Wytyczne i zalecenia dla producentów produkcji pierwotnej owoców i warzyw
WAŻNE INFORMACJE DLA PRODUCENTÓW PRODUKCJI PIERWOTNEJ OWOCÓW I WARZYW
Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, że zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym gospodarstwa rolne działające na rynku spożywczym, tj. podmioty prowadzące produkcję pierwotną oraz podmioty prowadzące sprzedaż bezpośrednią obowiązane są złożyć wniosek o wpis do Rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej – art. 61 i 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021 ze zm.).
Produkcja pierwotna
Produkcja pierwotna (lub podstawowa) oznacza uprawę roślin lub chów i hodowlę zwierząt w celu pozyskania tzw. produktów pierwotnych. Produkcja pierwotna obejmuje także łowiectwo, rybołówstwo i zbieranie runa leśnego.
Do produktów pierwotnych zaliczamy produkty:
- pochodzenia roślinnego, czyli zboża, owoce, warzywa, zioła, grzyby hodowlane,
- pochodzenia zwierzęcego, czyli jaja, surowe mleko, miód, produkty rybołówstwa,
- zbierane w ich naturalnym środowisku (rosnące w warunkach naturalnych), zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, czyli grzyby, jagody, ślimaki itp.
Produkcja pierwotna obejmuje działalność na poziomie gospodarstw lub na podobnym poziomie obejmującą m.in. produkcję, hodowlę i uprawę produktów roślinnych, jak również ich transport wewnętrzny, magazynowanie i postępowanie z produktami (bez znaczącej zmiany ich charakteru) w gospodarstwie i ich dalszy transport do zakładu przetwórczego.
Sprzedaż bezpośrednia
Dostawy bezpośrednie nie dotyczą produktów pierwotnych wprowadzanych do obrotu przez zakład podmiotu działającego na rynku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 68 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia zostało wydane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 774). Rozporządzenie to określa zakres działalności prowadzonej w ramach dostaw bezpośrednich środków spożywczych, w tym wielkość i obszar dostaw bezpośrednich oraz szczegółowe wymagania higieniczne dla działalności prowadzonej w ramach dostaw bezpośrednich żywności.
Rejestracja zakładów prowadzących produkcję pierwotną lub sprzedaż bezpośrednią
Zgodnie z art. 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25.08.2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021 ze zm.) podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji pierwotnej obowiązany jest złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów.
Organem właściwym w sprawach rejestracji jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny na terenie którego położone jest gospodarstwo rolne/prowadzona uprawa.
Wzory wniosków stanowią załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2007 r. nr 106, poz. 730).
Zgodnie z formularzem wniosku należy zamieścić w nim między innymi informacje dotyczące:
- rodzaju uprawianych płodów rolnych,
- zasięgu prowadzonej sprzedaży,
- numeru gospodarstwa rolnego nadanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wskazane jest również podanie numeru telefonu do kontaktu.
Obowiązki producentów żywności na etapie produkcji podstawowej, z uwzględnieniem „5 kroków do bezpieczniejszej uprawy owoców i warzyw: promocja zdrowia poprzez zmniejszenie ryzyka skażenia mikrobiologicznego”.
Na etapie produkcji pierwotnej istnieje obowiązek wdrażania wymogów higienicznych określonych w Załączniku I część A rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, ze zm.).
Wskazany akt prawny określa ogólne przepisy higieny, które muszą być spełnione przez podmioty prowadzące działalność w zakresie produkcji pierwotnej (produkcji podstawowej) oraz działań powiązanych. Bardzo istotną kwestią jest również prowadzenie przez ww. podmioty dokumentacji o której mowa we wskazanym akcie prawnym, nakładającym również obowiązek prowadzenia i przechowywania dokumentacji odnoszącej się do działań podejmowanych w celu kontroli zagrożeń we właściwy sposób oraz przez właściwy okres, proporcjonalny do charakteru i rozmiaru przedsiębiorstwa sektora spożywczego.
Jednocześnie w myśl obowiązującego prawa to podmioty działające na rynku spożywczym są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne żywności. Powyższe wynika z zapisów art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz. Urz. UE L 31 z 01.02.2002, str. 1 ze zm.), w myśl którego: podmioty działające na rynku spożywczym zapewniają, na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji w przedsiębiorstwach będących pod ich kontrolą, zgodność tej żywności lub pasz z wymogami prawa żywnościowego właściwymi dla ich działalności i kontrolowanie przestrzegania tych wymogów.
Celem wsparcia producentów rolnych w ich działaniach związanych z produkcją żywności opracowany został przez Biuro Regionalne WHO dla Europy we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym poradnik pt. „Pięć kroków do bezpieczniejszej uprawy owoców i warzyw: promocja zdrowia poprzez zmniejszenie ryzyka skażenia mikrobiologicznego”.
Powyższa publikacja opisuje kluczowe praktyki ograniczania ryzyka związanego ze skażeniem mikrobiologicznym świeżych owoców i warzyw podczas uprawy, zbioru i składowania. W przedmiotowym dokumencie skupiono się na działaniach, których celem jest zapewnienie bezpiecznej uprawy owoców i warzyw. Kluczowe zagadnienia zostały ujęte w 5 krokach, i tak:
- Krok 1 – dotyczy dobrych praktyk z zakresu higieny osobistej,
- Krok 2 – skupia się na ochronie gleby przed zanieczyszczeniem odchodami zwierzęcymi,
- Krok 3 – związany jest z wykorzystaniem uzdatnionych odchodów,
- Krok 4 – dotyczy oceny ryzyka skażenia wód do nawadniania i zarządzanie nim,
- Krok 5 – ukierunkowany jest na przechowywanie narzędzi do zbierania i składowania plonów.
Jednocześnie warto przypomnieć o opublikowanym w dniu 23.05.2017 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zawiadomieniu Komisji w sprawie wytycznych dotyczących ograniczania ryzyka mikrobiologicznego w odniesieniu do świeżych owoców i warzyw na etapie produkcji podstawowej poprzez przestrzeganie zasad higieny (2017/C 163/01). Dokument ten jest polską wersją przewodnika dobrej praktyki higienicznej w produkcji pierwotnej świeżych owoców i warzyw z uwzględnieniem zagrożeń mikrobiologicznych
pt. „Guidance document on addressing microbiological risks in fresh fruits and vegetables at primary production through good hygiene”.
Dodatkowe informacje zawarto na stronie internetowej:
Materiały
5 kroków - poradnik5_kroków_-_poradnik.pdf 6.48MB Zawiadomienie komisji w sprawie wytycznych dotyczących ograniczania ryzyka mikrobiologicznego
zawiadomienie_komisji_w_sprawie_wytycznych_dotyczących_ograniczania_ryzyka_mikrobiologicznego.pdf 6.64MB Wpis i dokonanie zmian produkcja pierwotna
Wpis_i_dokonanie_zmian_produkcja_pierwotna.docx 2.79MB Wpis i dokonanie zmian produkcja pierwotna
Wpis_i_dokonanie_zmian_produkcja_pierwotna.pdf 0.71MB