W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileuszowa Konferencja z okazji 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 105-lecia Służb Sanitarnych w Polsce w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy

11.12.2024

Jubileuszowa Konferencja z okazji 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 105-lecia Służb Sanitarnych w Polsce w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy

5 grudnia 2024 r. w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy odbyła się Jubileuszowa Konferencja z okazji 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 105-lecia Służb Sanitarnych w Polsce pn. „Rys historyczny, rola i zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w służbie zdrowiu publicznemu w obliczu współczesnych i nowych zagrożeń” pod Honorowym Patronatem Starosty Brodnickiego i Burmistrza Brodnicy.

Organizatorem konferencji był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przy współudziale Burmistrza Brodnicy i Starosty Brodnickiego.

Konferencję zainicjowano uroczystym odśpiewaniem Hymnu  Państwowego. Galę rozpoczęły występy  uczniów Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Brodnicy, które uświetniły powiatowe obchody doniosłego Jubileuszu.

W imieniu organizatorów przedstawiciel pionu Profilaktyki Zdrowotnej PSSE w Brodnicy Pani Anita Kabacińska-Klafta serdecznie powitała zaproszonych Specjalnych Gości:  Panią Wiktorię Dzierżewicz  Reprezentanta  Senatora RP Ryszarda Bobera, Pana dra n. med. Marcina Ziuziakowskiego Reprezentanta PWIS w Bydgoszczy, Panią Bogusławę Jasińską Kierownika Delegatury Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ  Reprezentanta Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Pana Pawła Szramkę Starostę Brodnickiego, Pana Arkadiusza Orłowskiego Wicestarostę Brodnickiego, Pana Jarosława Radacza Burmistrza Brodnicy, Pana dr. Mirosława Grafińskiego byłego długoletniego PPIS w Brodnicy, który sprawował ten urząd 19 lat, Pana Piotra Boińskiego – byłego długoletniego Starostę Brodnickiego, Pana Jacka Rucińskiego Burmistrza Miasta i Gminy Górzna,  Pana Adama Zalewskiego Wójta Gminy Brodnica, Pana Piotra Rucińskiego Wójta Gminy Bartniczka, Panią Katarzynę Sokalską Reprezentanta Wójta Gminy Brzozie, Pana Pawła Klonowskiego Wójta Gminy Bobrowo, Pana Kamila Durszlewicza Wójta Gminy Świedziebnia, Pana Marka Hildebrandta Przewodniczącego Rady Powiatu, Pana Artura Dombrowskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Brodnicy, Panią Dorotę Bibik, Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Pana Adama Kalisza Kierownika Biura Współpracy Zewnętrznej i Promocji Urzędu Miejskiego w Brodnicy, Panią Martę Szmidt Kierownika Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego w Brodnicy, Pana Tomasza Skoneczkę Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, Pana Roberta Czarneckiego Zastępcę Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Brodnicy, Panią Alinę Szram Prokuratora Rejonowego w Brodnicy, Pana Mariana Chwiałkowskiego Komendanta Straży Miejskiej w Brodnicy, Pana Kamila Szulca Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy, Pana Waldemara Bytnera podoficera sanitarnego, mł. chor. 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego, Księdza Kanonika Mariusza Stasiaka Proboszcza Parafii Farnej p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy, Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych: Panią Małgorzatę Szreter z Wąbrzeźna i Panią Iwonę Malinowską z Golubia-Dobrzynia, Panią Agnieszkę Głowacką-Kaliszer Wicedyrektora III LO w Brodnicy, Panią Marzenę Łupińską Dyrektora I LO w Brodnicy, Panią Violettę Sternicką-Twarogowską Wicedyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Brodnicy, nauczycieli szkół ponadpodstawowych, dyrektorów i przedstawicieli instytucji miejskich i powiatowych,  brodnickie media, emerytowanych i obecnych Pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i wszystkich nie wymienionych Gości.

Adresatami tego przedsięwzięcia byli licznie przybyli Goście (około 60 osób).

Głównym celem uroczystej konferencji było przypomnienie historii służb sanitarno-epidemiologicznych w Polsce, zapoznanie z działalnością i osiągnięciami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także wskazanie aktualnych i przyszłych wyzwań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Polsce i powiecie brodnickim w obliczu nowych zagrożeń dla zdrowia publicznego.

Następnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy Pani Danuta Kowalkowska-Szramka wygłosiła inauguracyjne przemówienie, w którym na wstępie podkreśliła, że uroczystości 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 105-lecia służb Sanitarnych w Polsce to bardzo dobra okazja do zastanowienia się nad rolą i zadaniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w budowaniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Brodnicy i powiatu brodnickiego przez te wszystkie lata, a także podkreślenia wagi wyzwań, które stoją przed współczesnymi służbami sanitarnymi.

W swoim wystąpieniu nawiązała do historii służb sanitarnych w Polsce podkreślając, iż z uwagi na szerzące się wówczas w kraju szczególnie niebezpieczne dla zdrowia publicznego epidemie chorób zakaźnych (ospy prawdziwej, duru brzusznego, duru plamistego, czerwonki, błonicy, cholery), które powodowały ok. 35% zgonów i którym sprzyjała migracja ludności, dyslokacje wojsk, zniszczenia infrastruktury sanitarnej kraju oraz trudności w zaopatrzeniu w żywność, brak lekarzy, personelu medycznego, niska świadomość społeczeństwa twórcy Rzeczypospolitej Polskiej uważali sprawne służby sanitarne za nieodzowny wówczas atrybut nowotworzonego państwa. Dlatego w styczniu 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski dekretem powołał do życia Ministerstwo Zdrowia Publicznego, a kolejnym aktem prawnym, zainicjowanym przez Marszałka Piłsudskiego i podpisanym przez pierwszego Marszałka Sejmu Ustawodawczego II Rzeczypospolitej Wojciecha Trąmpczyńskiego była Zasadnicza Ustawa Sanitarna z dnia 19 lipca 1919 roku.

Zwróciła uwagę na fakt, że wszystkie określone wówczas kompetencje znajdują się także w obowiązującej dziś ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej: zwalczanie chorób w ogólności, a przede wszystkim zakaźnych, sprawy zaopatrzenia w wodę, ochrona czystości powietrza, wody, gleby, nadzór nad bezpieczeństwem żywności, żywienia, przedmiotów użytku, nadzór nad wytwarzaniem i sprzedażą kosmetyków, a także higiena sanitarna pomieszczeń, higiena zawodowa i ochrona pracy.

Podkreśliła, że Państwowa Inspekcja Sanitarna działająca na terenie powiatu brodnickiego przez dziesięciolecia swojego istnienia dokonała wielkich przemian w stworzeniu właściwych warunków sanitarnych i zawsze skutecznie stawiała czoło pojawiającym się zagrożeniom zdrowia publicznego. Sto pięć lat służb sanitarnych to czas wielu zmian prawnych, kompetencyjnych, organizacyjnych w kraju i w powiecie. Wynikały one z postępującego rozwoju cywilizacyjnego kraju i powiatu, zmieniających się zagrożeń epidemiologicznych i sanitarnych. Jednakże zawsze nadrzędnym celem służb sanitarnych w powiecie brodnickim było i jest zachowanie ciągłości działania i stwarzanie społeczeństwu bezpiecznych pod względem zdrowotnym warunków egzystencji.

Następnie w dalszej części swojego przemówienia Pani Danuta Kowalkowska-Szramka PPIS w Brodnicy podziękowała emerytowanym, byłym i obecnym Pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy za ich ciężką, ofiarną, pełną zaangażowania i oddania służbę. Szczególne podziękowania złożyła byłemu wieloletniemu Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Brodnicy doktorowi Mirosławowi Grafińskiemu.

Podkreśliła, że działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej są tak samo ważne i potrzebne, jak działania innych inspekcji, służb i straży na terenie powiatu.

