Noworoczne, zdrowotne postanowienia
05.01.2022
Początek roku dla wielu z nas wiąże się z postanowieniami. Dotyczą one wielu obszarów życia człowieka. Bardzo często związane są ze zdrowiem i stylem życia. Podpowiadamy, jakie postanowienia pomogą zadbać o zdrowie i pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.
Badania profilaktyczne
Każdy z nas wie, że najlepszym sposobem walki z chorobami jest profilaktyka. Wczesne wykrycie chorób daje większe szanse na całkowite wyleczenie. Do podstawowych badań zalicza się ogólne analizy krwi i moczu, wykonanie lipidogramu, próby wątrobowe, analizę hormonów tarczycy oraz markery nowotworowe. Warto zdecydować się również na badanie EKG oraz USG jamy brzusznej. Kobiety powinny pamiętać o regularnym samobadaniu piersi, cytologii, USG tarczycy.
Aktywność fizyczna
Każdy z nas jest świadomy tego, że ruch dobroczynnie wpływa na zdrowie i pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Siedzący tryb życia przyczynia się do powstawania wielu chorób. Gdy pracujemy przed komputerem zadbajmy o to, aby raz na godzinę wstać od komputera i przez 5 minut być w ruchu.
Zdrowa dieta
Codzienna dieta w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Na początku roku warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i pamiętać o kilku zasadach żywieniowych: jedzmy 4-5 posiłków dziennie, pamiętajmy aby posiłki były bogate w warzywa i owoce, unikajmy słodyczy i słonych przekąsek, cukier zastąpmy miodem, włączmy do diety ryby.
Rzuć nałogi
Jeśli nie jesteś wolny od nałogów, nowy rok to dobra okazja na zmianę. Wiemy, że nie jest to łatwe, ale z pewnością możliwe do osiągnięcia. Rzucając nałogi skup się przede wszystkim na korzyściach wynikających z uwolnienia się od używek.
Zaszczep się
Jeśli do tej pory zwlekałeś ze szczepieniem, to najwyższy czas , aby to zmienić. Dlatego dołącz do akcji #SzczepimySię i spraw, aby 2022 rok był po prostu lepszy. Żadna szczepionka nie chroni wszystkich zaszczepionych przed zakażeniem w 100%. Dostępne szczepionki przeciw COVID-19 są nadal wysoce skuteczne w ochronie przed chorobą o ciężkim przebiegu i wymagającą hospitalizacji.
Źródło: WSSE w Bydgoszczy