W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Bezpieczne Wakacje: fontanny"

Lato z sanepidem

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chodzieży, informuje i ostrzega przed kąpielami i piciem wody z fontanny gdyż może to stanowić zagrożenie dla zdrowia. Woda w takich punktach zazwyczaj nie jest uzdatniana i dezynfekowana, nie istnieją również regulacje prawne określające wymagania jakości wody w fontannach.

Woda pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny narażana jest na skażenie fekalne mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych, ponadto kontakt z wodą wątpliwej jakości mikrobiologicznej może sprzyjać występowaniu mikroorganizmów chorobotwórczych (np. Escherichia coli, enterokoków, gronkowców, pierwotniaków itp.). Mikroorganizmy te mogą powodować między innymi zapalenie ucha środkowego, oskrzeli, zapalenia płuc, zapalenie spojówek. W przypadku zakażenia drogą pokarmową mogą powodować nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunkę. Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia również bakteriami z rodzaju Legionella, które w przypadku wdychania mogą doprowadzić do zachorowania na legionellozę lub gorączkę Pontiak.

W związku z tym tego typu obiektów nie należy traktować jako miejsc przeznaczonych do kąpieli. Wchodzenie do fontann oraz bieganie w nich może skutkować poślizgnięciem się w wyniku, którego może dojść do obrażeń głowy bądź złamań kości, a zanieczyszczenia mechaniczne np. kawałki potłuczonego szkła, odłamki metalu, kamienie mogą skutkować skaleczeniami. W trosce o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich lepiej jest korzystać z pływalni, basenów, kąpielisk i innych miejsc przeznaczonych do kąpieli, gdzie woda jest regularnie badana i dezynfekowana.

Na przestrzeni lat oprócz miejskich fontann jako elementy małej architektury dołączyły inne wodne instalacje m.in. kurtyny wodne czy pluskowiska. W mieście i na terenach wiejskich są więc miejsca gdzie można schłodzić się w odpowiednich warunkach. Pluskowiska/kurtyny wodne zostały przygotowane z myślą o zabawie w wodzie i schłodzeniu. Nie jest to kąpiel w rozumieniu przepisów bowiem nie kąpiemy się tylko schładzamy ciało pod strumieniem zimnej wody. W związku z tym obiekty te nie są objęte nadzorem sanitarnym Państwowej Inspekcji Sanitarnej w myśl  przepisów o jakości wody w miejscach przeznaczonych do kąpieli. W pluskowiskach/kurtynach wodnych mamy do czynienia z wodą dostarczaną z ujęć wodociągowych miast i terenów wiejskich. Za czystość, jakość i stan sanitarno-higieniczny takich miejsc odpowiadają ich właściciele bądź dzierżawcy.

Materiały

Fontanny
SKM​_C284e24060413370.pdf 0.59MB
{"register":{"columns":[]}}