Przez te wszystkie lata Państwowa Inspekcja Sanitarna w Brodnicy dbała i dba o zdrowie naszych mieszkańców. Zakres działania Inspekcji Sanitarnej jest bardzo szeroki, bowiem nasza służba celem zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego zajmuje się nadzorem sanitarnym nad pomieszczeniami użyteczności publicznej (w tym żłobkami, przedszkolami, szkołami, szpitalami), zakładami pracy, prowadzi sprawy z zakresu chorób zawodowych, ochrony przeciwepidemicznej, nadzoruje wodociągi i jakość wody do spożycia przez ludzi, żywność, żywienie, suplementy diety, produkty kosmetyczne, chemikalia, przedmioty użytku, szczepienia ochronne, walczy ze środkami psychoaktywnymi, wykonuje badania sanitarne w akredytowanych laboratoriach, również sprawuje nadzór nad cmentarzami, ekshumacjami i transportem zwłok. Ponadto potrafi skutecznie dotrzeć do społeczeństwa z programami edukacyjnymi i profilaktycznymi. To właśnie my uczymy zdrowych nawyków i unikania wszelkich zagrożeń zdrowotnych. Jesteśmy służbą dla zdrowia publicznego, służbą edukacyjną, wspierającą, a nie tylko inspekcyjną. Ponadto, nasze wieloletnie doświadczenie i wiedza, które przekazujemy sobie w kolejnych pokoleniach pracowników naszej służby sprawiają, że często uczestniczymy, m.in. w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych w ramach współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.

- Analizując wskaźniki dot.  jakości żywności, wody, zapadalności na choroby zakaźne, choroby zawodowe, wskaźniki dot. higieny i realizacji szczepień z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że bezpieczeństwo zdrowotne na terenie naszego powiatu od wielu lat jest zachowane. Nawet w obliczu pandemii COVID-19 występujące ogniska  były szybko i sprawnie wygaszane i nie dochodziło do rozprzestrzeniania się tych zachorowań na większą skalę oraz zgonów powiedziała Pani Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

Kontynuując swoje wystąpienie Pani Danuta Kowalkowska-Szramka podkreśliła, że działania dot. zdrowia publicznego, które wykonuje Państwowa Inspekcja Sanitarna nie odbyłyby się bez wsparcia i wzorowej, wielopłaszczyznowej współpracy. Skierowała słowa uznania i serdeczne podziękowania szczególnie Panu Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, który wyznacza nasze cele działania, Panu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi w Bydgoszczy, Panu Senatorowi RP, Panu Posłowi na Sejm RP powiatu brodnickiego, Panu Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu,   władzom samorządowym miasta Brodnicy i powiatu: Panu Burmistrzowi Brodnicy, Panu Staroście Brodnickiemu, Panom Burmistrzom miasta i gminy Górzna i Jabłonowa Pom, Paniom i Panom Wójtom powiatu brodnickiego, Państwowym Powiatowym Inspektorom Sanitarnym z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, Przewodniczącym rad miast, gmin, rady powiatu brodnickiego, radnym miasta i powiatu, skarbnikom: miast, gmin i powiatu,  naczelnikom i kierownikom Starostwa i urzędów miast i gmin, pracownikom Starostwa i urzędów, Panom Komendantom: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Pułkownikowi Jednostki Wojskowej w Brodnicy, Czcigodnemu Księdzu Kanonikowi, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, dyrektorom szkół, Prokuratorowi Rejonowemu, dyrektorom wszystkich instytucji miejskich i powiatowych, prezesom firm i przedsiębiorstw, wszystkim stowarzyszeniom, brodnickim mediom oraz wszystkim Przyjaciołom za udział w uroczystej gali,  za trud i za wsparcie w działaniach, za wieloletnią, wzorową współpracę, która jest dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy najwyższym zaszczytem.

- W ostatnich latach  Państwowa Inspekcja Sanitarna w Brodnicy w ramach wieloletniej, wzorowej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego  zorganizowała liczne konferencje o zasięgu powiatowym, programy prozdrowotne w szkołach, debaty, kampanie informacyjne, konkursy, szkolenia, warsztaty, wystawy, festyny dot. istotnych problemów zdrowia publicznego, tj. m.in. zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, profilaktyki szczepień, zapobiegania depresji, zapobiegania zatruciom pokarmowym i zakażeniom krwiopochodnym, HIV/AIDS, aktywności fizycznej, bezpiecznego wypoczynku, chorób cywilizacyjnych, czy zagrożeń mikrobiologicznych. Uważam, że tylko wspólne, zespołowe, instytucjonalne działania zwiększają zaufanie mieszkańców powiatu i umożliwiają coraz efektywniejsze wywieranie wpływu na pożądane zmiany zachowań prozdrowotnych społeczeństwa powiedziała Pani Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

