W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Relacja z udziału Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy w XVII Jarmarku Ekologicznym z królewną Anną, 21.07.2024 r.

22.07.2024

XVII Jarmark Ekologiczny z królewną Anną, 21.07.2024 r.

21 lipca 2024 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy Pani Danuta Kowalkowska-Szramka i pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy wzięli udział w XVII Jarmarku Ekologicznym z królewną Anną w Brodnicy, który odbył się na Przedzamczu w Brodnicy. Organizatorami przedsięwzięcia był Urząd Miejski i Muzeum w Brodnicy wraz z licznymi Partnerami.

Celem wydarzenia było umacnianie zdrowia publicznego i środowiskowego lokalnej społeczności. Hasło przewodnie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy brzmiało: „Żyj zdrowo i bezpiecznie”.

W ramach tego prozdrowotnego wydarzenia w godzinach od 10.00 do 18.00 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brodnicy zaprezentowała się jako instytucja stojąca na straży zdrowia publicznego i środowiskowego lokalnej społeczności. Stanowisko informacyjno-edukacyjne PSSE w Brodnicy prezentujące bogate, różnorodne treści prozdrowotne usytuowane było na terenie „Miasteczka Zdrowia”. W ramach akcji edukacyjnej pracownicy PSSE w Brodnicy prowadzili wielopłaszczyznowe działania dotyczące profilaktyki zdrowia poprzez zastosowanie różnorodnych, niekonwencjonalnych oraz praktycznych form przekazu z wykorzystaniem sprzętu badawczego i pomiarowego.

Prowadzono porady/konsultacje  w dziedzinie zdrowia publicznego (profilaktyki chorób zakaźnych,  z uwzględnieniem wykonawstwa szczepień ochronnych, chorób cywilizacyjnych, zatruć grzybami).

Ponadto były prezentowane interesujące wystawy edukacyjne ukazujące:

  • żywe okazy roślin miododajnych (m.in. mikołajek płaskolistny, gryka zwyczajna, nawłoć kanadyjska, koniczyna czerwona, żmijowiec, szałwia omszała, krwawnica pospolita, rudbekia, chaber bławatek), oczyszczających powietrze z zanieczyszczeń w środowisku biurowym i domowym (m.in. skrzydłokwiat, pelargonia pachnąca, sansewiera) oraz odstraszających kleszcze (wrotycz, lawenda, kocimiętka, pysznogłówka, nagietek, aksamitka), którymi powinniśmy się otaczać nie tylko w ogrodach przydomowych, ale również w zakładach pracy,
  • świeże kiszonki sporządzone przez pracowników PSSE w Brodnicy z różnorodnych warzyw i owoców (jabłek, rzodkiewek, marchwi, papryki, pomidorów, kalafiora, buraków, cukinii, pieczarek, kapusty, bobu, ogórków, cytryn) zawierające, m.in. dobroczynne probiotyki ze wskazaniem ich korzystnych właściwości na funkcjonowanie układu pokarmowego i wzmacnianie układu odpornościowego wraz z  opracowanymi recepturami,
  • „zdrowy, bezpieczny dom, bezpieczne środowisko pracy” za pomocą banneru z sylwetką człowieka i eksponatów przedstawiających sposoby ograniczania używania szkodliwych substancji chemicznych na co dzień (tj. środków dezynfekujących, zapachowych, czyszczących, agresywnej chemii gospodarczej), a w zamian stosowanie naturalnych, bezpiecznych materiałów (m.in. budowlanych, ubrań, środków do higieny i sprzątania),  
  • konsekwencje dla zdrowia psychicznego podczas korzystania z technologii cyfrowych i sposoby zapobiegania im,
  • profilaktykę chorób zakaźnych i pasożytniczych (zdjęcia obrazujące objawy wybranych chorób zakaźnych, np. boreliozy, odry, ospy wietrznej, a także pokazy preparatów mikroskopowych przedstawiających bakterie chorobotwórcze (m.in. E.coli, gronkowiec, czerwonka), obowiązkowe i zalecane szczepienia ochronne,
  • konsekwencje prowadzenia nieprawidłowego stylu życia (tj. zaawansowane choroby nowotworowe, metaboliczne, układu krążenia i kostnego za pomocą edukacyjnej walizki),
  • zasady bezpiecznego, letniego wypoczynku.

            Dodatkowo prowadzono interaktywne pokazy i ćwiczenia dotyczące:

  • prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk z wykorzystaniem urządzenia do kontroli poprawności dezynfekcji rąk,
  • prezentacji żywych okazów kleszczy oraz ćwiczenia bezpiecznego ich usuwania,
  • zdrowego stylu życia, m.in. z zastosowaniem edukacyjnego talerza zdrowego żywienia,
  • narkogogli i alkogogli,
  • prawidłowej segregacji odpadów,
  • eksperymentów z wodą.

      Ponadto były prowadzone:

  • pomiary CO w wydychanym powietrzu, 
  • nagradzane quizy i zabawy dla dzieci o tematyce prozdrowotnej.

            Kulminacyjnym punktem programu ww. przedsięwzięcia był  20-minutowy konkurs wiedzy o zdrowiu zorganizowany i przeprowadzony przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy i zespół pracowników PSSE w Brodnicy na plenerowej, dużej scenie dla publiczności poprzedzony krótkim wystąpieniem PPIS w Brodnicy Pani Danuty Kowalkowskiej-Szramki na temat współczesnych zagrożeń zdrowia publicznego i środowiskowego oraz roli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ich eliminowaniu, a tym samym umacnianiu zdrowia lokalnej społeczności. W konkursie zrealizowanym w trzech kategoriach wiekowych wzięły udział osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Wszystkie osoby otrzymały atrakcyjne nagrody.

Prezentowane przez PSSE w Brodnicy zagadnienia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszej części społeczeństwa. Dzieci zainteresowane były w szczególności, m.in. metodami bezpiecznego usuwania kleszcza, pokazami bakterii na preparatach mikroskopowych, praktyczną segregacją odpadów, prawidłowym układaniem produktów żywnościowych na talerzu, wykreślankami, rebusami, kleszczowanką i innymi formami edukacyjnymi. Za poprawnie wykonane zadania dzieci otrzymywały drobne nagrody.

Znaczne zainteresowanie wzbudziły również praktyczne zajęcia (m.in. z użyciem alkogogli i narkogogli), a także pokazy „Jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce?”.  Uczestnicy Jarmarku mieli możliwość zapoznania się z zadaniami, które na co dzień wykonują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy, m.in. oceną jadłospisów, kontrolowaniem warunków bezpiecznego wypoczynku, właściwego przechowywania żywności, nadzorowaniem segregacji odpadów, nadzoru nad wykonawstwem szczepień ochronnych itd.

W ramach „Miasteczka Zdrowia” poza stanowiskiem informacyjno-edukacyjnym  PSSE w Brodnicy zorganizowane były również stoiska poświęcone szeroko pojętej tematyce profilaktycznej, diagnostycznej oraz edukacyjnej w zakresie zdrowia wraz z ofertą bezpłatnych badań i porad dla mieszkańców.

Podczas Jarmarku oprócz promocji zdrowego stylu życia prezentowane były stoiska dot. promocji ekologicznej żywności, wyrobów artystycznych, roślin ozdobnych a także degustacje regionalnych potraw (m.in. sałatki z ziołami Anny Wazówny), koncerty, strefa rzemiosł dawnych, miasteczko zabaw dla dzieci, pokazy ratownictwa medycznego, prezentacje sprzętu policyjnego i strażackiego.

Wielopłaszczyznowe działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy dotyczące profilaktyki i umacniania zdrowia zostały wysoko ocenione przez Organizatorów i mieszkańców, z uwagi na ogromne zaangażowanie i przedstawienie nowych, bogatych w prozdrowotne treści, kreatywnych,  prozdrowotnych działań kształtujących właściwe nawyki i zachowania służące umacnianiu zdrowia publicznego.

- Największym darem życia jest zdrowie. W celu jego poprawy bardzo istotne znaczenie odgrywa profilaktyka: stosowanie zdrowego stylu życia, tj. diety bogatej w świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze i białka, a także wprowadzanie do codziennego jadłospisu kiszonek z różnorodnych warzyw i owoców, zwiększanie aktywności fizycznej, ograniczanie używania szkodliwych substancji chemicznych na co dzień i stosowanie naturalnych, bezpiecznych materiałów (m.in. budowlanych, ubrań, środków do higieny i sprzątania) oraz wprowadzanie do otoczenia domowego i zakładów pracy żywych okazów roślin oczyszczających powietrze z zanieczyszczeń oraz roślin miododajnych. Ponadto istotną rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny, unikanie używek, higieniczne korzystanie z telefonów komórkowych i kuchenek mikrofalowych, zadbanie o dobry sen, ograniczanie stresów oraz wykonywanie obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych a także badań profilaktycznych powiedziała Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

- Uważam, że czynny udział Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy w tak dużym i ważnym przedsięwzięciu prozdrowotnym i proekologicznym będzie kolejną inspiracją do podejmowania każdego dnia świadomych decyzji dotyczących naszego zdrowia - podkreśliła Danuta Kowalkowska-Szramka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi za możliwość uczestniczenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy, w tak potrzebnym wydarzeniu prozdrowotnym, a mieszkańcom i uczestnikom XVII Jarmarku Ekologicznego z królewną Anną za aktywny udział.   

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}