W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W fontannach nie należy się kąpać i pić z nich wody

22.05.2024

W fontannach nie należy się kąpać i pić z niej wody

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy mając na uwadze zbliżający się sezon letni przypomina, że woda w fontannach nie jest nadzorowana tak samo, jak woda do picia, woda w kąpieliskach czy w basenach. Należy pamiętać, że fontanna jest otwartym zbiornikiem narażonym na zanieczyszczenia i może być nośnikiem różnego rodzaju drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia.

Woda w takich obiektach nie znajduje się pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a to oznacza, że kąpiel lub spożywanie takiej wody jest niebezpieczne i naraża nas na wiele chorób.

Niewłaściwe korzystanie z fontann jest szczególnie groźne dla małych dzieci i osób z obniżoną odpornością.

W stojącej wodzie z fontann znajduje się wiele czynników wywołujących poważne choroby i infekcje. Izolowano w niej takie drobnoustroje, jak: bakterie gronkowca, Salmonelli, pałeczki Legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, pałeczki duru brzusznego, enterowirusy, wirusy zapalenia wątroby typu A. Mogą one powodować, m.in.: choroby skóry, zapalenie opon mózgowych, infekcje dróg moczowych, zapalenie gardła, oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków, spojówek, uszu, dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A. Przedostają się do organizmu osoby kąpiącej się w fontannie poprzez przypadkowe połknięcie wody lub poprzez skaleczenia i drobne urazy obecne na skórze.

Inne zanieczyszczenia obecne w wodzie fontannowej to te pochodzące z otoczenia, takie jak liście, pyłki, odchody ptaków i zwierząt domowych. Niekiedy również, zwłaszcza latem, fontanny miejskie są wykorzystywane przez osoby w kryzysie bezdomności jako umywalnie. Ponadto deszcze przenoszą do fontann brud i kurz, który jest w powietrzu miast, co skutkuje podwyższonymi stężeniami metali ciężkich w wodzie krążącej w fontannie. W przeciwieństwie do naturalnego zbiornika wodnego, fontanna nie ma zdolności samooczyszczania. Zanieczyszczenia osadzają się na dnie fontanny i staje się ono śliskie, co dodatkowo zwiększa ryzyko poślizgnięcia się i wystąpienia urazów.

Pamiętajmy, że fontanny  to urządzenia wodne stanowiące ozdobne elementy architektury i powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać i pić z nich wody, gdyż może to stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia.

 

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}