Telekonferencja dotycząca szczepień przeciwko COVID-19 zorganizowana na wniosek Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy dnia 30 września 2021 r.
04.10.2021
Na wniosek Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy w dniu 30 września 2021 r. odbyło się w formie telekonferencji posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Brodnicy. W posiedzeniu uczestniczył Pan Starosta Brodnicki, Naczelnik PZZK, Dyrektor ZOZ w Brodnicy, Komendant Powiatowy PSP w Brodnicy, Komendant Powiatowy Policji w Brodnicy, Burmistrzowie/Wójtowie Miast/gmin Powiatu Brodnickiego, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Kierownik Biura Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Brodnicy, Kierownik Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Brodnicy.
Na telekonferencji PPIS w Brodnicy Danuta Kowalkowska-Szramka przedstawiła prezentację, w której omówiła sytuację epidemiologiczną dot. pandemii wirusa SARS-CoV-2 w okresie 2020 -2021, działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w powiecie brodnickim, powikłania pocovidowe, diagnostykę SARS-CoV-2, rolę szczepień ochronnych oraz kierunki działań w walce z COVID-19 w obliczu IV fali na terenie powiatu brodnickiego. PPIS w Brodnicy wyraził serdeczne podziękowania władzom samorządowym powiatu, służbom i strażom za dotychczasową współpracę w walce z pandemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2.
- PPIS w Brodnicy podkreślił, iż ogromną rolę w podniesieniu wyszczepialności na COVID-19 i motywowaniu społeczeństwa odgrywają autorytety, tj. przede wszystkim:
- personel medyczny (lekarze, pielęgniarki szpitala, podstawowej opieki zdrowotnej oraz eksperci i naukowcy, epidemiolodzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
- samorządowcy,
- dyrektorzy placówek oświatowo-wychowawczych, nauczyciele, wychowawcy,
- pracownicy bibliotek, domów kultury,
- przedsiębiorcy,
- osoby zainteresowane medycyną alternatywną,
- członkinie Kół Gospodyń Wiejskich,
- osoby mające uznanie w społeczeństwie,
- media cyfrowe.
- PPIS w Brodnicy uważa, iż w obecnej dobie należy koniecznie prowadzić dalsze, rzetelne oparte na wiarygodnych źródłach szkolenia, webinary, e-konferencje dla personelu medycznego i pracowników samorządowych, oświatowych oraz wielopłaszczyznowe edukacje dla społeczeństwa. Ww. szkolenia powinny być kaskadowo kontynuowane wśród ww. grup zawodowych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, z uwagi na niski procent osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
- Celowym jest wdrożenie, rozwijanie i popularyzowanie serwisu teleinformatycznego – np. SMS-ów przypominających o maseczce, dystansie społecznym, myciu/dezynfekcji rąk, aplikacji mierzącej temperaturę.
- Należy wdrożyć stałe lub cykliczne audycje telewizyjne i radiowe, artykuły w prasie na temat profilaktyki SARS-CoV-2 ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę szczepień ochronnych – w szczególności szczepień przeciwko COVID-19.
- Należy promować szczepienia ochronne przeciwko grypie i pneumokokom.
Starosta Brodnicki Pan Piotr Boiński w podsumowaniu telekonferencji podkreślił, iż zadaniem wszystkich obecnych uczestników telekonferencji jest wzmożenie działań zmierzających do zminimalizowania skali zakażeń/zachorowań SARS-CoV-2/COVID-19 poprzez wielopłaszczyznową edukację (przede wszystkim w szkołach), z położeniem szczególnego nacisku na szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, przestrzeganie zasad sanitarnych.
Kierownik Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Brodnicy Pani Marta Schmidt podziękowała Staroście Brodnickiemu oraz PPIS w Brodnicy za pomoc i wsparcie w kampanii #SzczepimySię. Poinformowała, iż w dniach 11-15 października 2021 r. prowadzona będzie akcja informacyjna dotycząca szczepień, które realizowane będą w szczepionkobusach na terenie powiatu brodnickiego zgodnie z harmonogramem, który będzie wkrótce udostępniony.