Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Rakszyjki macicy to zagrożenie, które może dotyczyć Ciebie i Twojej rodziny. Ryzyko rozwoju choroby istnieje u kobiet w każdym wieku. To nowotwór złośliwy, który późno wykryty i nieleczony może doprowadzić do śmierci nawet w młodym wieku. Jest drugim, po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Rak szyjki macicy poprzedzony jest zazwyczaj tzw. stadiami przedrakowymi, które mogą utrzymywać się od 5 do 12 lat. Wczesne ich wykrycie daje szansę skutecznego leczenia. Zazwyczaj początkowo rak nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne, nie rzadziej niż raz na 3 lata, najlepiej co roku, wykonywanie badania cytologicznego. Na profilaktyczną cytologię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na terenie naszego powiatu od 1 listopada 2023 r. program profilaktyczny raka szyjki macicy obejmie kobiety od 25 do 64 roku życia. Badanie można wykonać w PULS-MED Spółka z o. o. PORADNIA POŁOŻNICZO-GINEKOLOGICZNA, ul. Staszica 14, 64-800 Chodzież
Telefon do rejestracji: 67-28-10-880
Telefon do informacji: 67-28-10-890
Więcej informacji: https://pacjent.gov.pl/.../profilaktyka-raka-szyjki-macicy
Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków.
Co powoduje rozwój raka szyjki macicy?
• Wcześniejsze, przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
• Przynajmniej połowa aktywnych seksualnie osób ma kontakt z tym wirusem.
• Do zakażenia wirusem HPV dochodzi głównie drogą stosunków seksualnych. Wirus łatwo przenika do komórek – niebezpieczne są także inne intymne kontakty.
• Barierowe środki antykoncepcyjne (prezerwatywa) mogą utrudniać przenikanie wirusa, ale nie stanowią całkowitego zabezpieczenia.
• Nie można zakazić się HPV poprzez środki higieny osobistej, bieliznę, narzędzia medyczne i krew.
Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV?
• U większości zakażonych kobiet i mężczyzn nie ma widocznych objawów, przez co zupełnie nieświadomie mogą oni przekazywać wirusa swoim partnerom.
• Czasami w okolicach narządów płciowych mogą pojawić się zmiany skórne w postaci brodawek.
• U kobiet objawy raka szyjki macicy pojawiają się dopiero w stadiach zaawansowanych. Są to zazwyczaj nieprawidłowe krwawienia, upławy i ból oraz plamienie po stosunku.
Źródło: Pacjent GOV