W dalszej części podziękowała  Panu Ministrowi Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, Panu Wojewodzie, Panu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu, byłemu wieloletniemu Staroście Panu Piotrowi Boińskiemu, Panu Burmistrzowi Brodnicy, za pomoc i wsparcie w przeprowadzeniu I i II etapu prac termomodernizacyjnych budynku, kontynuacji prac związanych z hydroizolacją piwnicy oraz wyposażeniu Stacji w nowoczesne sieci, programy i systemy informatyczne, sprzęt, meble, wyposażenie biurowe i pomoce edukacyjne. Dzięki tej pomocy i wsparciu PSSE w Brodnicy jest dzisiaj jednostką nowoczesną, spełniającą wymagane standardy zarówno pod kątem infrastruktury technicznej i wyposażenia. 

Kontynuując swoje wystąpienie Pani Danuta Kowalkowska-Szramka podkreśliła, że od początku istnienia ludzkość na ziemi ma do czynienia z wieloma chorobami. Zmagaliśmy się  z powracającymi epidemiami, m.in. ospy prawdziwej, wścieklizny, dżumy, cholery, duru brzusznego, gruźlicy, tężca, polio, wzw B, żółtej febry, Eboli, HIV, grypy, COVID-19.

Zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej wytyczone ponad 70 lat temu niewiele straciły na aktualności i pomimo upływu lat i rozwoju cywilizacji oraz nowych technologii pojawiły się nowe, wynikające z potrzeb i globalnych zagrożeń, w tym chorobami zakaźnymi.

Do obecnych bardzo niebezpiecznych chorób i patogenów w związku z masowymi przemieszczeniami ludności poszukującej pracy i turystyką należy zaliczyć wirus Marburg, wirus Zachodniego Nilu, wirus ospy małpiej, Ebola, ZIKA, Nipah, gorączkę denga przenoszoną przez komary. Z innych chorób zakaźnych, z którymi należy walczyć i zapobiegać wymienić trzeba dziś odrę, krztusiec, polyomyelitis, błonicę, gruźlicę, grypę, COVID-19, zapalenie płuc, choroby przenoszone drogą płciową, choroby odzwierzęce, w tym kleszczowe zapalenie mózgu.

W tej chwili do najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce należy: COVID-19, grypa, krztusiec, ospa wietrzna, borelioza, Clostridioides difficile.

W powiecie brodnickim najczęściej występują: COVID-19, grypa, ospa wietrzna, borelioza, Clostridioides difficile i krztusiec.

Do obecnych zagrożeń należy zaliczyć należy również zanieczyszczenia powietrza (smog) i zmiany klimatyczne, bioterroryzm, zatrucia wody pitnej, promieniowanie radiacyjne, hałas, nowe narkotyki (tzw. dopalacze), zakażenia szpitalne wywołane np. przez bakterie Clostridium difficile, antybiotykooporność jako w dużej mierze skutek niewłaściwego stosowania i nadużywania antybiotyków, brak zaufania do szczepień ochronnych, brak umiejętności dokonywania właściwych wyborów zdrowotnych i chyba najważniejsze – wzrastająca liczba chorób niezakaźnych prowadzących zdecydowanie do wysokiej umieralności  (choroby układu krążenia, choroby nowotworowe,  cukrzyca).

Zmiana stylu życia i ciągły rozwój cywilizacyjny sprzyjają rozwojowi nowych epidemii: otyłości (niepokojąco rosnący odsetek w Polsce otyłych dzieci i młodzieży), zaburzeń psychicznych, problemów kostno-stawowych, zaburzeń wzroku, wad postawy, problemów hormonalnych. Wszystkie te czynniki wpływają na obniżenie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego państwa.

