„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” kampania #PlantHealth4Life
14.08.2024
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) razem z Komisją Europejską (KE) po raz drugi prowadzą kampanię #PlantHealth4Life. W tegorocznej edycji biorą udział organizacje partnerskie z 22 państw członkowskich Unii Europejskiej. Polska włączyła się w działania kampanii. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) jest ich koordynatorem.
Tegoroczne hasło „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” zwraca uwagę na szczególny związek między zdrowiem roślin a naszym codziennym życiem. Szkodniki i choroby roślin wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko. Zdrowe rośliny są kluczowe dla produkcji zdrowej żywności oraz zadbania o zrównoważoną przyszłość.
Dlaczego zdrowie roślin jest ważne?
Rośliny stanowią 80% żywności, którą spożywamy. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy i pomagają nam walczyć ze zmianami klimatycznymi poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla z atmosfery. Gdy rośliny są zdrowe, stanowią siedliska i źródła pożywienia dla wielu gatunków zwierząt, przyczyniając się do różnorodności biologicznej i ogólnej stabilności naszego ekosystemu. Chroniąc rośliny, chronimy życie.
Szkodniki i choroby roślin mogą mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo żywnościowe, gospodarkę i środowisko, a zdrowe rośliny oznaczają zdrową żywność i zrównoważoną przyszłość.
Unikaj przywożenia roślin lub produktów roślinnych z podróży poza granice UE
Gdy wracasz z podróży poza granice UE, upewnij się, że nie wwozisz do Europy żadnych roślin, kwiatów, nasion, owoców ani warzyw. Każda z takich zagranicznych pamiątek może posłużyć pasażerom na gapę – szkodnikom lub chorobom, które mogą zagrażać zdrowiu roślin w Unii Europejskiej. Pomóż nam chronić nasze rolnictwo i środowisko naturalne – pozostaw rośliny i produkty roślinne w miejscach, z których pochodzą.
Mówiąc o roślinach lub produktach roślinnych, mamy na myśli żywe rośliny, kwiaty, owoce, warzywa, nasiona, sadzonki, cebulki i wszelkie inne części roślin, które mogą być potencjalnym źródłem szkodników lub chorób. Mogą one wydawać się nieszkodliwe na pierwszy rzut oka – mimo to mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia roślin w UE.
Wszyscy mamy do odegrania rolę w utrzymaniu zdrowych roślin
Dołącz do #PlantHealth4Life i dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić zdrowie roślin i chronić swoją społeczność