Światowy Dzień Rzucania Palenia 21 listopada 2024r
Światowy Dzień Rzucania Palenia, przypadający zawsze na trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Głównym celem podejmowanych w tym czasie działań edukacyjnych, jest przekonanie Polaków do rzucenia palenia tytoniu oraz do zaprzestania palenia w obecności dzieci. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Papierosy to jedne z najbardziej rozpowszechnionych używek na świecie. Powodują silne uzależnienie i mają udowodnione działanie rakotwórcze. W ostatnich latach pojawiły się nowe zagrożenia, wynikające ze stosowania e-papierosów, które postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.
E-papierosy również powodują uzależnienie i szkody dla zdrowia. Nikotyna nie występuje w tym urządzeniu w czystej formie a jako płynny liquid - a więc przetworzony chemicznie produkt, którego skład nie jest do końca znany.
Zespół uzależnienia od tytoniu jest chorobą- wymaga leczenia. Rzucanie palenia jest jednak trudnym procesem. Organizm pozbawiony substancji uzależniającej- nikotyny, może zareagować bardzo przykrym objawami: stanami depresyjnymi, bezsennością, drażliwością, frustracją lub gniewem, stanami lękowymi, trudnościami w koncentracji, niepokojem, obniżeniem częstości tętna, wzmożonym apetytem i wzrostem masy ciała. Takie objawy często powodują u osoby palącej zniechęcenie i powrót do nałogu. Łagodzenie objawów odstawienia papierosów wspomaga min. nowoczesna farmakologia, która oferuje coraz więcej możliwości leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu. Dobór najbardziej skutecznej metody powinien być wspólną decyzją pacjenta i lekarza.
Pamiętaj! Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać dzwoniąc na numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 – 108 – 108
Więcej informacji na stronach internetowych https://jakrzucicpalenie.pl www.planujedlugiezycie.pl
Materiały
Rak Płuca ulotkaRak_Pluca_ulotka.pdf 1.87MB