Relacja z Powiatowego Konkursu Literackiego "Pandemie, epidemie i choroby zakaźne w literaturze"
22.11.2024
Dnia 21 listopada 2024 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Karbowskiej 29 w Brodnicy przeprowadzony został Powiatowy Konkurs Literacki ,,Pandemie, epidemie i choroby zakaźne w literaturze” skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizatorami konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brodnicy oraz Starostwo Powiatowe w Brodnicy.
Doświadczenia wynikające z pandemii COVID-19 oraz fakt, że skala zagrożeń nawracającymi chorobami zakaźnymi obecnie wzrasta i niepokoi, zainspirowały Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy do zorganizowania konkursu i przybliżenia przekrojowej wiedzy o pandemiach/epidemiach chorób, które nawiedzały świat i Polskę przed wiekami, a także o sposobach ich zwalczania.
Konkursowi przyświecały szczytne cele:
- uświadamianie uczniów, że choroby zakaźne wywołujące pandemie/epidemie – tak jak przed wiekami - są nadal groźne, wywierają wpływ na ludzką psychikę oraz relacje interpersonalne,
- poszerzenie wiedzy dotyczącej epidemii/pandemii i wybranych chorób zakaźnych,
- wzbogacenie umiejętności krytycznej analizy i wykorzystania informacji z różnych źródeł,
- kształtowanie wyobraźni poprzez dostarczanie estetycznych doznań i emocji,
- pobudzanie pozytywnego wpływu czytania na kondycję mózgu, psychikę i redukcję stresu,
- wdrażanie uczniów do samokształcenia i doskonalenia umiejętności wystąpień publicznych.
Do konkursu przystąpiło 30 uczniów z następujących szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu brodnickiego: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Górznie i Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Uczestnicy konkursu prezentowali wybrane fragmenty literatury przedstawiające opisy pandemii/epidemii oraz chorób zakaźnych niosących zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego (m.in. dżumy, malarii, cholery).
Komisja konkursowa w osobach:
- Aneta Giemza – Bartnicka – przewodnicząca komisji,
- Dorota Bibik – członek komisji,
- Justyna Prajs - członek komisji,
- Danuta Kowalkowska-Szramka, członek komisji,
wyłoniła zwycięzców konkursu:
- I miejsce – Hanna Wojciechowska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy,
- II miejsce – Nikola Jasińska z III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy,
- III miejsce – Kacper Betlejewski z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Wyróżnienia: Sandra Filarska z III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Paweł Gutowski z III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Emilia Lautenbach z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnica, Wiktoria Pawłowska z I Liceum Ogólnokształcącego.
- Ideą tej inicjatywy poza uświadomieniem uczniów, że choroby zakaźne wywołujące pandemie/epidemie – tak jak przed wiekami - są nadal groźne i wywierają wpływ na ludzką psychikę oraz relacje interpersonalne było również promowanie przez uczniów kultury żywego słowa, doskonalenie sztuki recytacji i prezentowania historycznych treści za pomocą kunsztu oratorskiego. Słowo to najpotężniejsza broń człowieka. Taką bronią posługiwali się uczestnicy konkursu, którzy prezentowali wybrane fragmenty prozy z literatury o tematyce ukazującej epidemie, pandemie i choroby zakaźne na przestrzeni dziejów i udowodnili, że sztuka pięknego przemawiania nie jest im obca powiedział Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy Danuta Kowalkowska-Szramka.
Nagrody dla laureatów konkursu i osób wyróżnionych zostaną wręczone przez Starostę Brodnickiego i PPIS w Brodnicy podczas Jubileuszowej Konferencji z okazji 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 105-lecia Służb Sanitarnych pod hasłem „Rys historyczny, rola i zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w służbie zdrowiu publicznemu w obliczu współczesnych i nowych zagrożeń”, która odbędzie się 05.12.2024 r. o godz. 10.00 w Pałacu Anny Wazówny ul. Zamkowa 1 w Brodnicy.
Dziękujemy bardzo Członkom komisji konkursowej za udział w jej pracach, Nauczycielom/Opiekunom za przygotowanie młodzieży do konkursu a nade wszystko serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się niesamowitym talentem i kunsztem oratorskim. Zdolnej młodzieży życzymy dużo sił, odwagi i dalszych wspaniałych sukcesów.