębienie. Tylko szczepienia ochronne są w stanie ochronić przed ciężkim przebiegiem choroby.
POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W AUGUSTOWIE