31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu
26.05.2022
Palenie tytoniu niszczy zdrowie na co najmniej 50 sposobów, chociaż zwykle mówi się o dwóch: raku i chorobach układu krążenia.
Palenie ma związek także z wieloma innymi schorzeniami takimi jak: POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), angina, choroba Buergera, choroba Leśniowskiego-Crohna, cukrzyca, depresja, gruźlica, grypa, histoplazmoza oczna, impotencja, łuszczyca, neuropatia wzrokowa, oczopląs, osteoporoza, polipy na okrężnicy, reumatoidalne zapalenie stawów, tytoniowe niedowidzenie, uszkodzenie mięśni i ścięgien, utrata słuchu, wrzody dwunastnicy, wrzody żołądka, parodontoza, zaćma, zapalenie dziąseł martwiczo-wrzodziejące, zapalenie kości i stawów, zapalenie płuc i wiele innych, których przebieg u palaczy jest zawsze znacznie ostrzejszy.
Palenie papierosów ujemnie wpływa na urodę. Palacze mają na ogół poszarzałą cerę, szybciej pojawiają się u nich zmarszczki. Wynika to z niedotlenienia. Organizm potrzebuje tlenu, między innymi po to aby utrzymać zdrowy wygląd skóry produkując nowe komórki, które zastąpią te martwe.
Palenie pogarsza stan dziąseł, co prowadzi do przedwczesnej utraty zębów. Zęby osoby palącej wyglądają koszmarnie ze względu na żółte przebarwienia i wyniszczenie.
Substancje zawarte w dymie tytoniowym nie są obojętne również dla świeżości oddechu. Osadzają się na języku, co uniemożliwia naturalną regenerację jego powierzchni. Staje się on chropowaty, łatwo osiadają na nim resztki jedzenia, co powoduje nieprzyjemny zapach wydychanego powietrza.
Dym tytoniowy zabarwia na żółto zęby a także palce.
Nieprzyjemny zapach dymu tytoniowego pozostaje na długo we włosach i na odzieży.
Palenie tłumi poczucie węchu i smaku.
Palenie papierosów oraz czynności związane z sięganiem po papierosa, zapalniczkę, samo zapalanie papierosa, podobnie jak spożywanie posiłków i napojów, czy rozmowy przez telefon komórkowy w czasie kierowania pojazdem stanowią zagrożenie w ruchu drogowym.
Bierne palenie jest tak samo groźne jak czynne. Dym tytoniowy wdychany z otoczenia nie jest filtrowany, tak więc przebywanie w obecności osoby palącej papierosy jest szkodliwe dla zdrowia.
Palenie papierosów w czasie pracy, to każdorazowo 10 minut przerwy na wypalenie jednego papierosa.
Dzieci palących rodziców prawdopodobnie też będą palaczami, kontakt płodu z nikotyną podawaną przez palącą papierosy ciężarna matkę sprawia, że po porodzie, u dziecka występują objawy głodu nikotynowego, tak jak u osób zrywających z nałogiem palenia papierosów. Dzieci są bardziej płaczliwe, niespokojne, gorzej śpią, mają zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego, a w przyszłości są bardziej skłonne do eksperymentowania z papierosami już we wczesnym wieku i łatwiej uzależniają się od palenia papierosów. Dotyczy to również dzieci wdychających biernie dym tytoniowy z papierosów palonych przez osoby w ich otoczeniu. Młodzież wzrastająca w domu, gdzie palenie papierosów jest codziennym zwyczajem, jest mniej skłonna wierzyć, że dym tytoniowy bardzo szkodzi zdrowiu.
Palenie papierosów w ciąży, to przyczyna wielu poronień i komplikacji zdrowotnych płodu. Dziecko może urodzić się mniejsze i gorzej rozwinięte.
Palenie papierosów, to duży wydatek pieniężny obciążający rodzinny budżet.
Nałogowe palenie tytoniu jest chorobą przewlekłą. Ma swój numer w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych WHO - (F.17). Uzależnienie od nikotyny ma wymiar psychiczny (nawyk wykonywania pewnych czynności w określonych sytuacjach) oraz wymiar fizjologiczny (uzależnienie funkcjonowania organizmu od substancji chemicznych zawartych w dymie papierosowym).
31 Maja – Światowy Dzień bez Tytoniu, to tylko hasło, ale może stać się ważną datą, z którą będzie kojarzony dzień zerwania z nałogiem palenia tytoniu.
Podejmowanie kolejnych prób zerwania z nałogiem już jest sukcesem i świadczy o ludzkiej świadomości skutków zdrowotnych przedłużającego się nałogu.
Może właśnie tegoroczny, symboliczny 31 maja będzie datą zdrowotnego, społecznego i finansowego sukcesu.
Nawet wiele nieskutecznych prób pokonania uzależnienia od tytoniu, nie jest powodem do zaprzestania podejmowania kolejnych, a w konsekwencji skutecznych w zerwaniu z nałogiem.