WODA W FONTANNACH- NIE DO KĄPIELI I NIE DO PICIA!!!
Trwają wyczekiwane wakacje... Każdy planuje spędzić ten czas na różne sposoby: rozrywka, spacery, spotkania ze znajomymi, podróże... Aby wakacje pozostały czasem, który kojarzy się wyłącznie z odpoczynkiem, zawsze trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
Upały często są powodem do poszukiwania chłodu i gromadzenia się w miejscach przynoszących orzeźwienie, np. przy kąpieliskach.
Możemy jednak zaobserwować kąpiących się również w miejskich fontannach. Należy jednak pamiętać, że fontanny to ozdobny element architektury i jako takie nie są przeznaczone do kąpieli ani zaspokajania pragnienia. Woda z fontanny nie nadaje się do spożycia. Nie jest dezynfekowana ani oczyszczana, zwykle krąży w obiegu zamkniętym.
Woda w takich obiektach nie jest pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a to oznacza, że kąpiel lub spożywanie takiej wody jest niebezpieczne i naraża nas na wiele chorób. Niewłaściwe korzystanie z fontann jest szczególnie groźne dla małych dzieci i osób z obniżoną odpornością. W stojącej wodzie z fontann znajduje się wiele czynników wywołujących poważne choroby i infekcje, izolowano w niej takie mikroorganizmy, jak: bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterowirusy. Mogą one powodawać m.in.: choroby skóry, zapalenie opon mózgowych, infekcje dróg moczowych, zapalenie gardła, oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków, spojówek, uszu, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz dur brzuszny. Przedostają się do organizmu osoby kąpiącej się w fontannie poprzez przypadkowe połknięcie wody lub poprzez skaleczenia i drobne urazy obecne na skórze.
Inne zanieczyszczenia obecne w wodzie fontannowej to te pochodzące z otoczenia, takie jak liście, pyłki, odchody ptaków i zwierząt domowych. Niekiedy również, zwłaszcza latem, fontanny miejskie są wykorzystywane przez osoby w kryzysie bezdomności jako umywalnie. Ponadto deszcze przenoszą do fontanny brud i kurz, który jest w powietrzu dużych miast, co skutkuje podwyższonymi stężeniami metali ciężkich w wodzie krążącej w fontannie. W przeciwieństwie do naturalnego zbiornika wodnego, fontanna nie ma zdolności samooczyszczania. Zanieczyszczenia osadzają się na dnie fontanny i staje się ono śliskie co dodatkowo zwiększa ryzyko poślizgnięcia się i urazów.
Dlatego ciesz się pięknem fontanny, ale nie wchodź do niej, nie myj się i nie pij z niej wody. Kąpieli zażywaj zawsze w miejscach do tego przeznaczonych, np. na kąpieliskach lub w basenach, w których woda jest pod stałym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej.