W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania do celów Sanitarno-Epidemiologicznych

22.10.2024

W świetle obecnych przepisów, dawna „książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych” nie jest już wymagana. Teraz obowiązuje jedynie orzeczenie lekarskie dotyczące zdolności do pracy lub przeciwwskazań do pracy, które mogą przenosić zakażenia. Orzeczenie to wydaje lekarz na podstawie badań laboratoryjnych.

niebieski napis :Badania do celów Sanitarno-epidemiologicznych na tle próbówek i mikroskopu

Obowiązek badań sanitarno-epidemiologicznych regulują przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Badania te są wymagane dla osób wykonujących prace, które mogą przenosić zakażenia na inne osoby,
oraz dla uczniów, studentów i doktorantów przygotowujących się do takich prac.

Prace te obejmują stanowiska z ciągłym kontaktem z innymi osobami, co stwarza ryzyko przeniesienia zakażenia drogą kropelkowo-powietrzną i powietrzno-pyłową, oraz stanowiska związane z żywnością, takie jak wytwarzanie, pakowanie, dystrybucja, przechowywanie, przygotowywanie i wydawanie posiłków, a także mycie naczyń i pojemników na żywność.

Badanie sanitarno-epidemiologiczne pozwala sprawdzić, czy osoba, która będzie pracowała
z żywnością nie jest zakażona pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella.

{"register":{"columns":[]}}