Dlatego obecnie przed Państwową Inspekcją Sanitarną znów stoją nowe wyzwania. Nadal naszymi niezmiernie istotnymi zadaniami są:

  • zapobieganie zagrożeniom powodowanym przez choroby zakaźne,
  • w związku z obecnością wirusa polio typu 2 w próbce ścieków komunalnych pobranych w Warszawie wzmożenie nadzoru nad występowaniem ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15 r.ż. i monitorowanie wykonawstwa szczepień ochronnych przeciwko poliomyelitis,
  • skuteczna komunikacja ze współczesnym społeczeństwem i promocjia zdrowia zwłaszcza w obszarach szczepień ochronnych, które są największym dobrodziejstwem, jakie dostaliśmy od nauki, aby utrzymać wysoki poziom odporności zbiorowiskowej oraz zmniejszyć szanse zachorowania osób nieuodpornionych,
  • zapobieganie dezinformacji wynikającej z niekontrolowanego dostępu społeczeństwa  do kanałów  komunikacji, m.in. poprzez wdrożenie denializmu, czyli zaprzeczaniu mitom i fałszywym teoriom pseudonaukowców dot. chociażby ruchów antyszczepionkowych poprzez przekazywanie wiarygodnych informacji popartych  wiedzą i doświadczeniem naukowców i ekspertów na temat zdrowia publicznego. Bowiem rzetelna edukacja i informacja są kluczem do zdrowia społeczeństwa, w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć,
  • zapobieganie zagrożeniom stwarzanym przez substancje i mieszaniny chemiczne, produkty biobójcze, środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne, szkodliwe i uciążliwe warunki środowiska pracy,
  • zapobieganie zagrożeniom stwarzanym przez żywność (nadmierne spożywanie suplementów diety zamiast leków, zanieczyszczenia żywności środkami ochrony roślin, metalami ciężkimi itp. oraz niewłaściwie zbilansowane posiłki oferowane dzieciom i młodzieży), a także zagrożenia stwarzane przez materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością (np. migracje metali ciężkich, formaldehydu),
  • ochrona środowiska, w tym monitorowanie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wody w kąpieliskach i pływalniach oraz ciepłej wody użytkowej pod kątem obecności bakterii z rodzaju Legionella.

Obecnie już nie tylko choroby zakaźne, ale właśnie medycyna stylu życia stała się największym obszarem naszej działalności.

- Reasumując obecnie największym wyzwaniem jest doprowadzenie społeczności do zmiany nawyków, dokonywania właściwych wyborów w dziedzinie zdrowia poprzez realizowanie przedsięwzięć służących kształtowaniu odpowiednich postaw i zachowań,  a tym samym przekonanie społeczeństwa do prowadzenia zdrowego stylu życia  stwierdziła Pani Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

Bowiem według Jensena (1994) „wiedza bez działania jest pusta, ale też działanie bez wiedzy jest ślepe”.

W dalszej części uroczystej Gali nastąpiło uhonorowanie medalem Burmistrza Brodnicy dwóch emerytowanych pracowników PSSE w Brodnicy: Pani Joanny Wiśniewskiej i Pani Katarzyny Wiewiórskiej. Po odczytaniu laudacji Burmistrz Brodnicy Pan Jarosław Radacz wręczył medale Burmistrza Brodnicy i wygłosił okolicznościowe wystąpienie wraz z serdecznymi podziękowaniami za współpracę dla pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy.

Następnie Pan dr n. med. Marcin Ziuziakowski w imieniu Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy Pana Wojciecha Koper wręczył wyróżnienie długoletniemu pracownikowi PSSE w Brodnicy Panu Waldemarowi Dąbrowskiemu oraz przekazał serdeczne podziękowania za trudną i odpowiedzialną pracę.

Z kolei Pani Danuta Kowalkowska-Szramka PPIS w Brodnicy odczytała list skierowany od Głównego Inspektora Sanitarnego Pawła Grzesiowskiego do pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy zawierający podziękowania za owocną pracę, wyrazy szacunku i uznania.

Następnie Pani Wiktoria Dzierżewicz odczytała list od Senatora RP Ryszarda Bobera, Pan Paweł Szramka Starosta Brodnicki wygłosił okolicznościowe przemówienie wraz z podziękowaniami dla pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy.

