W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024

Europejski Tydzień Szczepień, obchodzony w dniach 21 – 27 kwietnia 2024 r., to kolejna okazja do tego, aby temat szczepień ochronnych mógł wybrzmieć z całą swoją mocą. Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień  to „Ratowanie życia poprzez szczepienia”.

logo europejski tydzień szczepień 2024

Europejski Tydzień Szczepień, obchodzony w dniach 21 – 27 kwietnia 2024 r., to kolejna okazja do tego, aby temat szczepień ochronnych mógł wybrzmieć z całą swoją mocą. Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień  to „Ratowanie życia poprzez szczepienia”.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.

Na początku 1974 r. Rozszerzony Program Szczepień (EPI) koncentrował się na ochronie wszystkich dzieci przed 6 chorobami wieku dziecięcego, ale dziś liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek w ciągu całego życia i 17 dodatkowych szczepionek. Wraz z rozszerzeniem programu szczepień na całe życie, nazywamy go obecnie Podstawowym Programem Szczepień.  

 

Szczepienia ochronne są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane, a efekty uboczne występują bardzo rzadko. Pamiętaj, że szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych, a szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

Warto wiedzieć

  • Szczepienia ratują życie.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, pomimo zmniejszenia zapadalności na groźne i powszechne niegdyś choroby.
  • Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, nadal prowadzą do zgonów.
  • Za pomocą szczepień można wyeliminować choroby zakaźne.

 

Zobacz więcej: https://szczepienia.pzh.gov.pl  https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia

#pssegłogów #szczepimysię

HPV

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus), który występuje powszechnie i może być przenoszony poprzez kontakty seksualne lub kontakt skórny. Szacuje się, że ponad 80% populacji przechodzi w swoim życiu zakażenie wirusem HPV. Udział wirusa brodawczaka ludzkiego w rozwoju nowotworów po raz pierwszy potwierdzono dla raka szyjki macicy. Nowotwór w tej lokalizacji powodowany jest w blisko 100% przez infekcję tym wirusem. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV.

 

Zobacz więcej: https://gov.pl/web/zdrowie/hpv

https://www.zwrotnikraka.pl/wirus-brodawczaka-ludzkiego-hpv/

#HPV #rak #wirus #pssegłogów #szczepimysię

WZW

WZW - Wirusowe zapalenia wątroby (WZW) to grupa chorób wątroby, w których dochodzi do jej uszkodzenia – powstania zmian zapalno-martwiczych, a ich czynnikami sprawczymi są wirusy. Najczęściej występujące typy to WZW typu A, B i C. Wirus zapalenia wątroby typu A powoduje jedynie ostre wirusowe zapalenie wątroby, a B i C także przewlekłe. Wirusowemu zapaleniu wątroby mogą nie towarzyszyć żadne objawy lub występują tylko niewielkie dolegliwości – zmęczenie, złe samopoczucie. Zauważalne objawy, takie jak żółtaczka obserwuje się tylko u części pacjentów. Aby zapobiegać tym chorobom należy przestrzegać zasad higieny, a w przypadku WZW A i B – także się szczepić. Szczepienie WZW B jest w Polsce szczepieniem obowiązkowym.

 

MALARIA

MALARIA - Jeśli pomyślisz o najbardziej śmiercionośnym stworzeniu na Ziemi, umysł prawdopodobnie podsuwa Ci na myśl rekina, niedźwiedzia, krokodyla albo inne duże zwierzę z wielkimi szponami i ostrymi zębami. Okazuje się jednak, że najbardziej śmiercionośnym dla człowieka zwierzęciem jest maleńki owad: komar! W przeciwieństwie do innych niebezpiecznych stworzeń, komary zabijają poprzez szerzenie chorób - jedną z nich jest malaria.

https://www.gov.pl/web/gis/malaria

https://szczepienia.pzh.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia

TĘŻEC

TĘŻEC - Zachorowania na tężec dotyczą głównie starszych dorosłych w wieku ≥65 lat – ta grupa wiekowa odpowiadała za 78% wszystkich zgłoszonych przypadków. W populacji osób starszych istotnie częściej tężec rozpoznawano u kobiet niż u mężczyzn. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zwraca uwagę, że większa zapadalność na tężec w populacji osób starszych prawdopodobnie wynika z mniejszego odsetka zaszczepionych lub zmniejszenia się ochrony wraz z upływem czasu od szczepienia.

ODRA

W ciągu ostatnich 20 lat poczyniliśmy ogromne postępy w epidemiologii odry na świecie. W latach 2000–2022 dzięki prowadzonym programom szczepień liczba zachorowań zmniejszyła się o 72%. Liczba zgonów zmniejszyła się o 82%. W ciągu 22 lat dzięki szczepieniom ochronnym udało się zapobiec 57 mln zgonów z powodu odry. W okresie od stycznia do października 2023 roku zgłoszono ponad 30 000 przypadków odry, podczas gdy w 2022 roku 941 zachorowań. Stąd też WHO alarmuje o ponad 30-krotnym zwiększeniu liczby zachorowań na odrę w Regionie Europejskim WHO.

BORELIOZA

Kleszcze to pasożyty, które mogą przenosić różne choroby, wśród których znajdują się m.in.: borelioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu. Odsetek kleszczy, które są zakażone boreliozą, jest dość duży i wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent w zależności od regionu.

Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca. 

Zobacz: https://www.gov.pl/web/gis/borelioza

https://szczepienia.pzh.gov.pl https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia

{"register":{"columns":[]}}