W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WŚCIEKLIZNA

Clipart przedstawiający kota i psa

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chodzieży informuje, że Państwowa Inspekcja Sanitarna we współpracy z Państwową Inspekcją Weterynaryjną prowadzi nadzór nad  przypadkami narażenia na wściekliznę, jednocześnie przypomina, że wścieklizna jest chorobą śmiertelną i nieuleczalną, stanowiącą realne zagrożenie dla ludzi.

       Chociaż w naszym powiecie nie stwierdzono w ostatnim czasie przypadków wystąpienia wścieklizny, to do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży wpłynęły z różnych podmiotów leczniczych obowiązkowe  zgłoszenia o pokąsaniu mieszkańców przez zwierzęta. W I połowie roku 2023  takich przypadków było 45, w tym  8 osób  musiało poddać się obowiązkowym szczepieniom przeciw wściekliźnie. Szczepienia przeciw wściekliźnie wykonano u osób pokąsanych w 5 przypadkach przez koty, pozostałe przypadki dotyczyły pokąsania przez 1 psa, 1 lisa i 1 wiewiórkę.

         Wścieklizna jest zoonozą, czyli chorobą, która przenosi się ze zwierząt na człowieka. Wywołuje ją  wirus z rodzaju Lyssavirus z rodziny Rhabdoviridae. Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe (m.in. psy, koty lisy, nietoperze, wilki, kojoty, ale także wiewiórki, sarny, gryzonie). Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt.

          Ważny fakt – okres inkubacji trwać może 3-8 tygodni (lub dłużej), a po nim pojawiają się niespecyficzne objawy, tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt. Jednak w chwili pojawienia się objawów zwykle jest już zbyt późno na pomoc.

           Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze zgłoszenie się do lekarza w każdym przypadku pokąsania, podrapania przez zwierzę, co umożliwia podjęcie odpowiednich procedur zapobiegających wściekliźnie. Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej po uzyskaniu takiej informacji przeprowadzą wywiad z osobą pokąsaną celem ustalenia przebiegu zdarzenia i poinformowania o dalszym postępowaniu. W przypadku zwierząt znanych, lekarz weterynarii podejmuje obserwacje zwierzęcia, dlatego tak istotne jest ustalenie właściciela zwierzęcia. Natomiast w przypadku pogryzienia przez zwierzę nieuchwytne, nieznane lub takie, które zbiegło, pacjent ma obowiązek udać się na szczepienia przeciwko wściekliźnie. Kwalifikację do szczepienia przeprowadza lekarz chorób zakaźnych. Dla powiatu chodzieskiego najbliższe placówki przeprowadzające szczepienia to szpitale chorób zakaźnych w Wałczu i Poznaniu. Kwalifikacja i szczepienie wykonywane jest niezwłocznie po telefonicznej rejestracji lub zgłoszeniu się osobistym. Obecnie szczepienia przeciw wściekliźnie u ludzi nie są bolesne, jednak trzeba pamiętać, iż nie będą one skuteczne w chwili pojawienia się objawów choroby.

       Należy pamiętać, aby nie zaniedbywać obowiązku szczepienia psów i rozważyć zalecane przez  lekarza weterynarii szczepienie innych zwierząt domowych. Ważnie jest ostrożne podchodzenie do zwierząt nieznanych, zwłaszcza przez dzieci. Nie należy także pod żadnym pozorem dotykać znalezionych zwierząt padłych lub zabitych.  Jeśli doszło do takiego kontaktu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jednocześnie powiadomić lekarza weterynarii o miejscu padnięcia zwierzęcia.

      Zachowania zwierząt, ich reakcje nie zawsze są nam znane, dlatego w kontakcie ze zwierzętami pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie i zachowujmy ostrożność.

 

Opracowanie:

 Bogusława Wieczorek, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chodzieży. 2023r.

{"register":{"columns":[]}}