W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krztusiec – wzrost zachorowań w Polsce i w Powiecie Garwolińskim

20.08.2024

Krztusiec jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego. Przechorowanie krztuśca ani szczepienia wykonane w dzieciństwie i wieku nastoletnim nie uodparniają na całe życie. Dlatego trzeba powtarzać dawki przypominające szczepionki nawet w wieku dorosłym.

Kaszlący młody mężczyzna, zasłaniający usta przedramieniem, napis: Krztusiec - znowu groźny!

Krztusiec/ koklusz, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych o bardzo dużej zaraźliwości, którą wywołują Gram ujemne pałeczki Bordetella pertussis.

Zakażenie przenosi się drogą kropelkową. Drogą powietrzną bakterie krztuśca przedostają się do górnych dróg oddechowych. Ich chorobotwórcze działanie w organizmie człowieka związane jest z produkcją toksyn. Duża zaraźliwość tej choroby zbliżona jest do odry i ospy. Spośród 100 osób mających kontakt z osobą chorą na krztusiec, które nie posiadają odporności na zachorowanie, aż 90 zachoruje. Okres wylęgania trwa od 6 do 20 dni. Łącznie koklusz trwa od 6 do 10 tygodni.

W przebiegu choroby można wyróżnić 3 okresy:

  • I okres zakażenia  trwa kilkanaście dni i jest najbardziej zakaźny. Wtedy obserwuje się nieżyt górnych dróg oddechowych z nasilającym się kaszlem.
  • II okres krztuśca to czas nasilonego kaszlu. Napadowy kaszel może kończyć się wymiotami. Pojawiają do wybroczyny na twarzy i spojówkach, zmęczenie i obrzęk twarzy. W tym czasie mogą pojawić się zmiany osłuchowe nad polami płucnymi oraz zmiany w obrazie radiologicznym klatki piersiowej. W obrazie morfologicznym krwi stwierdza się podwyższoną liczbę krwinek białych a w rozmazie przewagę limfocytów.
  • III okres choroby to stopniowe zmniejszenie częstotliwości i intensywności kaszlu, jednak dodatkowe infekcje mogą doprowadzić do jego nawrotu.

Gdy wystąpią takie objawy obowiązkowo zgłoś się do lekarza. Krztusiec/koklusz leczy się antybiotykami przez okres 14 dni. Dodatkowo według zaleceń lekarza podaje się leki objawowe przeciwkaszlowe, przeciwwymiotne i uspokajające.

Najlepszym jednak sposobem zapobiegania krztuścowi jest szczepienie. W Polsce, zgodnie z Komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października 2023 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2024, szczepienia dzieci przeciwko krztuścowi są obowiązkowe.
Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który zakwalifikuje do szczepienia.

Sytuacja epidemiologiczna zachorowań na krztusiec w przekroju ostatnich lat kształtuje się następująco:

Województwo mazowieckie lata 2020-2024:
2020 r. – 89 przypadków
2021 r. – 18
2022 r. – 47
2023 r. – 84
2024 r.  – 1435 (od 1 stycznia do 31 lipca 2024 r.)  

Powiat Garwoliński lata 2020-2024:
2020 r. – 10 przypadków
2021 r. – 0
2022 r. – 1
2023 r. – 1
2024 r. – 37  (w tym od 1 stycznia do 31 lipca 2024 r. to 27 przypadków, natomiast od 1 do 9 sierpnia 2024 r. – zarejestrowano  już 10 przypadków).

Źródło:
Informacje na temat krztuśca:
https://www.pzh.gov.pl/strona-glowna-2/krztusiec/choroba/
https://www.pzh.gov.pl/strona-glowna-2/krztusiec/  
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/krztusiec-dlaczego-jest-grozny

Informacje dotyczące szczepień przeciw krztuścowi:
https://www.pzh.gov.pl/strona-glowna-2/krztusiec/choroba/szczepienia/  

Aktualna sytuacja epidemiologiczna krztuśca w Polsce:
https://www.pzh.gov.pl/strona-glowna-2/krztusiec/choroba/sytuacja-epidemiologiczna-krztusca-w-polsce/


Grafika:  https://www.pexels.com/pl-pl/szukaj/kaszel/

 

Materiały

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 października 2023 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2024 (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 100)
{"register":{"columns":[]}}