W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienie ochronne przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

29.08.2024

Szczepienie lisów

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, iż w terminie:
15-18 września 2024 r. na całym obszarze województwa podlaskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, która jest kontynuacją szczepień z lat ubiegłych. Celem skutecznego zwalczania wścieklizny, w kolejnej akcji szczepień zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie metodą zrzutów z samolotów.

Szczepienie prowadzone będzie zgodnie z rozporządzeniem MRiRW z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie
(Dz. U. 2013. 1737) oraz w oparciu o przepisy rozporządzenia MRiRW z dnia 14 marca 2024r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania wścieklizny na rok 2024 (Dz. U. 2024. 434).

Ważne informacje:

- Zrzutem będą objęte kompleksy leśne, pola, łąki, itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.

- Zrzucana przynęta jest koloru brązowo-zielonego do brązowego, w kształcie bloczka (ok. 3cm x 1cm) o stałej konsystencji, wewnątrz przynęty znajduje się plastikowy blister z zawiesiną o kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego.

- Prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt- te, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy.

- Szczepionka jest przeznaczona tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie.

- Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących.

- Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza, gdyż znajdujący się wewnątrz preparat jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę  śluzową jamy ustnej i nosa.

- Po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczanie się zwierząt domowych. Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy.

- W wypadku kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.                                                                                     

{"register":{"columns":[]}}