W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2023

Europejski Tydzień Szczepień

Do najbliższych obchodów zostało 7 dni.

W 2023 roku obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień przypadają na okres od 24 kwietnia (poniedziałek) do 30 kwietnia (niedziela)

Ostatni tydzień kwietnia to ważna data w profilaktyce chorób, ponieważ jest to okazja do zaszczepienia się, jak również do obalenia mitów na temat szczepionek.

Pierwsze udane szczepienie wykonał 14 maja 1796 roku dr  Edward Jenner, podając małemu pacjentowi wirusa ospy krowiej. Zauważył, że osoby pracujące przy bydle nie chorują  na ospę. Dzięki temu odkryciu wyeliminowano czarną ospę w XIII wieku. W XIX wieku metoda dr Edwarda Jennera zyskała popularność na całym świecie i zaczęły powstawać szczepionki na inne choroby. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować wiele chorób.

Chociaż jest to najlepsza forma profilaktyki, to popularność szczepionek jest coraz mniejsza. Jedną z przyczyn jest ruch antyszczepionkowy, który został zapoczątkowany przez lekarza  Andrew Wakefielda w 1998 roku. Ten były już dzisiaj lekarz  opublikował artykuł przedstawiający sfabrykowane dowody łączące szczepienia  dzieci z powstawaniem autyzmu. Kilka lat później, grupa dziennikarzy śledczych przeprowadziła dochodzenie,  które wykazało, że lekarzowi zapłaciła rodzina starająca się o odszkodowanie od firmy farmaceutycznej. Pismu w którym opublikowano artykuł cofnięto publikację a lekarz stracił prawo do wykonywania zawodu.

Jednak działania doktora spowodowały powstanie ruchu antyszczepionkowego, do którego do dzisiaj nie przemawiają żadne argumenty medyczne. Jest to przyczyną wzrostu  zgonów dzieci oraz powrotu wymarłych już chorób /ospy/.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}