Wakacje na półmetku - pod stałym nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Garwolinie
02.08.2021
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie przeprowadzał kontrole oceniające stan sanitarno-higieniczny w miejscu wypoczynku dzieci i młodzieży w powiecie garwolińskim od początku wakacji.
W okresie od 28.06.2021 r. do 30.07.2021 r. w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej zarejestrowanych było 57 turnusów.
Kontrole Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Garwolinie realizowane były przez: Sekcję Higieny Dzieci i Młodzieży, Sekcję Nadzoru Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków, Sekcję Higieny Komunalnej oraz Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.
Sekcja Higieny Dzieci i Młodzieży pod względem sanitarnym oraz pod względem przestrzegania i stosowania się do wytycznych GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 r. skontrolowała 16 turnusów, na których wypoczywało łącznie 430 dzieci i młodzieży.
Były to:
- 3 turnusy w całorocznych obiektach usług hotelarskich dla 111 uczestników,
- 1 turnus w obiektach okazjonalnie używanych do wypoczynku dla 15 uczestników,
- 2 turnusy w obiektach – obozy pod namiotami ze stałą infrastrukturą komunalną dla 44 uczestników,
- 4 turnusy w obiektach – obozy pod namiotami bez stałej infrastruktury komunalnej dla 72 uczestników,
- 6 turnusów wypoczynku w miejscu zamieszkania, z których skorzystało 188 uczestników.
Prawie wszyscy organizatorzy zagwarantowali uczestnikom dobre warunki zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej, dożywiania oraz prowadzenia zajęć sportowo-rekreacyjnych. Uchybienia sanitarne stwierdzono w 7 spośród 16 skontrolowanych turnusów.
Były to:
- 2 turnusy zorganizowane w obiekcie hotelowym,
- 1 turnus zorganizowany w obozie pod namiotami bez stałej infrastruktury komunalnej,
- 4 turnusy zorganizowane w miejscu zamieszkania.
Uchybienia dotyczyły np.:
- niedopełnienia obowiązku przez organizatora wypoczynku zgłoszenia organizacji wypoczynku w miejscu zamieszkania do Kuratorium Oświaty (wypoczynek został zorganizowany niezgodnie z przepisami prawa - tzw. „dziki turnus”),
- braku do wglądu dokumentacji zdrowotnej personelu,
- nieodpowiedniego wyposażenia apteczki pierwszej pomocy,
- braku opracowanych procedur bezpieczeństwa zapobiegających szerzeniu się wirusa SARS-CoV-2.
Wydano doraźne zalecenia usunięcia i uzupełnienia stwierdzonych podczas kontroli nieprawidłowości.
W przypadku tzw. „dzikiego turnusu” zorganizowanego na terenie powiatu garwolińskiego Mazowiecki Kurator Oświaty wydał decyzję zamknięcia z rygorem natychmiastowej wykonalności.
W odniesieniu do stanu zdrowia uczestników wypoczynku, to wśród 430 wypoczywających odnotowano 1 zdarzenie.
Sekcji Nadzoru Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków
Prowadziła nadzór nad 6 obiektami letniego wypoczynku dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem warunków żywienia zbiorowego, realizacji zasad GHP/GMP i HACCP, stanu sanitarno-higienicznego i technicznego pomieszczeń bloku żywieniowego oraz wyposażenia, w tym sposobu przechowywania środków spożywczych.
Ponadto prowadziła nadzór nad 13 obiektami żywienia zbiorowego typu otwartego w sezonie letnim, działających całorocznie, okresowo bądź incydentalnie restauracji, barów, automatów do lodów, małej gastronomii oraz żywienia w ośrodkach wypoczynkowych, w szczególności na terenach o dużym natężeniu ruchu turystycznego i w popularnych miejscach wypoczynku.
Kontrolowała również warunki sprzedaży żywności, ze szczególnym uwzględnieniem terminów przydatności do spożycia oraz daty minimalnej trwałości, na terenach o dużym natężeniu ruchu turystycznego i w popularnych miejscach wypoczynku – skontrolowano 18 obiektów.
Sekcja Higieny Komunalnej
Prowadziła nadzór 2 miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli:
- Rodzinny Park Rozrywki „Wodna Kraina” w Wildze;
- Park Wodny „Mamut” w Woli Rębkowskiej.
W trakcie trwania sezonu kąpieliskowego woda w wyżej wymienionych miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli jest badana zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z 2019 r. poz. 255), a na podstawie uzyskanych wyników badań otrzymały pozytywne oceny jakości wody.
Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia przeprowadziła 13 spotkań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą oraz opiekunami, na temat:
- Bezpieczeństwa w czasie upałów i na kąpieliskach.
- Higieny oraz przestrzegania nakazów i zakazów związanych z pandemią COVID-19.
- Zasad bezpieczeństwa w zależności od miejsca pobytu na wypoczynku/ środowiska przyrodniczego.
- Ostrzeżeń dotyczących eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi.
- Higieny otoczenia i spożywania posiłków.
- Zapobiegania chorobom przenoszonym drogą układu oddechowego, pokarmowego i układu krwionośnego.
W celu dalszej edukacji dzieci i młodzieży opiekunowie otrzymywali materiały informacyjne o zasadach dbania o zdrowie.
Oceniając dotychczasowy przebieg skontrolowanych turnusów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (z wyjątkiem tzw. „dzikiego turnusu”), można stwierdzić, że pomimo odnotowania nieprawidłowości, były one dobrze przygotowane pod względem wymagań sanitarnych i bezpieczeństwa. Wyniki nadzoru wykazały, że organizatorzy starali się zapewnić dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki pobytu, a stwierdzone nieprawidłowości niezwłocznie usuwali.
Nadzór nad letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie prowadzi we współpracy z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie i Mazowieckiego Kuratora Oświaty Delegatury w Siedlcach.