W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SEZON GRZYBOBRANIA 2022 TRWA!!!

Aura pogodowa jest korzystna do wzrostu grzybów. W przypadku wątpliwości czy zebrane grzyby świeże są trujące czy jadalne można skorzystać z bezpłatnej porady w tutejszej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach. Porady klasyfikatorów grzybów świeżych udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach 7.25-10.00, tel. kontaktowy (32) 338-05-20

Bezpieczne grzybobranie

Podczas grzybobrania proszę pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Zbieraj grzyby tylko te, które znasz
  • Nie zbieraj grzybów nierozwiniętych (bardzo młodych, starych
    i przejrzałych), tylko dorosłe owocniki są podstawą do identyfikacji.

Początkowym grzybiarzom zaleca się zbieranie grzybów rurkowych np. (podgrzybki, maślaki,) warto skorzystać z atlasów albo z porady w tutejszej Stacji czy zebrane grzyby są na pewno jadalne.

Bardzo często „Goryczak żółciowy” jest mylony z podgrzybkiem. Goryczak żółciowy jest grzybem niejadalnym, ze względu na swój bardzo gorzki smak. Nie jest trujący, ale nawet niewielki fragment goryczaka żółciowego skutecznie psuje smak potraw.

  • Nie identyfikuj grzybów próbując ich. Jest to błędna metoda rozpoznawania grzybów, ponieważ śmiertelnie trujący grzyb np. muchomor jadowity ma przyjemny słodkawy smak i jest mylony
    z pieczarką.
  • Grzyby zbieraj do przewiewnych koszyków, nie do reklamówek, bo mogą się zaparzyć i zepsuć.

Zebrane zbiory nie przechowuj zbyt długo, max. 48 godzin
w temp. do 10o C.

  • Nie zbieraj grzybów przy drogach, na skrajach lasu oraz przy zakładach produkcyjnych, wysypiskach śmieci. Grzyby wchłaniają zanieczyszczenia z powietrza, gleby, w tym metale ciężkie.
  • Nie niszcz grzybów w lesie, ponieważ wiele grzybów jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.
  • Nie podawaj grzybów małym dzieciom, kobietom w ciąży
    i karmiącym, osobom starszym i osobom mających choroby układu pokarmowego. Grzyby są trudno strawne!
  • W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, skurczy mięśni, podwyższonej temperatury po spożyciu grzybów, bezzwłocznie skontaktuj się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieść chorego do szpitala.

Czekając na pomoc medyczną należy sprowokować wymioty.

Pamiętaj, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Zgłoszenie się w porę do lekarza może choremu uratować życie.

  • Nie kupuj grzybów z nieznanego źródła.

Najlepiej kupować grzyby na targowiskach w placówkach handlowych, sklepach, na które został wystawiony atest przez klasyfikatora lub grzyboznawcę w przypadku sprzedaży grzybów suszonych.

{"register":{"columns":[]}}