W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstępne WZW

Podstępne WZW

Program edukacyjny Podstępne "WZW"


Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to bardzo groźna i jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. 

Ma zasięg globalny. Wywołana jest zakażeniem wirusowym – czynnikami sprawczymi  są wirusy HAV, HBV, HCV. Wirus HAV wywołuje zapalenie wątroby tylko w formie ostrej (WZW typu A), HBV i HCV zarówno postaci ostrej jak i przewlekłej (WZW typu B, WZW typu C).

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych - przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby, w tym jej marskości oraz nowotworu, a te w konsekwencji mogą spowodować nawet śmierć chorego.

W ostatnich latach w naszym kraju  częstotliwość  zakażeń wirusem HBV znacznie zmalała w związku z rozpowszechnieniem dostępnych szczepień ochronnych oraz poprawą postrzegania zasad zapobiegania zakażeniom w szpitalach  i placówkach ambulatoryjnych. W przypadku wirusa HCV nie ma szczepionki, pozostają tylko działania profilaktyczne.

Mimo rosnącej świadomości społecznej i zainteresowania problemem poziom powszechnej wiedzy  na temat zakażeń jest zbyt niski. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu, przekazujemy Poradnik, w którym zawarto najistotniejsze informacje, zredagowane w sposób przystępny i zrozumiały dla osób niezwiązanych z medycyną.

Program edukacyjny przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych jest odpowiedzią na wciąż pojawiające się przypadki zakażeń HAV, HBV i HCV. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tej sytuacji jest podnoszenie poziomu wiedzy pozwalającej na rozpoznawanie i unikanie sytuacji narażenia na zakażenia, podejmowanie działań profilaktycznych, a także umożliwiającej  rozpoznanie zakażenia i przez to zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Kształtowanie zachowań zdrowotnych również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.

 

W roku szkolnym 2022/23 program zrealizowano w 102 szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa podkarpackiego. Edukacją objęto ponad 8,3 tys. uczniów oraz prawie 2 tys. rodziców.

 

Program będzie kontynuowany w roku szkolnym 2023/24

 

Materiały edukacyjne

 

 

Informacji udziela wojewódzki koordynator programu – Mateusz Radko mateusz.radko@sanepid.gov.pl  oraz pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia powiatowych stacji sanitarno epidemiologicznych województwa podkarpackiego.

Materiały

Kwestionariusz dla koordynatora szkolnego
Kwestionariusz​_koordynatora​_szkolnegowzw​_WZW.doc 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}