Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
28.04.2022
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy został proklamowany w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych.
Dzień ten to czas promocji informacji o kulturze bezpieczeństwa, o potrzebie ochrony człowieka w środowisku pracy oraz ograniczaniu i eliminowaniu zagrożeń zdrowotnych.
Dzień 28 kwietnia to bardzo ważna data dla wszystkich osób związanych z procesami pracy – pracowników, pracodawców, związków i organizacji zawodowych, teoretyków i praktyków bhp, studentów i wykładowców problematyki ochrony pracy, a także instytucji rządowych. W tym dniu w sposób szczególny myślimy zarówno o pracownikach, którzy w wyniku pracy stracili życie czy zdrowie, jak i o coraz skuteczniejszych sposobach zapewniania bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Pamiętajmy, że w Polsce co roku ginie ok. 300 osób na skutek wypadków przy pracy, a 600 odnosi poważne uszkodzenia ciała. Głównymi przyczynami są: niewłaściwa organizacja pracy, brak przeszkolenia z zakresu zasad bhp, ograniczona koncentracja na wykonywanej pracy.
Szerokie upowszechnianie wiedzy o bhp jest bardzo potrzebne, tym bardziej, że rozwój przemysłu i usług niesie ze sobą nowe zagrożenia zawodowe. Obchody tego dnia organizowane są na całym świecie na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym czy lokalnym i przyjmują różnorodne formy: od szerokich kampanii informacyjno-promocyjnych, poprzez akcje edukacyjne, np. konferencje, wystawy, konkursy, aż do kameralnych spotkań pracowników, happeningów, marszy i uroczystych mszy za tych, którzy zginęli w pracy.
Hasło Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w 2022 roku, ogłoszone przez Międzynarodową Organizację Pracy:
Kultura bezpieczeństwa – wspólna sprawa
(Act together to build a positive safety and health culture)
Obchody Dnia poświęcone są zagadnieniu uczestnictwa pracowników i roli dialogu społecznego w tworzeniu kultury bezpieczeństwa pracy.
Więcej informacji: Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy