Sposób postępowania z odpadami komunalnymi niebezpiecznymi (w tym w postaci środków ochrony roślin i opakowań po środkach ochrony roślin) powstającymi w gospodarstwach domowych
13.01.2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy informuje, iż zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gmina przyjmuje wszystkie odpady komunalne (w tym niebezpieczne) wytworzone przez osoby objęte gminnym systemem odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych.
Do odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach domowych należą m.in. odpady niebezpieczne w postaci środków ochrony roślin oraz opakowań po środkach ochrony roślin, przeterminowane leki i chemikalia, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Odpady powyższe nie mogą trafiać do pojemników na odpady komunalne zmieszane, czy segregowane, natomiast powinny zostać przekazane do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Na terenie każdej gminy taki punkt winien działać, a informacja o czasie jego funkcjonowania winna być ogólnie i łatwo dostępny.
Wykaz działających Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) na terenie powiatu brodnickiego wraz z godzinami ich funkcjonowania zamieszczono w załączniku.
PSZOK ma obowiązek przyjmowania odpadów niebezpiecznych w postaci środków ochrony roślin, pochodzących z gospodarstw domowych, które powinny być zakwalifikowane jako odpad o kodzie 20 01 19* (środki ochrony roślin).
Materiały
Sposoby postępowania z odpadami w postaci środków ochrony roślin oraz opakowań po środkach ochrony roślin oraz wykaz działających PSZOK (dla gospodarstw domowych)Ulotka_PSZOK1.pdf 0.17MB