W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Substancje reprotoksyczne w środowisku pracy

substancje reprotoksyczne

Od 29 czerwca 2024 roku obowiązują zmienione przepisy Kodeksu pracy.

Zmiana prawa wynika z wdrożenia unijnej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.

Do obecnie obowiązujących regulacji prawnych w zakresie czynników rakotwórczych  i mutagennych wprowadzono substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu reprotoksycznym. 

Definicja substancji reprotoksycznych wg Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych, mutagennych:

substancja reprotoksyczna - oznacza substancję lub mieszaninę, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008.

Podobnie jak w przypadku czynników rakotwórczych lub mutagennych, substancje reprotoksyczne wzbudzają szczególnie duże obawy, ponieważ mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa.

Dlatego należy chronić pracowników przed substancjami o takim działaniu.

Przykładowe substancje reprotoksyczne: 

metale i/lub ich związki (ołów, kadm, chrom, nikiel, rtęć, metylortęć), związki boru (tritlenek diboru, kwas borowy, borany), tlenek węgla, niektóre pescytydy i biocydy, ftalany, rozpuszczalniki organiczne, (np. etanol, 2-metoksyetanol, 2-etoksyetanol), formamid, n-metylopirolidon, n-etylopirolidon, imidazol i jego pochodne (np. 4-metyloimidazol), dimetyloformamid.

Regulacje zawarte w znowelizowanym art. 222 Kodeksu pracy skierowane są do pracodawców prowadzących działalność związaną z występowaniem czynników reprotoksycznych  w środowisku pracy. Pracodawcy będą zobowiązani do podejmowania działań w kierunku ochrony zdrowia pracowników i poprawy warunków pracy. Wprowadzona regulacja prawna zwiększy świadomość pracodawców i pracowników związaną z wykonywaniem pracy  w narażeniu na czynniki reprotoksyczne.

Pracownicy pracujący w kontakcie z substancjami reprotoksycznymi są zatrudnieni przede wszystkim przy:
produkcji i stosowaniu pescytydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, a także w placówkach ochrony zdrowia, warsztatach samochodowych.

Należy nadmienić, że zgodnie z przepisami prawa prace w narażeniu na substancje lub mieszanin o działaniu szkodliwym na rozrodczość oraz szkodliwie oddziałujące na dzieci karmione piersią są wzbronione dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią oraz dla młodocianych.

Więcej informacji w artykule Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy:

https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/97060/2023053134334&chempyl-kryteria-klasyfikacji-substancji-R.pdf

Implementacja dyrektywy 2004/37/WE do polskiego ustawodawstwa w materiałach:
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 zmieniająca dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy:

Materiały

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy
ROZPORZĄDZENIE​_MINISTRA​_ZDROWIA​_z​_dnia​_24​_lipca​_2012​_r​_w​_sprawie​_substancji​_chemicznych,​_ich​_mieszanin,​_czynników​_lub​_procesów​_technologicznych​_o​_działaniu​_rakotwórczym​_lub​_mutagennym​_w​_środowisku​_pr.pdf 0.35MB
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1286 z późn. zm.)
Rozporządzenie​_Ministra​_Rodziny,​_​_Pracy​_i​_Polityki​_Społecznej​_z​_dnia​_​_12​_czerwca​_2018​_r​_.pdf 0.34MB
{"register":{"columns":[]}}