31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu
Światowy Dzień Bez Tytoniu ustanowiono w 1987 roku. Wprowadzony został przez WHO ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od tytoniu. Ma na celu zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia i jego negatywne skutki zdrowotne.
WHO rozpoczęła całoroczną globalną kampanię na Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021 – "Zobowiązać się do rezygnacji". Kampania ta ma na celu wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbie rezygnacji z tytoniu poprzez różne inicjatywy i rozwiązania cyfrowe.
Pandemia COVID-19 doprowadziła do tego, że miliony użytkowników tytoniu chciały
zrezygnować. Jednak rzucenie palenia tytoniu jest wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu dodatkowych napięć społecznych i gospodarczych spowodowanych pandemią.
Tytoń zabija nawet połowę użytkowników.
- Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku. Ponad 7 milionów tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego używania tytoniu, podczas gdy około 1,2 miliona jest wynikiem narażenia niepalących na dym z drugiej ręki.
- Ponad 80% z 1,3 miliarda użytkowników tytoniu na świecie żyje w krajach o niskich i średnich dochodach.
Paląc papierosy wdychamy dym składający się z ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 będących substancjami rakotwórczymi. Co nam grozi jeśli nie zerwiemy z nałogiem.
Korzyści zdrowotne z rzucania palenia:
- już po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa, puls i ciśnienie krwi wraca do normy.
- po 24 godzinach płuca zaczną się oczyszczać.
- po 3 dniach nikotyna zostaje usunięta z organizmu, intensywniej czuć smaki i zapachy.
- po 5 latach abstynencji ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę, obniży się też ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Nie wierz w mity: palenie wcale nie uspokaja. Jednym z mitów dotyczącym palenia jest przekonanie, że papierosy pomagają rozładować napięcie.
Co zyskasz rzucając palenie:
- nie będziesz się truł! Dym tytoniowy to koktajl ok. 7000 pierwiastków i związków chemicznych. Palenie tytoniu jest podstawowym czynnikiem chorobotwórczym 15 nowotworów, kilkudziesięciu chorób kardiologicznych, układu oddechowego i innych narządów.
- specjalne diety czy nawet większa aktywność fizyczna nie są w stanie zniwelować szkód zdrowotnych powodowanych paleniem tytoniu.
- będziesz bogatszy. Policzono, że paląc paczkę papierosów dziennie w ciągu 50 lat z dymem puścisz blisko 300 tys. zł, czyli równowartość luksusowej limuzyny.
- odstawienie papierosów i unikanie dymu tytoniowego jest jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby od tytoniowe! Ryzyko to będzie systematycznie malało z każdą godziną utrzymywanej abstynencji.