PPIS w Brodnicy Pani Danuta Kowalkowska-Szramka wręczyła okolicznościowe statuetki i podziękowania Panu Senatorowi RP Ryszardowi Boberowi - na ręce Pani Wiktorii Dzierżewicz, Panu Staroście Brodnickiemu Pawłowi Szramce, Panu Burmistrzowi Jarosławowi Radaczowi, Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w Bydgoszczy Panu Wojciechowi Koper -  na ręce Pana dra n. med. Marcina Ziuziakowskiego, Panu Piotrowi Boińskiemu, byłemu, wieloletniemu Staroście Brodnickiemu, Panu Mirosławowi Grafińskiemu, emerytowanemu, wieloletniemu  PPIS w Brodnicy.

Zaproszeni Goście złożyli okolicznościowe grawertony, upominki, kwiaty, listy gratulacyjne zawierające podziękowania za dotychczasową działalność Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy na rzecz ochrony zdrowia społeczności lokalnej.

Bardzo ważnym punktem konferencji były podziękowania wyrażone przez  PPIS w Brodnicy dla  zasłużonych, emerytowanych oraz długoletnich pracowników PSSE w Brodnicy, a także pracowników z krótszym stażem pracy, wyróżniających  się wzorową pracą. PPIS w Brodnicy z uwagi na swój 42-letni staż pracy w Państwowej Inspekcji Sanitarnej z wielką przyjemnością mógł przybliżyć pokrótce uczestnikom gali wszystkie sylwetki przybyłych pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy.

Pracownicy Stacji odwzajemniając życzenia podarowali Pani Dyrektor PSSE w Brodnicy pamiątkową statuetkę i kwiaty, złożyli gratulacje oraz życzenia.

Jubileuszowa konferencja przebiegła w miłej, niemal rodzinnej atmosferze. Z pewnością przyczyniło się do tego liczne przybycie emerytowanych, byłych i obecnych pracowników Stacji, doskonale się przecież znających i wciąż pamiętających o sobie.

Kulminacyjnym punktem konferencji była prezentacja wybranych fragmentów prozy z literatury przez laureatów Powiatowego Konkursu Literackiego pt. „Pandemie, epidemie i choroby zakaźne w literaturze”, który odbył się 21.11.2024 r.

Fragmenty literatury zaprezentowali:

  • Kacper Betlejewski – laureat 3 miejsca,  uczeń Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim,
  • Nikola Jasińska – laureatka 2 miejsca, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy,
  • Hanna Wojciechowska – laureatka 1 miejsca, uczennica Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy.

Po prezentacji Pan Paweł Szramka Starosta Brodnicki i Pani Danuta Kowalkowska-Szramka PPIS w Brodnicy wręczyli nagrody i dyplomy ww. laureatom, a także osobom wyróżnionym w konkursie: Sandrze Filarskiej i Pawłowi Gutowskiemu z III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy oraz Emilii Lautenbach i Wiktorii Pawłowskiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.

W dalszej części Gali zaprezentowano film nagrany w związku z obchodami 70-lecia utworzenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 105-lecia Służb Sanitarnych w Polsce ukazujący zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej na przestrzeni lat od trudnych realiów powojennych po współczesne wyzwania związane z nowymi technologiami i globalnymi zagrożeniami.

Kolejnym punktem konferencji był wykład Pani Danuty Kowalkowskiej-Szramki Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy. Na tę okoliczność przygotowano prezentację pt. „Rys historyczny, rola i zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w służbie zdrowiu publicznemu w obliczu współczesnych i nowych zagrożeń” (link do prezentacji).

Pani Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy w  podsumowaniu konferencji podziękowała wszystkim Gościom za udział w uroczystej Gali, za wieloletnią wzorową współpracę, która jest dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej najwyższym zaszczytem, za wsparcie, życzliwość  i życzyła  miłych, kolejnych spotkań, a także zdrowia, sił, wytrwałości i powodzenia w wypełnianiu dalszych odpowiedzialnych i trudnych zadań na rzecz zdrowia publicznego.

Zdjęcia (52)

{"register":{"columns":[]}}