Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Brodnicy dotyczące zabezpieczenia wypoczynku w sezonie letnim 2022 z udziałem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy
04.07.2022
W dniu 04.07.2021 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy uczestniczył w zdalnym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Brodnicy zorganizowanym przez Pana Piotra Boińskiego Starostę Brodnickiego, podczas którego przedstawiciele samorządów poszczególnych miast i gmin z terenu powiatu brodnickiego oraz przedstawiciele służb, inspekcji i straży przedstawili informacje na temat zabezpieczenia wypoczynku dzieci, młodzieży oraz dorosłych w sezonie letnim 2022.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy omówił stan przygotowania obiektów wypoczynku dzieci i młodzieży, obiektów zbiorowego żywienia, gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wczasowych oraz nadzór nad jakością wody w kąpieliskach. Poinformował zebranych o możliwości korzystania z serwisu kąpieliskowego prowadzonego przez Główny Inspektorat Sanitarny na stronie: https://sk.gis.gov.pl/
Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy omówił aktualną sytuację epidemiologiczną chorób zakaźnych zwracając szczególną uwagę na zwiększającą się liczbę zakażeń nowymi wariantami wirusa SARS-CoV-2 i zalecając stosowanie środków profilaktycznych celem minimalizowania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.
PPIS w Brodnicy zwrócił się z prośbą do przedstawicieli samorządów lokalnych, aby w swoich działaniach upowszechniali wiedzę mieszkańcom powiatu oraz przebywającym osobom z Ukrainy zakwaterowanym w zorganizowanych miejscach przez gminy powiatu, dotyczącą poddania się szczepieniom nie tylko przeciwko COVID-19, ale również pozostałym, obowiązkowym szczepieniom wg Programu Szczepień Ochronnych z uwagi na fakt, że skala zaszczepionych dzieci z Ukrainy na terenie powiatu brodnickiego jest mała i wynosi ok. 36% a zagrożenie rozprzestrzeniania się takich chorób zakaźnych jak odra, wzw typu A, poliomyelitis, krztusiec, gruźlica zwiększa się.
PPIS w Brodnicy zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwo występowania na terenie dwóch gmin powiatu brodnickiego barszczu Sosnowskiego oraz przedstawił metody zapobiegania poparzeniom tą rośliną. Przesłał drogą mailową do Starosty Brodnickiego, urzędów miast i gmin, podmiotów leczniczych broszurę dot. barszczu Sosnowskiego celem rozpropagowania jej wśród społeczeństwa.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy podkreślił, iż w ramach działań w zakresie wypoczynku letniego przez cały okres wakacji prowadzone są przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Brodnicy wielopłaszczyznowe działania profilaktyczne na rzecz ochrony zdrowia i utrzymywania bezpieczeństwa sanitarnego mieszkańców powiatu, tj. skuteczne działania nadzorczo-kontrolne, edukacyjno-informacyjne, szeroko pojęty surveillance oraz działania profilaktyczne na rzecz ochrony zdrowia i utrzymania bezpieczeństwa sanitarnego mieszkańców powiatu. Sukcesywnie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy zamieszczane są informacje i artykuły dot. zdrowia publicznego, tj.:
- „Bezpieczne wakacje” (https://www.gov.pl/web/psse-brodnica/bezpieczne-wakacje3) z „Kompendium Wiedzy Bezpieczne Wakacje,
- „Bezpieczne wakacje 2022” (https://www.gov.pl/web/psse-brodnica/bezpieczne-wakacje) w którym znajdują się odnośniki do materiałów informacyjno-edukacyjnych (dot. m.in. mycia rąk, zasad bezpieczeństwa podczas upałów i kąpieli, serwisu kąpieliskowego, wskazówek jak uniknąć zatruć i zakażeń pokarmowych, na co zwracać uwagę gdy robimy zakupy, dot. promieniowania ultrafioletowego, kleszczy, tasiemca bąblowcowego, sinic, wibriozy, pierwszej pomocy w przypadku użądleń, barszczu Sosnowskiego i nowych narkotyków).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy podziękował Panu Staroście Brodnickiemu oraz Burmistrzom i Wójtom powiatu brodnickiego za dotychczasową, życzliwą współpracę, pomoc i wsparcie na rzecz podnoszenia dobrostanu zdrowotnego mieszkańców powiatu brodnickiego. Podkreślił, że tylko wspólne, zespołowe, instytucjonalne działania zwiększają zaufanie lokalnej społeczności oraz umożliwiają coraz efektywniejsze wywieranie wpływu na pożądane zmiany zachowań prozdrowotnych, tym bardziej, że skala zagrożeń wciąż wzrasta.