Wielki sukces akcji „Zaszczep się w majówkę!"
04.05.2021
W okresie majówki we wszystkich województwach stanęły mobilne punkty szczepień. Każdy z aktywnym e-skierowaniem mógł przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson. Akcja „Zaszczep się w majówkę!” umożliwiła zaszczepienie bez wcześniejszej rejestracji i umawiania wizyty. Łącznie szczepienie przeciw COVID-19 w ramach akcji otrzymało ponad 41 tysięcy osób. Dodatkowo przez trzy dni personel odpowiadał na wszystkie pytania związane z Narodowym Programem Szczepień.
Wielkim sukcesem okazała się akcja „Zaszczep się w majówkę!”. W okresie od 1 do 3 maja we wszystkich województwach stanęły mobilne punkty szczepień powszechnych. W kontenerach lub namiotach czekał personel medyczny, który po wcześniejszej kwalifikacji wykonywał szczepienia wszystkim chętnym z wystawionym e-skierowaniem. Niewątpliwą zaletą tej akcji była możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Oznacza to, że jednorazowe przyjęcie preparatu daje pacjentowi podobną odporność, jaką uzyskałby po przyjęciu dwóch dawek szczepionek pozostałych firm. Nie trzeba czekać kilku tygodni na drugą dawkę, co bardzo przyspiesza czynne uodpornienie.
Ponad 41 tys. zaszczepionych osób
Akcja okazała się sukcesem. Można było nie tylko przyjść i zaszczepić się, ale również porozmawiać i dowiedzieć się wszystkiego na temat Narodowego Programu Szczepień. Prowadzona akcja edukacyjno-informacyjna przyniosła efekt – osoby niezdecydowane po zaczerpnięciu informacji najczęściej wychodziły zaszczepione z mobilnego punktu szczepień.
Akcja „Zaszczep się w majówkę!” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem we wszystkich województwach. W niektórych punktach osoby zainteresowane stały od świtu, by jako pierwsze przyjąć jednodawkową szczepionkę. Łącznie zaszczepiono 41292 osoby, w zależności od województwa wyszczepiono różną liczbę osób, natomiast wszędzie cieszyło się to zainteresowaniem.
- Dolnośląskie – zaszczepiono: 3405 osób
- Kujawsko-Pomorskie – zaszczepiono: 3614 osób
- Lubelskie – zaszczepiono: 1910 osób
- Lubuskie – zaszczepiono: 1950 osób (akcja przedłużona do 4 - 5 maja lub do wyczerpania zapasów)
- Łódzkie – zaszczepiono: 2085 osób
- Małopolskie – zaszczepiono: 3500 osób
- Mazowieckie – zaszczepiono: 3500 osób
- Opolskie – zaszczepiono: 1840 osób.
- Podkarpackie – zaszczepiono: 2230 osób (akcja przedłużona na 4 - 5 maja)
- Podlaskie – zaszczepiono: 1577 osób
- Pomorskie – zaszczepiono: 2110 osób
- Śląskie – zaszczepiono: 3120 osób
- Świętokrzyskie – zaszczepiono: 1278 osób
- Warmińsko-Mazurskie – zaszczepiono: 3073 osoby
- Wielkopolskie – zaszczepiono: 3500 osób
- Zachodniopomorskie – zaszczepiono: 2500 osób (akcja przedłużona do 4 - 5 maja lub do wyczerpania zapasów)
Wielkie podziękowania należą się wszystkim osobom, które brały czynny udział w przebiegu akcji „Zaszczep się w majówkę!”. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, wolontariusze oraz pracownicy Urzędów Wojewódzkich w ciągu trzech dni rozdysponowali 41 292 dawki szczepionki firmy Johnson&Johnson.
Co po majówce?
Rząd przyspiesza z Narodowym Programem Szczepień, dlatego uruchamia nowe możliwości.
Od 4 maja wszystkie osoby pełnoletnie, które w pierwszym kwartale roku wypełniły formularz na szczepienie przeciw COVID-19, mogą już się rejestrować.
Zgodnie z harmonogramem ruszają kolejne rejestracje:
- 4 maja – roczniki 1988-1989,
- 5 maja – roczniki 1990-1991,
- 6 maja – roczniki 1992-1993,
- 7 maja – roczniki 1994-1996,
- 8 maja – roczniki 1997-1999,
- 9 maja – roczniki 2000-2003.
Od 10 maja wszystkie pełnoletnie osoby będą mogły zapisać się na szczepienie.
Jeśli nie zgłosiłeś się w dniu, kiedy startowała rejestracja dla Twojej grupy wiekowej – nic straconego! Będziesz mógł to zrobić później, w dowolnym terminie. Od momentu wystawienia skierowania możesz szczepić się każdego dnia, nie tylko podczas akcji majówkowej.
Jak się zarejestrować?
To bardzo proste - masz 4 możliwości zapisania się bez wychodzenia z domu:
- Zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,
Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Pamiętaj, że infolinia działa od godz. 6:00 rano.
- Wyślij SMS – o treści „SzczepimySie” na numer 880 333 333,
Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.
- Dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód),
Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu.
- Skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.
Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia.