Zdrowie publiczne jest najważniejsze - udział Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy wraz z pracownikami w XV Jarmarku Ekologicznym "Jarmark z królewną Anną" w Brodnicy
25.07.2022
Dnia 24 lipca 2022 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy Pani Danuta Kowalkowska-Szramka wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy wzięli udział w XV Międzynarodowym Jarmarku Ekologicznym z królewną Anną w Brodnicy, który odbył się na Przedzamczu przy ul. Zamkowej 1. Organizatorami Jarmarku byli Urząd Miejski i Muzeum w Brodnicy wraz z licznymi Partnerami pod Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W wyżej wymienionym prozdrowotnym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy: Kierownik Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej WSSE w Bydgoszczy Pani Agnieszka Noculak, Kierownik Oddziału Przeciwepidemicznego WSSE w Bydgoszczy Pan Paweł Lonser, Rzecznik Prasowy PWIS w Bydgoszczy Pan Łukasz Betański oraz były wieloletni Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy lek. med. Mirosław Grafiński.
Celem wydarzenia było umacnianie zdrowia publicznego i środowiskowego lokalnej społeczności. Hasło przewodnie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy brzmiało: Zdrowie publiczne jest najważniejsze.
W ramach tego prozdrowotnego wydarzenia w godzinach od 10.00 do 18.00 Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brodnicy zaprezentowała się jako instytucja stojąca na straży zdrowia publicznego i środowiskowego lokalnej społeczności. Namiot tematyczny PSSE w Brodnicy usytuowany był na terenie „Miasteczka Zdrowia”. W ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pracownicy PSSE w Brodnicy prowadzili wielopłaszczyznowe działania dotyczące profilaktyki zdrowia poprzez zastosowanie różnorodnych, niekonwencjonalnych oraz praktycznych form przekazu z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, sprzętu badawczego i pomiarowego. W ramach tematycznego stoiska PSSE w Brodnicy można było:
- skorzystać z:
- konsultacji i porad specjalistów w dziedzinie zdrowia publicznego: epidemiologów i higienistów, specjalistów ds. żywienia, higieny środowiska, nadzoru nad chemikaliami i środowiskiem pracy, chorób zawodowych, profilaktyki zdrowotnej oraz bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, grzyboznawcy.
W interesujący sposób zaprezentowano następujące zagadnienia:
- profilaktykę chorób zakaźnych, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania zagrożeniom wywołanym przez niebezpieczne choroby zakaźne jak: gruźlica, wzw, poliomyelitis, różyczka, odra, krztusiec, błonica, HIV/AIDS, malaria, wirus Ebola, ZIKA, Nipah, wirus SARS CoV-2, gorączka denga przenoszona przez komary, choroby wirusowe układu pokarmowego, choroby przenoszone drogą płciową, choroby odkleszczowe (bolerioza, kleszczowe zapalenie mózgu),
- znaczenie higieny rąk w profilaktyce chorób (pokaz prawidłowej dezynfekcji rąk),
- rolę szczepień ochronnych,
- zakażenia szpitalne wywołane zwłaszcza przez bakterie Clostridium difficile,
- antybiotyki, w tym antybiotykooporność,
- bioterroryzm,
- zatrucia wody pitnej,
- hałas,
- bezpieczeństwo zdrowotne żywności i żywienia,
- racjonalne odżywianie („talerz zdrowia”),
- suplementy diety,
- bezpieczeństwo zdrowotne wody,
- znaczenie prawidłowego nawadniania organizmu,
- zasady bezpiecznego, letniego wypoczynku,
- środki psychoaktywne – narkotyki, dopalacze, produkty konopne, alkohol (narkogogle, alkogogle),
- szkodliwość palenia tytoniu – profilaktyka chorób odtytoniowych, bardzo popularnych obecnie e-papierosów,
- zdrowy styl życia (aktywność ruchowa, przestrzeganie zasad higieny, racjonalne odżywianie, unikanie stresów),
- profilaktykę zatruć grzybami,
- profilaktykę chorób pasożytniczych,
- zdrowie kobiet w ciąży,
- zasady higienicznego korzystania z telefonów komórkowych i kuchenek mikrofalowych;
- zapoznać się z:
- żywymi okazami roślin i ziół w ramach kącika „Magia roślin i ziół” i uzyskać wiedzę o ich roli w odżywianiu, a tym samym zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym,
- żywymi okazami kleszczy będącymi wektorami chorób odzwierzęcych (np. odkleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, boreliozy, babeszjozy);
- wziąć udział w:
- ćwiczeniach z zastosowaniem narkogogli i alkogogli,
- pomiarach CO w wydychanym powietrzu,
- poborze wody przeznaczonej do spożycia oraz z fosy,
- innowacyjnych, praktycznych pokazach dotyczących profilaktyki zdrowotnej:
- Jak działa mydło?
- Jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce?
- Jak się prawidłowo odżywiać? (talerz zdrowia)
- Jak prawidłowo segregować odpady?
Odbywały się również prelekcje na tematy prozdrowotne oraz projekcje edukacyjnych filmów.
Ponadto pracownicy PSSE w Brodnicy przeprowadzali ciekawe, prozdrowotne, nagradzane zabawy dla dzieci i młodzieży (w postaci rozwiązywania quizów, rebusów, krzyżówek, rozsypywanek tematycznych, wg autorskich projektów), prowadzili rozdawnictwo materiałów informacyjno-edukacyjnych dot. zdrowia publicznego i środowiskowego oraz dot. roli szczepień ochronnych.
Prezentowane zagadnienia przez PSSE w Brodnicy spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszej części społeczeństwa. Liczba osób uczestniczących w działaniach wyniosła ok. 300 osób (w tym ok. 60 dzieci). Dzieci zainteresowane były w szczególności nagradzanymi zabawami (m.in. praktyczną segregacją odpadów, wskazywaniem zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych, wykreślankami, rebusami, kleszczowanką i innymi formami edukacyjnymi).
Znaczne zainteresowanie wzbudziły również praktyczne zajęcia (m.in. z użyciem alkogogli i narkogogli), a także pokazy: Jak działa mydło?, Jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce? Dzieci i młodzież mieli możliwość zapoznania się z zadaniami, które na co dzień wykonują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy, m.in. poprzez pobór wody z fosy po uprzedniej instrukcji i pod nadzorem pracowników.
Odwiedzający mieszkańcy i goście z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji na temat roli ziół i innych roślin użytkowych oraz racjonalnego odżywiania (talerz zdrowia, rodzaje diet) i ich wpływie na zdrowie człowieka.
Kulminacyjnym punktem programu ww. przedsięwzięcia był konkurs wiedzy o zdrowiu zorganizowany i przeprowadzony przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy i zespół pracowników PSSE w Brodnicy na plenerowej scenie dla publiczności poprzedzony krótkim wystąpieniem PPIS w Brodnicy Pani Danuty Kowalkowskiej-Szramki na temat znaczenia szczepień ochronnych, współczesnych i przyszłych zagrożeń zdrowia publicznego i środowiskowego oraz roli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ich eliminowaniu, a tym samym umacnianiu zdrowia lokalnej społeczności. W konkursie zrealizowanym w trzech kategoriach wiekowych wzięło udział łącznie 11 osób, w tym w kategorii dzieci młodszych – 6 osób, dzieci starszych i młodzieży – 4 osoby i osób dorosłych – 1 osoba. Wszystkie osoby otrzymały atrakcyjne nagrody.
W ramach „Miasteczka Zdrowia” poza stoiskiem PSSE w Brodnicy zorganizowane były również stoiska poświęcone szeroko pojętej tematyce profilaktycznej, diagnostycznej oraz edukacyjnej w zakresie zdrowia wraz z ofertą bezpłatnych badań i porad dla mieszkańców, m.in. badań znamion skóry pod kątem wykrywania czerniaka, badań gęstości kości pod kątem wykrywania osteoporozy i wielu innych.
Podczas Jarmarku oprócz promocji zdrowego trybu życia prezentowane były stoiska dot. promocji mięsa wieprzowego, ekologicznej żywności, wyrobów artystycznych, roślin ozdobnych, degustacje regionalnych potraw (m.in. „Sałatka królewny Anny”), koncerty, spotkania z historią i archeologią, pokazy ratownictwa medycznego, prezentacje sprzętu policyjnego i strażackiego.
Wielopłaszczyznowe działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy dotyczące profilaktyki i umacniania zdrowia zostały wysoko ocenione przez Organizatorów i mieszkańców. Według oceniających tematyczne stoisko PSSE w Brodnicy uznano za najładniejsze w Miasteczku Zdrowia, z uwagi na przedstawienie nowatorskich, prozdrowotnych inicjatyw służących umacnianiu zdrowia publicznego.
PPIS w Brodnicy uważa, że udział PSSE w Brodnicy w tak ważnym przedsięwzięciu o charakterze prozdrowotnym i proekologicznym po raz kolejny przyczynił się do podniesienia dobrostanu zdrowotnego mieszkańców Brodnicy i powiatu brodnickiego oraz uczestniczących w tym wydarzeniu gości. Tylko wspólne, zespołowe, instytucjonalne działania zwiększają zaufanie lokalnej społeczności, ale również budują pozytywny wizerunek Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz umożliwiają coraz efektywniejsze wywieranie wpływu na kształtowanie pozytywnych postaw prozdrowotnych wśród społeczeństwa, tym bardziej, że skala zagrożeń wciąż wzrasta.
Serdecznie dziękujemy Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu w Warszawie za przesłane gratulacje i podziękowanie za podejmowanie tak cennych inicjatyw mających wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród społeczeństwa, Organizatorom za zaproszenie, Przedstawicielom Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy za zaszczycenie nas swoją Obecnością, pomoc i wsparcie oraz Wszystkim Osobom odwiedzającym nasze stoisko za zainteresowanie, wspólnie spędzony wartościowy czas, docenienie naszej pracy oraz ciekawe pytania.