Bezpieczne wakacje - #latozsanepidem kleszcze
Kleszcze przenoszą groźne zakaźne choroby, np. bakteryjną Boreliozę i wirusowe Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Bywają w miejscach porośniętych trawą lub krzewami,
kryją się nie wyżej niż 1-1,5 m. Żeby przetrwać, muszą znaleźć swojego żywiciela.
Pamiętaj!
Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.
Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.
JAK USTRZEC SIĘ PRZED UKĄSZENIEM KLESZCZA
- Należy nosić odpowiednią odzież ochraniającą całe ciało, najlepiej w jasnych, ale nie jaskrawych kolorach (długie spodnie, wysokie buty i skarpety, koszula z długimi rękawami, nakrycie głowy zakrywające również kark).
- Należy stosować preparaty odstraszające kleszcze (repelenty).
- Po powrocie z terenów zielonych należy dokładnie obejrzeć skórę całego ciała (kleszcze najczęściej umiejscawiają się na podudziach, pod kolanami, w pachwinach, pod pachami i na karku).
- W przypadku znalezienia kleszcza należy go szybko i umiejętnie usunąć za pomocą odpowiednich narzędzi wraz z dezynfekcją miejsca wkłucia.
- Gdy wokół miejsca wkłucia pojawi się zaczerwienienie (charakterystyczny rumień) należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny