W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt #MłodziŚwiadomi

09.12.2024

Projekt MłodziŚwiadom logo

#MłodziŚwiadomi, to projekt edukacyjny, który rusza w tym roku szkolnym w województwie warmińsko-mazurskim. Jest inicjatywą: Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur oraz Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Higieny i Zdrowia Publicznego w Olsztynie. Zadanie współfinansowane ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Projekt skierowany jest do uczniów klas III-V szkół ponadpodstawowych i doskonale wpisuje się w podstawę programową szkół średnich. Część edukacyjna będzie realizowana przez państwową inspekcję sanitarną województwa warmińsko-mazurskiego.

Jego główne cele obejmują:

  • uświadomienie istnienia różnych chorób przenoszonych drogą płciową takich jak: AIDS, chlamydioza, rzeżączka, kiła i inne
  • informowanie o sposobach przenoszenia tych chorób oraz ich objawach
    i konsekwencjach zdrowotnych
  • zapoznanie z metodami diagnostyki i leczenia chorób przenoszonych drogą płciową
  • podkreślenie powagi problemu i potencjalnych długoterminowych skutków zdrowotnych nieleczonych infekcji
  • promowanie świadomego i odpowiedzialnego podejścia do zdrowia
  • propagowanie znaczenia regularnych badań profilaktycznych i wczesnego wykrywania chorób
  • zwiększenie dostępu do rzetelnych informacji, niezbędnych w walce z dezinformacją w obszarze chorób przenoszonych drogą płciową.

Choroby przenoszone drogą płciową stanowią coraz większy problem zdrowia publicznego w Polsce i województwie warmińsko-mazurskim. Statystyki pokazują wzrost liczby zakażeń, co jest bezpośrednim wynikiem braku dostatecznej wiedzy na temat metod zapobiegania, diagnozowania oraz leczenia tych chorób. Niska świadomość zagrożeń sprawia, że ludzie, w szczególności młodzi, często lekceważą ryzyko, co prowadzi do podejmowania nieodpowiedzialnych decyzji, mogących mieć długoterminowe skutki zdrowotne. Dlatego też tak ważne jest podejmowanie tego typu działań.

{"register":{"columns":[]}}