W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania informacyjno-edukacyjna "Mamo, Tato pamiętajcie o moich szczepieniach"

02.05.2024

Baner - kampania Mamo, Tato pamiętajcie o moich szczepieniach - słonik z różową parasolką, panda, rodzina

Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego rozpoczyna realizację kampanii informacyjno-edukacyjnej „Mamo Tato pamiętajcie o moich szczepieniach”. Kampania powstałaz inicjatywy Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i ma na celu przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat znaczenia szczepień w profilaktyce chorób zakaźnych, która w przyszłości pomoże młodym osobom, rodzicom w racjonalnym podejmowaniu decyzji odnośnie szczepień.

Patronat nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Śląski.

Działania informacyjne skierowane będą do mieszkańców województwa śląskiego, ze szczególnym uwzględnieniem rodziców, uczestników szkół rodzenia oraz matek przebywających w szpitalnych oddziałach ginekologiczno-położniczych.

Na potrzeby kampanii zostały opracowane i wydane kolorowe broszury oraz zakładki edukacyjne do książki z wycinanką. Treści zawarte w broszurze (w wersji różowej dla dziewczynki i niebieskiej dla chłopczyka) są źródłem informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych, ich rodzajów, typów, ilości dawek i wieku, w którym dziecko powinno być zaszczepione (zgodnie z kalendarzem szczepień).

Szczepienia są najlepszą ochroną przed wieloma śmiertelnymi chorobami zakaźnymi. Powszechne szczepienia doprowadziły do wyeliminowania ospy prawdziwej, do całkowitego zaniku zachorowań na polio w Europie oraz do niemal całkowitego wyeliminowania wielu innych chorób.

Dzięki dobrodziejstwu szczepień zapomnieliśmy o starych, dobrze znanych chorobach, które właśnie dzięki nim zostały zredukowane w sposób istotny. Część chorób zakaźnych udało się eradykować, czyli wykorzenić z naszej populacji. Takim sztandarowym przykładem jest ospa prawdziwa. Ale dobrzy „starzy znajomi” niestety podnoszą głowę wtedy, kiedy zaistnieje luka w ochronie biologicznej naszego społeczeństwa. To znaczy, im więcej osób uchylać się będzie od szczepień przeciwko chorobom, które dobrze poznaliśmy, tym większa szansa na wzrost zachorowań właśnie na te jednostki chorobowe, które nie powinny mieć miejsca, bo są skuteczne formy profilaktyki” mówi dr Grzegorz Hudzik Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Aktualnie obserwowany jest niepokojący wzrost chorób (krztusiec, odra), którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, a dzieje się tak ze względu na to, że niewystarczająca liczba osób się szczepi. 

Wraz ze wzrostem zachorowań na krztusiec w bieżącym roku w Republice Czeskiej, wzrosła również liczba chorych na terenie województwa śląskiego. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach wynika, że w okresie od stycznia do 15 kwietnia 2024 r. zarejestrowano 79 przypadków krztuśca i jest to wzrost o 82% w stosunku do analogicznego okresu w 2023 roku.  Znaczenie szczepień ochronnych  przeciwko krztuścowi u małych dzieci jest nieocenione, gdyż nieszczepione lub nie w pełni  zaszczepione dzieci w  1 roku życia, są najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem choroby.

Wzrastają również zachorowania na odrę. W całym kraju  od stycznia do marca 2024 r. zanotowano już 40 przypadków odry, z czego 25 przypadków w samym marcu. To więcej niż w całym 2023 roku, kiedy odnotowano w Polsce 36 potwierdzonych przypadków odry.
W województwie śląskim od stycznia do marca zarejestrowano 4 przypadki odry, co stanowi wzrost 100% w stosunku do roku 2023. Ryzyko zachorowania na odrę u nieszczepionego dziecka jest 66 razy większe niż u prawidłowo zaszczepionego.

Szczepienia chronią również przed innymi poważnymi chorobami możliwymi do uniknięcia. Przykładem jest szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiedzialny jest za powstawanie nowotworu raka szyjki macicy. Ten wirus jest również powiązany z rakiem głowy i szyi oraz nowotworami odbytu.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepienia co roku zapobiegają około 2-3 mln zgonów na całym świecie. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie oraz dostęp do wiarygodnych, opartych na naukowych podstawach informacji o szczepionkach i szczepieniach. Wiedza jest podstawą do podejmowania świadomych decyzji, które mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób i chronić zdrowie.

Materiały

ulotka - zakładka do kampanii Mamo, Tato pamiętajcie o moich szczepieniach
ulotka​_-​_zakładka​_do​_kampanii​_Mamo,​_Tato​_pamiętajcie​_o​_moich​_szczepieniach.pdf 1.86MB
Kampania "Mamo, Tato pamiętajcie o moich szczepieniach
Dziewczynka​_.png 0.22MB
Mamo, Tato pamiętajcie o moich szczepieniach
Zał​_3​_Chłopczyk.png 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}