W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

28 kwietnia: Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

28.04.2023

28 kwietnia: Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

Co roku 28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Został on ogłoszony w 2003 r. przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP), we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych.

Celem Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest upamiętnienie osób zmarłych w wyniku wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zapobieganie takim tragediom. Obchody odbywają się na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym.

Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika

Tegorocznym tematem wiodącym jest: Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika (A safe and healthy working environment is a fundamental principle and right at work).

Tego dnia podkreślamy prawo każdego pracownika do bezpiecznych i zdrowych warunków pracy. W ramach obchodów Międzynarodowa Organizacja Pracy opublikowała raport „Implementing a safe and healthy working environment: Where are we now?”, w którym opisała realizację poszczególnych postanowień Konwencji nr 155 (dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia w pracy) oraz Konwencji nr 187 (dotyczącej ram promocji zagadnień bezpieczeństwa i zdrowia w pracy).

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Równolegle z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 28 kwietnia związki zawodowe na całym świecie obchodzą Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W tym roku Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych ogłosiła hasło: Organizowanie się na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa (Organising for health and safety).

Jaką rolę spełnia Państwowa Inspekcja Sanitarna

Państwowa Inspekcja Sanitarna działa na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Prowadzi działania edukacyjno-informacyjne, administracyjne i kontrolne. Ich celem jest:

  • poprawa warunków pracy,
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników przed negatywnym oddziaływaniem szkodliwych i uciążliwych czynników występujących w miejscu pracy,
  • wzrost świadomości pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy.

Materiały

Informacje na temat Konwencji nr 155 i Konwencji nr 187 (w języku angielskim)
Raport „Implementing a safe and healthy working environment: Where are we now?” (w języku angielskim)
Informacje na temat Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

{"register":{"columns":[]}}