Sezon na kleszcze – kleszczowe zapalenie mózgu
23.02.2024
Choroba kleszczowego zapalenia mózgu jest wywoływana przez flawiwirusy przenoszone przez kleszcze, a jej przebieg obejmuje objawy grypopodobne, neurologiczne i stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjentów. Niestety dotychczas nie odkryto skutecznego lekarstwa przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. W związku z powyższym oraz zbliżającym się sezonem na kleszcze Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, iż przed chorobą mogą nas oraz pracowników zatrudnionych w Państwa firmach uchronić dostępne na rynku szczepionki. Szczepienie nie zapewnia trwałej odporności na całe życie. Okres ochronny trwa 3–6 lat, dlatego co kilka lat należy podawać przypominającą dawkę.
Harmonogram szczepień ustala lekarz.
Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku przypomina, iż kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą zawodową dla pracowników narażonych na pogryzienia przez te pajęczaki w środowisku pracy. Pracodawca zatrudniający pracownika przy ww. narażeniu w kompleksach leśnych lub na terenach zadrzewionych jest obowiązany zapewnić szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Koszty przeprowadzania tych szczepień oraz zakupu szczepionek ponosi pracodawca.
Pracodawca stosownie do § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. z 2005 r. nr 81, poz. 716) może zlecać wykonywanie ww. prac wyłącznie pracownikom właściwie zabezpieczonym, w tym uodpornionym przy użyciu dostępnych szczepionek.