W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt "Zdrowie i emocje – skrzynka z narzędziami"

Chłopak i dziewczyna w wieku nastoletnim, po prawej stronie napis "Zdrowie i emocje - skrzynka z narzędziami"

Wojewódzki projekt edukacyjny Zdrowie i emocje- skrzynka z narzędziami skierowany jest do uczniów klas VI w szkołach podstawowych, a jego celem jest profilaktyka uzależnień, rozwijanie prozdrowotnych postaw i zachowań  oraz umiejętności regulacji emocji. Zakłada realizację zajęć z dziećmi w oparciu o przygotowane scenariusze, pomoce i środki dydaktyczne. Zajęcia mogą być realizowane przez nauczycieli w ramach lekcji wychowawczej, edukacji zdrowotnej, lekcji przedmiotowej oraz przez specjalistów pracujących w szkole. Narzędzia zawarte w projekcie, stanowią bufor ochronny redukujący ryzyko uzależnień i zwiększający odporność psychiczną na trudne sytuacje życiowe.

Tematyka lekcji obejmuje ćwiczenia uważnościowe, relaksacyjne, oddechowe, które służą regulacji emocjonalnej, zasady zdrowego myślenia, w tym pozytywne afirmację, które wpływają na lepsze samopoczucie. Projekt przedstawia temat związany z mechanizmem powstawania uzależnienia z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych w postaci filmu animowanego oraz rozwijania asertywnej postawy w odmawianiu użycia środków psychoaktywnych, szczególnie w sytuacji presji rówieśników. Ważny element stanowi recepta na zdrowie oraz challenge dla klasy – reklama zdrowego nawyku, które przyczyniają się do  kształtowania i promowania prozdrowotnych postaw i nawyków.

Projekt bogaty jest w nowoczesne środki przekazu, zawiera filmy ze specjalistami w obszarze zdrowia psychicznego, skierowane do uczniów oraz rodziców/opiekunów; prezentację multimedialną; film animacyjny o mózgu; scenariusze zajęć z kartami pracy; plakaty edukacyjne oraz broszurę z ćwiczeniami uważnościowymi i relaksacyjnymi.

Powstał z inicjatywy Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, we współpracy Fundacji Gwiazda Nadziei, Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego METIS w Katowicach, Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu oraz Fundacji Misia Blumisia.

Projekt otrzymał rekomendację Śląskiego Kuratora Oświaty oraz pozytywną recenzję Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis.

Uroczysta inauguracja projektu odbyła się 23 października 2024 r. w Sali Sejmu Śląskiego, w której uczestniczyła kadra pedagogiczna ze szkół podstawowych województwa śląskiego.

Projekt finansowany jest przez Województwo Śląskie w ramach programu przeciwdziałania uzależnieniom w województwie śląskim na lata 2022-2030.

{"register":{"columns":[]}}