7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia 2023
31.03.2023
7 kwietnia 2023 r. w Światowy Dzień Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) będzie obchodzić 75. rocznicę swojego istnienia.
75 lat poprawy zdrowia publicznego w działaniach Światowej Organizacji Zdrowia
WHO powstała w 1948 r. w wyniku zjednoczenia sił krajów z całego świata i stanęła na straży ochrony zdrowia, życia i bezpieczeństwa, a przede wszystkim ochrony i wspierania najsłabszych społeczności.
Swoją działalność prowadzi we wszystkich regionach świata tj. Afryce, Amerykach, Azji Południowo-Wschodniej, Europie, Wschodniej części Morza Śródziemnego oraz Zachodnim Pacyfiku. Łącznie zrzesza 194 państwa należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych, a podstawą działalności jest Konstytucja, którą muszą zaakceptować wszystkie państwa członkowskie.
WHO wyraża stanowisko, że wszyscy ludzie mają prawo wieść satysfakcjonujące życie
w pokojowym, dostatnim i zrównoważonym świecie, a dostęp do potrzebnych usług zdrowotnych, powinien być możliwy w każdym czasie, bez trudności finansowych. Działania WHO oparte są na demokratycznej idei, że wszyscy ludzie są równi, a prawo do zdrowia jest podstawowym prawem człowieka.
Niestety nadal istnieją trudności w dostępie do opieki zdrowotnej ponieważ, aż 30% światowej populacji nie ma zapewnionych podstawowych usług zdrowotnych, a niemal dwa miliardy ludzi ponosi wydatki na opiekę zdrowotną katastrofalnie zubożając życiowe potrzeby.
Oceniając stan opieki zdrowotnej na świecie WHO podkreśla, że:
- system podstawowej opieki zdrowotnej, to najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny sposób udostępniania ludziom usług zdrowotnych i dbania o ich dobrostan;
- w obliczu zagrożeń humanitarnych, klimatycznych, gospodarczych czy wojny, dążenia do rozbudowy i doskonalenia systemu opieki zdrowotnej stają się konieczne;
- istnieje potrzeba inwestowania w edukację zdrowotną społeczeństw, szczególnie seniorów, aby ich długie życie trwało w zdrowiu oraz dobrej kondycji fizycznej i psychicznej;
- rozwiązaniem trudnych sytuacji zdrowotnych ludności świata w obliczu zagrożeń epidemicznych, może być podwyższenie poziomu populacyjnych szczepień ochronnych;
- zmiana nawyków żywieniowych i systematyczna aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania zdrowia w każdej grupie wiekowej.
WHO kieruje motto do społeczeństw świata: Żądaj swojego prawa dostępu do usług zdrowotnych, których potrzebujesz, bez popadania w trudności finansowe!
Więcej informacji na stronie Światowej Organizacji Zdrowia