BEZPIECZNY WYPOCZYNEK 2023
26.06.2023
Czas wypoczynku letniego dzieci i młodzieży szkolnej rozpoczyna się 24 czerwca bm. Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. Niezależnie od formy, organizatorzy wypoczynku mają za zadanie zapewnić dzieciom zdrowe, bezpieczne i higieniczne warunki pobytu.
Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawowany jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r. poz. 452).
Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity; Dz. U. z 2016r. poz. 1943 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U z 2016r. poz. 452), organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić zamiar jego zorganizowania kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora w terminach:
- najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku,
- najpóźniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku w formie półkolonii lub wypoczynku za granicą.
Na stronie internetowej: wypoczynek.men.gov.pl w zakładce „Baza wypoczynku”, opiekunowie dzieci lub młodzieży mogą sprawdzić, czy organizator zgłosił wypoczynek oraz czy jego wniosek został zarejestrowany w elektronicznej ogólnopolskiej bazie wypoczynku przez właściwego kuratora oświaty.
Na terenie woj. małopolskiego koordynatorami czynności mających na celu zapewnienie zdrowego i bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży są upoważnieni przedstawiciele Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, którzy w czasie trwania wakacji prowadzić będą kontrole oceniające stan sanitarnohigieniczny obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.
Inspekcja Sanitarna, prowadząc nadzór nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji ocenia:
- warunki mieszkalne oraz sanitarne;
- żywienie uczestników wypoczynku;
- możliwość korzystania z kąpielisk;
- wyposażenie techniczne obiektu;
- sposób gromadzenia odpadów stałych;
- teren placówki;
- program zajęć dla uczestników;
- zapewnienie opieki medycznej;
- przestrzeganie zakazu palenia;
- w przypadku obozów pod namiotami sposób zaopatrzenia w wodę.
W razie zaistnienia sytuacji wymagających interwencji służb sanitarnych (nieprawidłowe warunki sanitarno-higieniczne w obiektach wypoczynku dzieci i młodzieży, zaniedbania w zakresie warunków żywienia, jakości żywności w obiektach kolonijnych, domach wczasów dziecięcych i innych punktach świadczących usługi żywieniowe dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży) należy zwrócić się do najbliższej terytorialnie stacji sanitarnej.