W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lodówka czy temperatura pokojowa? Czyli jak przechowywać żywność.

Przechowywanie żywności; w lodówce czy w temperaturze pokojowej ???. Żywność może dłużej pozostać świeża i dobra do spożycia, jeśli będzie odpowiednio transportowana, przechowywana i wykorzystana. • Kupuj żywność w miejscach, gdzie jest właściwie przechowywana • Właściwie transportuj żywność Stosuj zasadę pierwsze weszło – pierwsze wyszło tzw. FIFO • Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach, • Korzystaj właściwie z lodówki • Produkty opakowane przechowuj zgodnie z deklaracją producenta

zdjęcie przedstawia jak układać żywnośc w lodówce , półka środkowa ok 4-7 stopni twarożki, białe sery domowe przetwory, ryby, mięso, wędliny. Półka górna ok 8 stopni, powidła,mleko, dżemy, jogurty, kefiry. Półka boczna ok 10 stopni, przetwory, oleje roślinne, soki, sosy, chrzan, jaja (nie myjemy ich), masło. Szuflady dolnee ok 7-10 stopni, owoce warzywa - zielone i czerwone oddzielnie, sałata bez folii

Odpowiednie przechowywanie żywności sprawia, że jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia. Ważnym elementem prawidłowego jej przechowywania jest czytanie etykiet i zwracanie uwagi na datę ważności. Dobrym sposobem na zachowanie trwałości dużej części artykułów spożywczych jest trzymanie ich w lodówce, jednak nie wszystkie produkty powinny tam trafić. 

Oprócz produktów żywnościowych (mięso, ryby, sery, otwarte przetwory, nabiał, sosy czy niektóre warzywa i owoce) w lodówce można trzymać jeszcze kilka rzeczy. Mowa tu o lekach i kosmetykach

Jeśli chodzi o kosmetyki, to w lodówce można przechowywać  kremypod oczy, preparaty z witaminą C, retinolem, kwasami czy peptydami. Zarówno produkty medyczne, jak i kosmetyki nie powinny mieć kontaktu z jedzeniem

Niektóre warzywa i owoce w celu zachowania walorów smakowych powinno przechowywać się w temperaturze pokojowej. Należą do nich: pomidory, ogórki, cebula, jabłka, gruszki, banany czy owoce cytrusowe. 

Temperatura pokojowa będzie także odpowiednia dla pieczywa i produktów sypkich (kasz, mąki, makaronów, ryżu czy przypraw). 

Produkty pasteryzowane takie jak np. dżemy mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej do momentu ich otwarcia. Po tym czasie powinny trafić do lodówki. 

Jeśli podejrzewasz, że żywność mogła ulec zepsuciu nie ryzykuj tylko wyrzuć ją do kosza.

Przechowywanie żywności w lodówce 

Układanie produktów spożywczych w lodówce to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza w starszych modelach. Nowoczesne opcje mają specjalne szuflady i półki dostosowane do konkretnych produktów. Często znajdziemy na nich grafiki żywności, która powinna znaleźć się w danym miejscu – a jeśli nie, z pewnością jest to wspomniane w instrukcji obsługi. 

Najniższa temperatura zawsze panuje na najniższej półce w lodówce, a najwyższa na górnej. Dolne półki więc będą najlepsze, by przechowywać tam: 

  • surowe mięso, 

  • owoce morza, 

  • ryby. 

Środkowe półki powinny wędliny, biały ser, gotowe dania, a także każdy produkt, który ma na sobie adnotację „po otwarciu przechowywać w lodówce”. Temperatura tam panująca waha się od 4 do 8 stopni. 

Co umieścić na górnej półce w lodówce? Przechowywanie żywności takiej jak jajka, jogurty i dżemy właśnie powinno odbywać się na tym poziomie. Jajka także można umieścić w specjalnym pojemniku na drzwiach lodówki. 

Szuflady znajdujące się na dole lodówki są natomiast zarezerwowane dla warzyw i owoców. Można tam też umieścić twarde sery długo dojrzewające. Należy jednak wtedy wziąć pod uwagę, że nie mogą znaleźć się tam żadne produkty chłonące zapachy. 

{"register":{"columns":[]}}